Her geçen gün hızla artmaya devam eden koronavirüs, bütün dünyayı etkisi altına alarak can almaya devam etmektedir. Koronavirüs; insandan insana hapşırma, aksırma ve öksürük sırasında bulaşabilen ve bulaş gösterdiği kişide ciddi semptomlara sebep olabilen bir hastalıktır. Yaşlı kişiler ve kronik hastalığı olan kişiler koronavirüse yakalandığında hastalığı ağır semptomlarla geçirmektedir. Kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet, kanser ve 60 yaş üstü kişiler koronavirüsü ağır atlatan grupta yer almaktadır. Hastalığın ilk ortaya çıkması ile maske, mesafe ve temizlikten oluşan üç kural geliştirilmiş ve herkesin bu kurallara uyması istenilmiştir. Bu üç kurala uyulduğu takdirde koronavirüsten korunmak mümkün olabilmektedir. Kendinde virüs olduğu şüphesi taşıyan kişiler öncelikle internet ortamlarında virüsün belirtilerini araştırmaktır. Koronavirüs belirtilerinden bir tanesini dahi kendinde gören hastalar mutlaka bir hastaneye başvurmalı ve virüse karşı uygulanan PCR ve antikor testlerini yaptırmalıdır. Koronavirüse yakalanan hastalar 14 günlük karantina sürecine girmekte ve bu süreç içerisinde ilaçlar yardımıyla iyileşmektedir. Günümüz tıp teknolojisi ile koronavirüse karşı aşılar geliştirilmektedir ve bu sayede virüse yakalanma oranının aşağıya çekilmesi amaçlanmaktadır. Covid-19 teşhisi için PCR ve antikor adı verilen iki adet test yapılmaktadır ve başarılı sonuçlar alınarak hastalığın önüne geçilmesi istenilmektedir. PCR ve antikor testleri hemen hemen her hastane ve her sağlık ocağında uygulanmaktadır. Hastanelere ve sağlık ocaklarına ulaşımı olmayan yaşlı ve engelli hastalar için bu testler evlerde de yapılmaktadır. Sağlık çalışanları tarafından hastalardan alınan sürüntüler laboratuvar ortamlarında incelenip kısa sürede sonuçlar çıkmaktadır. Kendinden şüphe eden hastaların vakit kaybetmeden test yaptırması ve yasaklara uyulması hastaların sağlığı için oldukça önemli bir husustur.

Bu yazımızda mobil PCR testi nedir, mobil PCR testi nasıl yapılır, hangi hastaneler mobil PCR testi yapar, mobil PCR testi ne kadar sürede çıkar ve mobil PCR testi fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Mobil PCR testi nedir?

Mobil PCR testi; evlerde ve iş yerlerinde hastanelere ulaşımı olmayan yaşlı, engelli insanlar için geliştirilmiş olan taşınabilir testtir. Sağlık çalışanları tarafından hastalardan sürüntü alınır ve incelenmesi için laboratuvara gönderilir. Sonuçlar kısa sürede çıkmakta ve pozitif olan hastalar kendilerini karantina altına almalıdır. Test yaptırmak isteyip de yaptıramayan kişiler için mobil PCR testi ideal bir yöntemdir. Mobil pcr testi evde koronavirüs testi veya iş yerinde koronavirüs testi olarak da bilinmektedir.

Mobil PCR testi nasıl yapılır?

Mobil PCR testi; başvurulan hastanenin sağlık çalışanları tarafından yapılmaktadır ve hastaların evlerine, iş yerlerine ulaşarak test işlemi gerçekleşmektedir. Mobil PCR testi; hastanın boğazından steril bir çubuk yardımıyla test alınarak yapılmaktadır ve laboratuvar ortamına incelenmesi için gönderilmektedir.

Hangi hastaneler mobil PCR testi yapar?

Mobil PCR testi özel ve devlet hastanelerinde yapılabilen bir uygulamadır. Test yaptırmak isteyip de yaptırma imkânı bulunmayan kişiler için oldukça ideal ve avantajlı bir uygulamadır. Mobil PCR testi hastanemiz sağlık çalışanları tarafından yapılmaktadır ve bu konuda ayrıntılı bilgiyi hastanemiz whatsapp hattından bizlere ulaşarak alabilirsiniz.

Mobil PCR testi ne kadar sürede çıkar?

Mobil PCR testi yaptıran hastalar testin ne kadar sürede sonuç vereceğini merak etmektedir ve bu konuda araştırma yapmaktadır. Mobil PCR testi, 24 saat gibi bir sürede hastalara başarılı sonuç vermektedir. Çıkan sonuçlara göre hasta eğer covid hastası ise karantina sürecine alınmaktadır.

