Koronavirüs testi, Covid-19 hastalığını tespit etmek için kullanılan yöntemlerin başında gelir. Bu testin uygulanmasının ana sebeplerinden birisi de kan testinin hastalığın tespitinde yetersiz kalmasıdır.

Koronavirüs testinin adı PCR testi olarak da geçmektedir. Aslında PCR testi bu hastalıktan önce de farklı amaçlarla tıp dünyasında kullanılmaktaydı. Ancak hastalığın tüm dünyaya hızla yayılması sonrasında tıp uzmanları PCR testlerini bu alanda da kullanmaya başlamışlardır.

PCR Testlerinde kişinin boğazından ve burun arkasından uzun çubukla sürüntü alınır. Bu örnekler hastalık için özel dizayn edilmiş makinelere gösterilir ve bir süre sonra kişinin pozitif ya da negatif olup olmadığı konusunda net bilgi elde edilir.

Ülkemizde hastalığın ilk zamanlarında yalnızca belirli bölgelerde yapılabilen Koronavirüs testi, şimdi tüm devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Buna bağlı olarak özel hastanelerde de belirli bir ücret karşılığında bu testi yaptırabilirsiniz.

Koronavirüs varyantları nelerdir?

Koronavirüs, zaman içerisinde birçok varyant geliştirmiştir. Evrimsel süreç içerisinde bazı noktalarında değişikliğe uğrayan hastalık yayılım ve etki hızını ciddi ölçüde arttırmıştır. Bu etkilerin değişmesi durumuna da varyant (Mutasyon) adı verilmiştir.

Alfa Varyantı

2020 Aralık ayında yani hastalığın henüz başlarında İngiltere’de görülen koronavirüs alfa varyantı hastalığın yayılım oranını hızlandırmıştır.

Beta Varyantı

501.V2 ya da B.1.351 olarak tıp dünyasında bilinmektedir. İlk kez Ekim 2020’de Güney Afrika’da keşfedildi. Gençler arasında yayılım hızını artırdığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Aşılar sayesinde üretilen antikorlara karşı da etkili olduğu saptandı.

Delta Varyantı

Yine Ekim 2020’de çıkan bu varyant, Hindistan’da görüldü. Günlük vaka sayılarında ciddi artışa neden oldu. İkinci dalganın çıkmasında ana neden Delta Varyantı olarak görülmektedir. Bu nedenle de çıktığı dönemde tıp dünyası tarafından baskın varyant haline gelmesi beklendi ve bu varyant dünyanın hemen her noktasında görüldü.

Gamma Varyantı

Ocak 2020’de Brezilya’da tespit edildi. Yapılan araştırmalarda aşılara karşı direnç gösterebileceği konusunda endişe yarattı. Ancak tıp dünyasında daha sonrasında aşıların bu varyant üzerinde de etkili olabilecek çalışmalar yapıldığı haberleri geldi.

Omicron Varyantı

En son çıkan ve şu ana kadar en güçlü varyant olma özelliği taşıyor. Oldukça fazla insanda görülmeye başlandı. Bu mutasyonun da ilk görülme yeri Güney Afrika’dır. İlaç şirketleri aşılarını Omicron varyantına göre dizayn edebileceklerini açıkladılar. Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı verilerine göre 6 hastada görüldü.

Koronavirüs testinde varyant nasıl tespit edilir?

Koronavirüs testi ile kişinin hasta olup olmadığı konusunda net bir görüşe varan bilim insanları, alınan sürüntü testindeki örneği modern laboratuvarlarda inceleyerek, varyantın cinsini tespit ediyor. Bu noktada varyant için gen dizilimine bakan uzmanlar, hangi mutasyondan olduğu konusunda daha net bir bilgiye sahip oluyor ve hastalığın varyantı üzerinde daha derin araştırma yapıyor. Ancak bu araştırmalar hemen her laboratuvarda yapılamıyor.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 PCR Testi

    PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

    PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

    Merkezimizden Fotoğraflar