PCR testi, koronavirüs hastalığını tespit etmek için kullanılan test türünün ismidir. Geniz ve burun arkasından alınan sürüntü bu teste uygun olana makinelerden geçirilir ve kişinin hasta olup olmadığı ortaya çıkar.

Açılımı Polymerase Chain Reaction yani Polimeraz Zincir Reaksiyonu olan PCR testi, DNA içerisinde yer alan özgün bölgeyi enzim açısından zenginleştirmek için uygulanan tepkimelere verilen isimdir. Bu tekniğin gelişmesini sağlayan Dr. Kary B. Mullis, 1993 yılında Nobel Kimya Ödülü almıştır. Aslında hastalık dışında da pek çok yerde kullanılmaktadır. Ancak son dönemlerde özellikle koronavirüs nedeniyle hayatımıza fazlaca girmiş bir terimdir.

Pcr testi hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

PCR testleri son 1,5 yıldır hayatımızda yer alsa da aslında geçmiş olarak oldukça uzun bir mazisi vardır. Bilim dünyasının kullandığı bu test son bir yıldır bizim de koronavirüs ile mücadelemizde en önemli silahımız haline geldi. Bu konuda pek çok merak edilen konu bulunuyor.

Pcr testinin kullanım alanları nelerdir?

PCR testi tanısal amaçlı nükleik asit kopyalamak amacıyla kullanılmaktadır. Yaygın olarak tıbbi ve biyolojik alanlarda kullanılır. Genetik parmak izlerinin tanımlanması, bulaşıcı hastalık teşhisi, babalık testi, gen klonlanması, DNA hesaplaması, adli tıp, kanser araştırmaları, biyoteknoloji gibi oldukça geniş alanda bu test kullanılmaktadır. Kısacası sadece koronavirüs tespiti için kullanılmamaktadır.

Pcr testi hangi hastalıkların tespitinde kullanılır?

PCR testi hastalık teşhisinde sanıldığı gibi yalnızca covid-19’da kullanılmıyor. Salgın dönemi gelmeden önce de sıkça kullanılan ve kurumlar tarafından cihazları temin edilen bu testler, salgın sonrasında ister istemez popülerleşmiş ve daha fazla talep edilir olmuştur. Bu nedenle de bizler adını medyada sıklıkla duymaya başladık.

Bakteriyel hastalıklar PCR testi ile rahatlıkla tespit edilebilir. Özellikle antibiyotik gibi bir savaşçıya karşı direnç kazanmış bakterileri tespit etmekte büyük fayda sağlayan PCR testi, oldukça kısa sürelerde sonuç verebilir.

PCR testinin keşfi ile birlikte ilk kullanım alanı virüslerin tespitidir. Koronavirüs, adından da anlaşılacağı üzere virütik bir rahatsızlıktır. Bu nedenle hastalık yaygınlaşmaya başladığında bu test öne çıkmış ve tespit aşamasında büyük faydalar sağlamıştır. Hastalığın farklı yollardan tespiti geç olabilir. Bu nedenle bu testin yapılması son derece önemlidir. Geç teşhis yapılan hastaların ölüm oranı yüzde 70 oranına yaklaşmaktadır. Dolayısıyla hızlı ve net sonuç vermesi açısından testin gerekliliği tartışmasızdır.

Pcr testi yapan hastaneler hangileridir?

Hastalığın belirtilerini taşıyorsanız PCR testi yaptırmalısınız. PCR testi yapan hastaneler ise hem devlet hem de özel sektör bünyesinde hizmet vermektedirler.

Pcr testi fiyatları ne kadardır?

Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastanelerinde test ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ancak yine Bakanlık onaylı özel hastanelerde test ücretlidir. Devletin belirlediği tavan fiyat 250 liradır. Hastane bunun altında ücret belirleyebilirken üzerine çıkamaz. Pcr testi fiyat listesi için pcr testi fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 PCR Testi

    PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

    PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

    Merkezimizden Fotoğraflar