Covid-19; ilk olarak Çin’ de ortaya çıkan ve gün geçtikçe artış gösteren bir salgındır. Koronavirüs adı ile bilinmektedir ve bulaştığı hastada belirli semptomlara sebebiyet vermektedir. Koronavirüsle bulaş halinde olan hastalarda görülen tipik belirtiler; halsizlik, nefes darlığı, öksürük, tat ve koku kaybıdır. Fakat belirtiler bunlar olmasına rağmen virüs her insanda aynı seyretmemektedir. Koronavirüsle mücadele kapsamında yeni yeni aşılar geliştirilmektedir ve böylelikle salgının yayılması, önlenmesi amaçlanmaktadır. Kronik hastalığı olanlar, 65 yaş üstü kişiler, KOAH hastalığı olanlar, kalp hastası olanlar ve diyabet hastaları koronavirüs açısından risk altındadır. Risk altında olan hastaların şüphe etmeleri durumunda vakit kaybetmeleri sağlık açısından kötü olacaktır. Koronavirüs belirtilerinin herhangi birini kendinde fark eden hastaların mutlaka bir sağlık ocağı veya hastaneye başvurmaları gereklidir. Hastalık açısından risk altında olmayan kişiler virüsü hafif semptomlarla atlatmaktadır. Günümüz hastalığı haline gelen koronavirüs teşhisi için PCR ve antikor testleri yapılmakta ve sonuç kısa sürede hastalara bildirilmektedir.

Bu yazımızda mobil antikor testi nedir, mobil antikor testi nasıl yapılır, hangi hastaneler mobil antikor testi yapar, mobil antikor testi ne kadar sürede çıkar ve mobil antikor testi fiyatları ne kadar sorularına yanıtlar vereceğiz.

Mobil antikor testi nedir?

Koronavirüs salgınında teşhis için uygulanan koronavirüs testi sadece hastane ortamlarında değil, ulaşımı olmayan hastalar için evlerde, iş yerlerinde de yapılabilmektedir. Taşınabilir test anlamına gelen mobil antikor testi, test yaptırmak isteyip de hastaneye ulaşımı olmayan hasta ve engelli kişiler için oldukça avantajlı bir uygulamadır. Antikor testleri; daha önce hastalık geçirip de hastalığa karşı bağışıklık kazanılıp kazanılmadığının anlaşılmasında kullanılan testtir. Evlerden ve iş yerlerinden talep karşılığı sağlık çalışanları tarafından örnek alınarak yapılmaktadır.

Mobil antikor testi nasıl yapılır?

Mobil antikor testi; iş yerleri ve evlerden yapılan talepler sonrası sağlık çalışanları eşliğinde örnek alınması ile yapılmaktadır. Mobil antikor testi ile hastanın bağışıklık kazanıp kazanmadığı anlaşılmaktadır. Sağlık çalışanları tarafından alınan örnekler incelenmesi için laboratuvar ortamına gönderilir ve 24 saat gibi bir sürede sonuç çıkmaktadır.

Hangi hastaneler mobil antikor testi yapar?

Mobil antikor testi hem devlet hastaneleri hem de özel hastaneler tarafından uygulanmaktadır. Talep edilmesi halinde evlerde ve iş yerlerinde mobil antikor testleri yapılmaktadır. Mobil antikor testi hastanemiz sağlık çalışanları tarafından gerçekleştirilmektedir ve bu konuda ayrıntılı bilgiyi hastanemiz whatsapp iletişim hattından alabilirsiniz.

Mobil antikor testi ne kadar sürede çıkar?

Mobil antikor testi yaptıran hastalar testin ne kadar sürede sonuç vereceğini merak etmekte ve araştırmaktadır. Mobil antikor testi, PCR testi sonuçları gibi 24 saat gibi bir zaman diliminde sonuç vermektedir.

Mobil antikor testi fiyatları ne kadar?

Mobil antikor testi fiyatları; uygulamanın yapılacağı hastaneye ve hastanın tıbbi durumuna göre şekillenmektedir. Antikor testi, antikor testi fiyatları, iş yerinde antikor testi, evde antikor testi ve mobil antikor testi fiyatları hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için hastanemiz whatsapp bilgi hattından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 Antikor Testi

    Koronavirüsün yol açtığı Covid-19 salgını devam ederken, pek çok kişi virüs ile enfekte olup olmadığını merak etmektedir. Bunun yanında birçok işyeri de normal çalışma düzenine dönme hazırlıkları yaparken çalışanlarına test yaptırarak atacağı adımları bu doğrultuda planlamaktadır. Covid-19’a karşı kişinin enfekte olup olmadığı, bağışıklık kazanıp kazanmadığı, hastalığı ne kadar süre önce geçirdiği gibi soruların cevabını bulmak Covid-19 Antikor Testi ile mümkün olmaktadır.

    Kurumumuzda Elisa yöntemiyle kandan yapılan Antikor testinde IgM – IgG antikorlarına bakılmaktadır. IgM yani erken evre antikor testinin pozitif olması kişinin yakın zamanda virüsle karşılaşmış olduğunu gösterir. Ancak enfekte olunmasına rağmen henüz vücudun antikor geliştirmediği durumlarda test sonucu negatif çıkabilir. IgG yani geç evre antikor testinde sonucun pozitif çıkması ise kişinin enfeksiyona maruz kalmış olduğunu ve bağışıklık sisteminin enfeksiyona karşı antikor ürettiğini göstermektedir. IgG antikorunun pozitif seviyeye ulaşması virüs ile enfekte olunduktan 10-14 gün sonrasına kadar sürebilir.

    Merkezimizden Fotoğraflar