Evde koronavirüs testi nedir?

Covid-19 olarak adlandırılan koronavirüs; Çin’de ortaya çıkarak yavaş yavaş yayılım gösteren ve enfekte olduğu hastaları ölüme kadar götürebilen bir virüstür. Virüsle enfekte olan hastaların çoğunda belirtiler görülürken bir kısmında ise belirtiler görülmez. Koronavirüs kimi insanlarda solunum sistemini etkilerken kimi insanlarda ise sindirim sistemini etkilemektedir. Virüs insandan insana damlacık yoluyla yani kişinin hapşırması, öksürmesi ile ve temas yoluyla bulaşabilmektedir. Son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alarak çoğu insanı hayattan koparmıştır. Hergün binlerce test yapılmakta ve ciddi semptomları olan hastalara gerekli tedaviler uygulanmaktadır. Covid-19, ile enfekte olan hastalarda görülen belirtiler hafif belirtiler, yaygın görülen belirtiler ve ciddi belirtiler olmak üzere üç farklı grupta görülebilir. Koronavirüs şüphesi olan hastalarda sık görülen ve hastaların şikâyet ettiği belirtiler ateş, öksürük, nefes darlığı ve koku kaybıdır. Koronavirüs hastalığı bazı yaş gruplarında ve bazı ciddi sağlık problemleri olan kişilerde risktir ve mutlaka tedavi uygulanmalıdır. Koronavirüs; kalp yetmezliği, koroner hastalıkları, KOAH, şeker hastalığı ve obezite olan kişilerde daha ağır seyretmektedir. Yaygın görülen belirtilerin kendinde var olduğunu düşünen ve şüpheye düşen herkes mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve gerekli testleri yaptırmalıdır. Covid-19 için gerekli olan ve uygulanan testler PCR ve antikor testleridir.

Virüs ile enfekte olan ve şüphe arz eden hastalardan boğazdan ve burundan bir çubuk yardımıyla örnek alınmakta ve laboratuvar ortamında incelenmektedir. PCR testi, sürüntü testi olarak da bilinmekte, ve hastalığın varlığını ortaya koymaktadır. Antikor testleri ise, daha önce hastalığın geçirilip geçirilmediğini veya aşı olunduysa virüse karşı bağışıklık kazanılıp kazanılmadığını ortaya koymaktadır. PCR testi hastanelerde uygulandığı kadar farklı nedenlerle hastanelere ulaşımı olmayan veya hastaneye gitmek istemeyen  kişiler için evde ve işyerlerinde de yapılabilmektedir.

Ayrıca yurtdışına çıkacak kişiler için de ev, işyeri veya otel gibi bulundukları adreste Covid PCR testi için sürüntü alınabilmektedir.

Evde koronavirüs testi, sağlık çalışanları tarafından yapılmaktadır ve hastalara gününde sonuçlar bildirilmektedir. Evde koronavirüs testi, test yaptırmak isteyip de hastaneye ulaşımı olmayan kişiler için ideal bir yöntemdir.

Bu yazımızda evde koronavirüs testi nedir, evde koronavirüs testi nasıl yapılır, evde koronavirüs testi için nereye başvurulur, evde koronavirüs testi yapan hastaneler, evde koronavirüs testi hangi yöntemle yapılır ve evde koronavirüs testi fiyatları ne kadar sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Evde koronavirüs testi nasıl yapılır?

Evde koronavirüs testi, sağlık çalışanları tarafından bir çubuk yardımıyla hastanın boğazından ve burnundan sürüntü alınarak yapılmaktadır ve laboratuvar ortamında incelenmektedir. Testin sonuçları kısa sürede çıkmakta ve sonucu pozitif çıkan hastalar ilaç tedavisi ile karantina altına alınmaktadır.

Evde koronavirüs testi için nereye başvurulur?

Evde koronavirüs testi yaptırmak isteyen kişilerin nereye başvurmaları gerektiği merak konusudur. Evde koronavirüs testi yaptırmak isteyen, İstanbul’ da evde, işte, otelde koronavirüs testi yaptırmak isteyen kişiler hastanemiz bilgi hattından bizlere ulaşabilirler.

Evde Koronavirüs TestiEvde koronavirüs testi yapan hastaneler

Evde koronavirüs testi hizmeti hem devlet hem de özel hastaneler tarafından verilmektedir. Test yaptırmak isteyip de herhangi bir sağlık kuruluşuna ulaşımı olmayan kişiler için evde koronavirüs testi uygulaması çok avantajlı bir işlemdir ve test yaptırmak isteyenler hangi hastanelerin yaptığı konusunda bilgi sahibi olmak istemekte ve bu konuda araştırma yapmaktadırlar. Evde koronavirüs testi hastanemiz sağlık çalışanları tarafından yapılmaktadır, ayrıntılı bilgi almak için hastanemiz bilgi hattından bize ulaşabilirsiniz.

Evde koronavirüs testi hangi yöntemle yapılır?

