Antikor testi, kişilerden alınan kan örneği üzerinden yapılan işlemin adıdır. Geçmiş hastalıkların saptanması için kullanılmaktadır. Kişinin bir hastalığı geçirip geçirmediğine bu yolla bakılabilir.

Özellikle koronavirüs salgını sonrasında sıkça kullanılan bir tanım olan antikor testinin tıp dilindeki adı ise seroloji testidir. Kan örneği alınan kişinin belirli antikorları geliştirip geliştirmediği taranır. Eğer istenen örnek bulunursa kişinin bahsi geçen hastalığı geçirdiği kabul edilir. En çok yapılan antikor testleri IgM ve IgG’dir.

Antikor testi hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Antikor testi konusunda birçok konu merak edilmektedir. Toplumun çok fazla bilmediği bir konu olduğu için bu konuda bilgi edinmeyi istemek son derece doğaldır. En çok merak edilen konular arasında, oluşan antikorların daha sonra kaybolup, kaybolmadığı yer alır. Herhangi bir hastalık sırasında geliştirdiğimiz antikorlar uzun yıllar vücudumuzu korur. Ancak Covid ile birlikte geliştirilen antikorlar birkaç ay sonra düşmeye ve sıfırlanmaya başlar. Bunun dışında

Antikor Test Fiyatları

Antikor test fiyatları konusunda bilgi edinmeden önce devlet hastanesinde mi yoksa özel tıp merkezlerinde mi bu işlemi yaptıracağınızı iyi belirlemelisiniz. Bu bağlamda nerede yaptıracağınız test fiyatını doğrudan etkilemektedir. Koronavirüs için antikor testi fiyatları için antikor testi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Antikor Testi Yapan Hastaneler Hangileri?

Hem devlet hem de özel sağlık kuruluşları antikor testi yapan hastaneler arasında yer almaktadır. Dolaysıyla koronavirüs hastalığın geçirdiğinize dair bir şüpheniz varsa direkt olarak kendinize en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak bu işlemi kısa süre içerisinde yaptırabilirsiniz. Bunun haricinde hastaneyi arayarak gerekli bilgiyi edinebilirsiniz. Bu bağlamda hem devlette hem de özel hastanelerde antikor testinizi rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Igm- ıgg Antikor Testleri Nedir?

IgM (erken evre antikoru) antikor testi, kişinin yakın zaman içerisinde Covid-19 hastalığı geçirip geçirmediğini tespit etmek için kullanılmaktadır. Bu test hastalığın geçirilmesi sonra takip eden 7. Gün ile 21. gün arasında yapılabilmektedir. Bu noktada tespit edilen antikorların herhangi bir koruyuculuğu bulunmamaktadır.

IgG (geç cevap antikoru) antikor testi ise, Covid-19 hastalığının geç dönemi olan bir zaman diliminde ortaya çıkan antikorları tespit eder. Bu testte ortaya çıkan antikorların koruyuculuğu yüksektir. Çünkü vücut giriş yapmış hastalığa karşı savunma geliştirmiş ve buna cevap veren antikorlar geliştirmiştir. Yapılan araştırmalara göre IgG antikoru 14. gün itibari ile ortaya çıkmaktadır.

Antikor testi kimlere uygulanır?

Antikor testi koronavirüs hastalığı geçirdiği şüphesi olan kişilere yapılabilir. Hastalığı geçirdikten sonra gerekli antikorun üretilip üretilmediğini ölçmek için de uygulanabilir. Toplum düzeninin devamını sağlamak amacıyla çalışma hayatına devam edecek kişilerin taranması nedeniyle bu alanlarda çalışan kişilerin test ile kontrolü sağlanabilir. Ayrıca hastalık üzerine yapılacak araştırmalarda kullanılmak üzere veri toplanması için seçilen deney gruplarına test yapılması uygun olabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 Antikor Testi

    Koronavirüsün yol açtığı Covid-19 salgını devam ederken, pek çok kişi virüs ile enfekte olup olmadığını merak etmektedir. Bunun yanında birçok işyeri de normal çalışma düzenine dönme hazırlıkları yaparken çalışanlarına test yaptırarak atacağı adımları bu doğrultuda planlamaktadır. Covid-19’a karşı kişinin enfekte olup olmadığı, bağışıklık kazanıp kazanmadığı, hastalığı ne kadar süre önce geçirdiği gibi soruların cevabını bulmak Covid-19 Antikor Testi ile mümkün olmaktadır.

    Kurumumuzda Elisa yöntemiyle kandan yapılan Antikor testinde IgM – IgG antikorlarına bakılmaktadır. IgM yani erken evre antikor testinin pozitif olması kişinin yakın zamanda virüsle karşılaşmış olduğunu gösterir. Ancak enfekte olunmasına rağmen henüz vücudun antikor geliştirmediği durumlarda test sonucu negatif çıkabilir. IgG yani geç evre antikor testinde sonucun pozitif çıkması ise kişinin enfeksiyona maruz kalmış olduğunu ve bağışıklık sisteminin enfeksiyona karşı antikor ürettiğini göstermektedir. IgG antikorunun pozitif seviyeye ulaşması virüs ile enfekte olunduktan 10-14 gün sonrasına kadar sürebilir.

    Merkezimizden Fotoğraflar