İş yerinde koronavirüs testi nedir?

İçinde yaşadığımız son zamanların mücadele etmek zorunda kaldığı covid-19 adı ile ortaya çıkan koronavirüs hastalığı; gün geçtikçe daha da artış göstermektedir. Oldukça bulaşıcı olan bu hastalık, maske kullanımı olmadığı ve temizlik kurallarına uyulmadığı takdirde bulaş riskini arttırmaktadır. Koronavirüs, çoğunlukla solunum sistemine etki eder ve ileri yaşlarda olan, hastalığı olan kişilerde ağır durumda seyreder. Maske kullanımının ve sosyal mesafenin korunmadığı ortamlarda hastalıklı ve taşıyıcı kişilerin bulunması durumunda koronavirüs yayılım gösterir. Koronavirüs varlığında görülen spesifik belirtiler; ateş, öksürük, halsizlik ve nefes darlığıdır. Sık olarak görülen bu semptomlar karşısında kişiler hastalık şüphesi ile hastaneye başvurmakta ve virüs adına uygulanan antikor testi ve PCR testi adı verilen testler yapılmaktadır. Hastalık şüphesi taşıyan ve taşıyıcı olabilen kişilerde bu testler yapılmakta ve kısa sürede sonuca ulaşılarak pozitif durumunda karantina uygulanmaktadır. Hastaların, hastalığı hafif geçirmesi durumunda kendini karantina boyunca evde tutmalı ve sağlık bakanlığı tarafından gönderilen ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır. Covid-19 adına uygulanan antikor ve PCR testleri sağlık kuruluşlarında, evlerde ve iş yerlerinde sağlık çalışanları tarafından yapılmaktadır. İş yerleri insan kalabalığı olan yerlerdir ve farklı farklı yerlerden gelen insanlarla doludur. Maske kullanımı olmaz ve sosyal mesafe korunmaz ise virüsün yayılım göstermesi kaçınılmaz olmaktadır. İş yerlerinde hastalık şüphesi olan kişilere sağlık çalışanları tarafından PCR testi yapılmakta, sonucun pozitif olması halinde çalışan karantina altına alınmaktadır ve karantina süreci boyunca işine ara verilmektedir.

Bu yazımızda iş yerinde koronavirüs testi nedir, iş yerinde koronavirüs testi nasıl yapılır, iş yerinde koronavirüs testi için nereye başvurulur, iş yerinde koronavirüs testi yapan hastaneler hangileridir, iş yerinde koronavirüs testi hangi yöntemle yapılır, iş yerinde koronavirüs testi fiyatları ne kadar ve iş yerinde koronavirüs testi sonucu ne zaman çıkar sorularına cevaplar getireceğiz.

İş yerinde koronavirüs testi nasıl yapılır?

İş yerlerinde hastalık şüphesi taşıyan kişilerin varlığında 184 hattı aranarak covid durumu bildirilir ve sağlık çalışanları talep edilebilmektedir. Covid şüphesi taşıyan iş yeri çalışanı izole edilir ve diğer çalışanlara ilgili durum bildirilir. Sağlık çalışanları, covid şüphesi taşıyan çalışana PCR testi uygulanır yani hastadan sürüntü alınarak laboratuvara gönderilir. Hastanın sonucu kısa sürede değerlendirilir, sonucun pozitif olması halinde çalışan karantina altına alınarak işinden bir süre uzaklaştırılır. 14 günlük karantina süreci sonunda tekrar test yapılarak sonucun negatif çıkması halinde çalışan, iş yerine dönüp çalışmasına devam edebilmektedir.

İş yerinde koronavirüs testi için nereye başvurulur?

İş yerinde koronavirüs şüphesi taşıyan çalışanların nereye başvurması gerektikleri konusu akıllarda soru işaretidir. İş yerlerinde koronavirüs testi yaptırmak isteyen kişiler hastanemiz bilgi hattından bizlere ulaşabilirler.

İş yerinde koronavirüs testi yapan hastaneler

İş yerinde koronavirüs testi hem devlet hem de özel hastaneler tarafından uygulanmaktadır. İş yerinde koronavirüs testi hastanemiz sağlık çalışanları tarafından yapılmaktadır, ayrıntılı bilgi almak için hastanemiz bilgi hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

İş yerinde koronavirüs testi hangi yöntemle yapılır?

İş yerinde koronavirüs testi; sağlık çalışanları tarafından steril araçlar eşliğinde PCR yöntemi ile yapılmaktadır. Hastadan steril çubuk yardımı ile sürüntü alınır ve incelenmesi için laboratuvara gönderilir. İş yeri çalışanı virüs ile enfekte ise 14 günlük karantina işlemi uygulanır.

İş yerinde koronavirüs testi fiyatları ne kadar?

İş yerinde koronavirüs testi fiyatları iş yerinin adresine ve testi yapılacak kişi sayısına göre farklılık göstermektedir. İş yerinde koronavirüs testi yaptırmak isteyen kişiler iş yerinde korona testi, iş yerinde koronavirüs testi fiyatları hakkında araştırma yapmaktadır. İş yerinde koronavirüs testi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz bilgi hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

İş yerinde koronavirüs testi sonucu ne zaman çıkar?

İş yerinde koronavirüs testi PCR testi ile yapılmaktadır. PCR testi sonuçları yapılan hastaneye göre değişkenlik göstermektedir. PCR testi hastalara sonucu, 24 saat ile 3 gün arasında bildirmektedir. Hastanemizde PCR testi sonuçları en geç 24 saat içinde çıkmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 PCR Testi

    PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

    PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

    Merkezimizden Fotoğraflar