Koronavirüs testi, 2019 yılında ortaya çıkan Covid-19 hastalığını tespit etmek için kullanılmaktadır. Uzun çubuk yardımı ile hem genizden hem de burun arkasından alınan örneklerle kişilerin bu hastalığı kapıp kapmadığı öğrenilir.

Polimerize zincir reaksiyonu yani PCR yöntemi de denilen Koronavirüs testi, uzun yıllardır tıp dünyasında kullanılmaktaydı. Ancak hastalığın yaygın hale gelmesi ve hızlı tespiti için tüm dünyada kişiler üzerinde kullanılması ile herkesçe bilinir hale geldi.

Koronavirüs testleri önceleri yalnızca Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında yapılıyordu. Ancak zaman içerisinde hem özel hastaneler hem de bazı kritik noktalarda (havaalanları, terminaller, oteller vb.) da test yapılmaya başlandı. Kısacası yaygın hale getirildi ve kişilerin teste ulaşması kolaylaştırıldı. Böylece hastalık bir nebze de olsa kontrol altına alınmaya başlandı.

Otelde koronavirüs testi nedir?

Otelde koronavirüs testi, sağlık kuruluşlarında uzak noktalarda otellerin bünyesinde bulundurduğu sağlık personeli tarafından yapılan işlemdir.

Oteller turizm açısından önemli noktaların başında geliyor. Özellikle yaz turizmi ile birlikte gündeme gelen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelge ile devreye alınan bu karar çerçevesinde konaklama tesislerinin bir sağlık kuruluşu ile anlaşarak otellerde sağlık görevlisi bulundurulması gerekliliği ortaya kondu. Ayrıca otellerin güvenli konaklama tesisi sertifikası da alması gerekli hale getirildi.

Otelde koronavirüs testi nasıl yapılır?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı ile yaptığı çalışma kapsamında ortaya çıkarttığı genelgeye göre özellikle 50 ve üzerinde odası bulunan tatil lokasyonlarında sağlık çalışanı bulundurmak zorunlu hale getirildi. İkamet adresi yurt dışında olan kişilere ise “talep dahilinde” belirli bir ücret karşılığında PCR Testi (Koronavirüs testi) yapılması kararı alındı.

Otelde koronavirüs testi için nereye başvurulur?

Otelde koronavirüs testi için tatil merkezinin sağlık departmanına başvuru yapılabilir. Kişiler hastalık şüphesi taşıyorsa bu noktada sağlık kuruluşuna gitmeden kısa sürede koronavirüs testi yaptırabilirler.

Otelde Koronavirüs Testi Yapan Hastaneler

Bazı oteller, sağlık personeli bulundurmanın yanı sıra özel hastaneler ile anlaşarak koronavirüs testi uygulaması yaptırabilirler. Otelde koronavirüs testi yapan hastaneleri öğrenmek için tatil merkezini arayarak gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Otelde koronavirüs testi hangi yöntemle yapılır?

Otelde koronavirüs testinde hastanede yapılan yöntemin aynısı uygulanır. Bu noktada uzun çubuk yardımıyla hastanın hem geniz bölgesinden hem de burun arkasından örnek alınır ve PCR testini tanımlayacak aygıta örnekler gösterilir. Belirli bir süre sonra aygıt hasta adayının pozitif ya da negatif olduğunu bildirir. Pozitiflik durumunda kişinin hastalığı kaptığı anlaşılır ve karantina uygulanır. Negatif sonuçta ise herhangi bir sorun olmadığı anlaşılır.

Otelde koronavirüs testi fiyatları ne kadar?

Otelde koronavirüs testi fiyatları için Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği fiyat 30 Euro’dur. Kişi semptomları kendisinde gördüğünde ücreti ödeyerek, kısa sürede test yaptırabilir ve sonucu öğrenir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 PCR Testi

    PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

    PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

    Merkezimizden Fotoğraflar