Mobil PCR testi fiyatları ne kadar?

Mobil PCR testi fiyatları; uygulamayı yapacak olan hastane ve hastanın tıbbi durumu çerçevesinde değişmektedir. PCR testi, evde PCR testi, iş yerinde PCR testi, PCR testi fiyatları, mobil PCR testi fiyatları hakkında detaylı bilgi için hastanemiz whatsapp iletişim hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs, 2019 Aralık ayında hayatımıza girmiş ve yaşamlarımızı derinden etkilemiş bir salgın hastalıktır. Tıp literatüründe Covid-19 olarak geçen bu hastalık, aynı zamanda yeni tip koronavirüs olarak bilinmektedir. Daha önce 2002 yılında Çin’de çıkan SARS ve 2010’lu yılların başında Orta Doğu’da çıkan MERS hastalıkları da koronavirüslerin diğer çeşitleri idi.

Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs konusunda en çok karşılaşılan belirtiler, ateş, öksürük ve solunum güçlüğü (nefes darlığı) olarak kayda geçirilmiştir. Bunun yanı sıra hastalığı şiddetli geçirenlerde zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği olguları da görülmektedir.

Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır?

Koronavirüs iki yöntem ile tespit edilebilir. Pcr testi, antikor testi olmak üzere kullanılan bu iki yöntemin hepsi kullanılmak zorunda değil. Genellikle pcr testi uygulaması yapılmaktadır. Ancak hastalığın belirtilerini gösteren kişilerde bu test negatif çıkarsa farklı testler de uygulanabilir.

Pcr testinde burun ve genizden sürüntü çubukları ile alınan örnekler bu iş için geliştirilmiş makinelere gösterilir. Makine yaklaşık 15 dakika sonra testin negatif ya da pozitif olduğunu ilgili kişiye söyler. Genel olarak bu yöntem hem hızlı hem de güvenilir olması sebebi ile kullanılmaktadır. Bu sayede vaka sayıları hızlı bir şekilde tespit edilir.

Diğer testimi ise antikor testidir. Bu noktada hastadan kan örneği alınır ve kanındaki antikorlara bakılır. Vücut hastalığı geçirmişse buna karşı antikor üretimi gerçekleştirir. Eğer kanda bu tespit edilirse kişiye gerekli bilgilendirme yapılır. Antikor üretimi hemen gerçekleşmediği için hastanın koronavirüsü haftalar önce geçirdiği varsayılır.

Koronavirüs Testi Yapan Hastaneler

Koronavirüs testi yapan hastaneler iki aşamada incelenebilir. Özel ve devlet olmak üzere ikiye ayırdığımız sağlık kuruluşlarımızda belirli koşullar altında hastalık şüphesi olanlar test yaptırabilir.

Günümüz koşullarında hem özel hem de devlet hastaneleri koronavirüs testi yapmaktadırlar. Oluşacak yoğunlukları önlemek adına özel sektöre de verilen bu görev hastalığın ilk yayılmaya başladığı anlarda ücretsizdi. Ancak zaman içerisinde ücret konusunda serbestlik getirildi. Bu nedenle koronavirüs test fiyatları konusunda birçok hastane kendisine uygun fiyatı belirledi. Ancak devlet tavan fiyat uygulaması getirerek yüksek ücretin önüne geçmek için adım attı. Buna göre özel hastanede koronavirüs testi fiyatları 250 lirayı kesinlikle aşamayacak.

Test yaptırmak isteyenler devlet hastanelerinden destek almak istediklerinde ise herhangi bir ücret ödemiyorlar. Ancak bu hastanelerde test yaptırmak için öncelikle iki belirtiyi taşımalısınız. Özel hastanelerde ise herhangi bir belirti taşımadan ücretini ödeyerek testi yaptırabilirsiniz.

İstanbul Koronavirüs Testi

İstanbul gibi bir metropolde birçok özel ve devlet kurumu koronavirüs testi yapmaktadır. Eğer hastalık şüpheniz varsa profesyonel bir noktaya başvurarak gerekli yardımı alabilirsiniz. Koronavirüs testi yapan hastaneler aracılığıyla hem pcr testi hem de antikor testi konusunda destek alabilir, hasta olup olmadığınızı kısa süre içerisinde öğrenebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 PCR Testi

    PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

    PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

    Merkezimizden Fotoğraflar