Evde koronavirüs testi; hastaneler tarafından gönderilen sağlık çalışanları eşliğinde steril araçlarla PCR yöntemi ile yapılmaktadır. Hastadan sürüntü alınarak incelenmesi için laboratuvara gönderilmekte, sonuçlar kısa sürede hastaya bildirilmektedir. Eğer hastalıkla enfekte ise ilaç tedavisi alarak evde 14 gün süre ile karantina altına alınmaktadır. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulduğu takdirde virüsle temas olmamakta ve başkalarının hayatları da tehlikeye girmemektedir.

Evde koronavirüs testi fiyatları ne kadar?

Evde koronavirüs testi fiyatları kişinin adresine, aynı adreste kaç kişiye test uygulanacağına vb nedenlere bağlı olarak hastaneden hastaneye değişmektedir.  Evde koronavirüs testi yaptırmak isteyen kişiler evde koronavirüs testi, evde koronavirüs testi fiyatları, evde PCR testi gibi sorulara yanıt aramaktadır. Evde koronavirüs testi fiyatları hakkında hastanemiz whatsapp bilgi hattından bizlere ulaşarak kolaylıkla bilgi alabilirsiniz.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünya çapında etkili olan Covid-19 virüsü yaşamları tehdit etmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (salgın hastalık) ilan edilen koronavirüs, PCR testi ile kısa sürede tespit edilebiliyor.

Yeni tip koronavirüsün vücuda girip girmediğini tespit edebilmek için daha önceki zamanlarda geliştirilen ve farklı amaçlarla kullanılan RNA moleküler yapı ile çalışan koronavirüs testi (PCR), hastanelerde ve diğer sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır.

Kısa sürede etkisini gösteren ve kişilerin vücudunda hastalığın olup olmadığını belirten koronavirüs testi, aktif hastalığın belirlenmesinde önemli ve aktif bir rol oynuyor.

Koronavirüs testi nasıl yapılıyor?

Koruyucu ekipman giyen uzman doktorlar tarafından burun arkası ve geniz bölgesinden alınan örnekler sayesinde test yapılmaktadır. Özel solüsyonlu suya batırılan test çubuğu, makinesine okutulur. Ardından çıkan test sonucu kişi ile paylaşılır. Ülkemizde bulunan e-nabız sistemi ile testin sonucunu internet ortamından öğrenmeniz mümkündür.

Covid-19 testi sonuçlar ne zaman çıkıyor?

Test yapıldıktan sonra ilk 36 saat içerisinde sonuçlar çıkabilmektedir. Elbette bu durum test merkezinin yoğunluğuna göre de değişim gösterir. Testi yapan kurumlar 7/24 bu işle uğraşmakta ve bulaşı olan hastaları tespit edip, izolasyon süreci başlatmak için çalışmaktadır.

Covid-19 testi kesin sonuç veriyor mu?

Pandemi ile birlikte hayatımıza giren PCR testi kavramı uzun yıllardır tıp dünyasında kullanılmaktadır. Alanında uzman kişiler tarafından bilinen bu yöntem hastalığın yaygınlaşması ile birlikte bizim de yaşamımıza dahil olmuştur. Testler yapıldıktan sonra laboratuvar ortamında incelemeye alınır. Bu ortamlar uluslararası standartlara uygun olacak şekilde kurulmuştur. Dolayısıyla testin sonuçları çok büyük ihtimalle doğrudur. Elbette çok küçük dahi olsa yanılma payı mevcuttur. Ancak bu rakam yüzde 1’in de altındadır.

Evde Covid Testi

Evde covid testi devlet hastaneleri ve özel sağlık kuruluşları tarafından verilmektedir. Bu hizmet sağlık kompleksine ulaşamayan kişiler için özel olarak yapılır. Koruyucu ekipman giymiş uzman bir ekip evinize gelerek covid testi yapabilir. Ancak genellikle özel hastaneler bu hizmeti vermektedir.

Evde Korona Testi

Evde korona testi hem özel hem de devlet hastaneleri tarafından verilmektedir. Ancak genellikle özel hastaneler gelen yanıtlara cevap verebilmektedir. Bunun temel nedeni ise devlet hastanelerine olan talebin fazlalığıdır. Bu nedenle özel sağlık kuruluşundan ücret karşılığında bu hizmeti alabilirsiniz.

Evde PCR Testi

İlk dönemlerde hastanelerde yaygın şekilde yapılan testler, son zamanlarda evde PCR testi uygulaması ile mobil hale gelmiştir. Hastanede kendini riske atmak istemeyen vatandaşlarımız ya da sağlık kuruluşuna gelemeyecek durumda olan kişiler için geliştirilen hizmet, belirli bir ücret karşılığı özel hastaneler tarafından verilmektedir.

Devlet kuruluşları tarafından da verilen bu hizmet yoğunluk sebebi ile gecikebiliyor. Bu durumda özel hastaneler hızlı bir şekilde mobil PCR testi uygulaması yapabiliyor.

Son iki yıldır etkili olan ve tüm dünyayı evlere hapseden hastalık koronavirüs ya da özel adı ile Covid-19’u tespit edebilmek amacıyla kullanılan Koronavirüs testi, hastanelerde ve yetkili kurumlarda yapılmaktadır.

Koronavirüs hastalığını teşhis etmek ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak amacıyla kullanılan bu test, değişik noktalardan alınan sürüntü örnekleri ile etkili olabiliyor. Burun arkası diye tabir edilen noktadan çubuk yardımı ile alınan örneğe ek olarak genizden de sürüntü alınıyor. Bu örnekler koronavirüs için geliştirilmiş özel makineye gösterilir ve kişinin pozitif olup olmadığı anlaşılır.

Kişiler pozitif ise kısa süre içerisinde karantina sürecine dahil edilir. Bu süre en az 7 gün en fazla 15 gün zarfında tamamlanıyor. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın son olarak aldığı karar doğrultusunda bu süre yalnızca 7 gün ile sınırlandırılmıştır. 7 günün sonunda test sonucunuza bakılmaksızın evinizden çıkabilir, gündelik hayatınıza dönebilirsiniz.

Koronavirüs testi sonucuna nereden bakılır?

Yeni tip koronavirüs Covid-19’a yakalanıp, yakalanmadığınızı öğrenmek için öncelikle bir sağlık kuruluşuna test yaptırmalısınız. Sağlık Bakanlığı’nın uygulaması olan e-Nabız tüm tahlil sonuçlarını verdiği gibi covid-19 sonucunuzu da size iletiyor.

e-Nabız’dan tahlil sonucunuzu öğrenmek için öncelikle e-Devlet sistemine kayıt olmasınız. Eğer kaydınız varsa e-Devlet şifreniz ile uygulamaya giriş yapabilir ve koronavirüs testi sonucunuzu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ekranın altı kısmında yer alan Akıllı Asistan seçeneğine tıklayın. Ardından karşınıza Tahlillerim isimli bölüm çıkacak. Buraya bastığınızda bugüne kadar yaptırdığınız tüm tahliller gibi koronavirüs testi sonucu da görülecek. Testinizin sonucuna tıkladığınızda ise ayrıntılı bir şekilde inceleme fırsatını elde ediyorsunuz.

Koronavirüs testi dışında e-Nabız uygulamasından Covid-19 aşı takviminize de ulaşabilirsiniz.

Evde koronavirüs testi için nereye başvurmalıyız?

Koronavirüs şüphesi taşıyorsunuz ancak yakınlarınızda hastane bulunmuyor. Koronavirüs testini de yalnızca hastaneler yapıyor. Bu nedenle evinize koronavirüs testi yapması için birisini çağırmak istiyorsunuz. Bu noktada en yakınınızdaki hastaneyi ya da yardım almak istediğiniz sağlık kuruluşunun numarasına ulaşın. Buradan koronavirüs birimine bağlanın ve konu ile ilgili yardım istediğiniz belirtin.

Koronavirüs testi için yalnızca devlet hastanelerinden değil, özel sağlık kuruluşlarından da yardım alabilirsiniz. Bu işi için özel olarak eğitilmiş personel barındıran özel hastaneler, hızlı ve kesintisiz bir şekilde sizlere bu hizmeti sunabilmektedirler.

İstanbul Koronavirüs Testi

İstanbul koronavirüs testi uygulamasının en geniş kapsamlı yapıldığı illerden birisidir. Türkiye’nin en büyük ili olması dolayısıyla bu konuda iyi imkanlara sahip olan İstanbul’da birçok devlet hastanesi ve özel sağlık kompleksleri hem evde hem de hastane ortamında koronavirüs testi yapabiliyor.

Koronavirüs’te erken teşhis bulaşı riskini en aza indiriyor. Bu nedenle eğer semptomları taşıdığınızı düşünüyorsanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşundan yardım istemelisiniz. Aksi takdirde hem sevdiklerinize hem de çevrenize bu hastalığı yayabilirsiniz.

.

Evde PCR Testi

İlk dönemlerde hastanelerde yaygın şekilde yapılan testler, son zamanlarda evde PCR testi uygulaması ile mobil hale gelmiştir. Hastanede kendini riske atmak istemeyen vatandaşlarımız ya da sağlık kuruluşuna gelemeyecek durumda olan kişiler için geliştirilen hizmet, belirli bir ücret karşılığı özel hastaneler tarafından verilmektedir.

PCR Testi Fiyatları

Evde koronavirüs testi fiyatları kişinin adresine, aynı adreste kaç kişiye test uygulanacağına vb nedenlere bağlı olarak hastaneden hastaneye değişmektedir.

PCR Testi Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Test yapıldıktan sonra ilk 36 saat içerisinde sonuçlar çıkabilmektedir. Elbette bu durum test merkezinin yoğunluğuna göre de değişim gösterir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 PCR Testi

    PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

    PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

    Merkezimizden Fotoğraflar