Koronavirüs insanlar ve hayvanlar arasında yayılabilen geniş bir virüs ailesidir. İnsanlarda genellikle soğuk algınlığına neden olurken, bazı türleri ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilir. Ancak Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde başlayan bir salgın SARS-CoV-2 adlı yeni bir koronavirüsün neden olduğu ciddi bir hastalık olan COVID-19’u dünya çapında bir krize dönüştürdü.

 • Alfa Varyantı (B.1.1.7): İlk olarak Birleşik Krallık’ta tanımlandı. Daha hızlı yayıldığı düşünülüyor ve bu varyantın enfekte etme yeteneği artmış olabilir.
 • Beta Varyantı (B.1.351): İlk olarak Güney Afrika’da tanımlandı. Bu varyant Spike proteininde bazı değişiklikler içerir ve aşı etkinliği üzerinde bazı endişelere neden olmuştur.
 • Gamma Varyantı (P.1): İlk olarak Brezilya’da tanımlandı. Bu varyant da Spike proteininde değişiklikler içerir ve aşı etkinliği konusunda bazı endişeler bulunur.
 • Delta Varyantı (B.1.617.2): İlk olarak Hindistan’da tanımlandı. Daha hızlı yayıldığı düşünülüyor ve enfekte edici potansiyeli artmış olabilir.
 • Omicron Varyantı (B.1.1.529): İlk olarak Güney Afrika’da tanımlandı. Özellikle Spike proteininde birçok mutasyon içerir ve bu nedenle aşı etkinliği konusunda dikkat çekmiştir.

İlk olarak 31 Temmuz tarihinde saptanan EG.5.1 ismi ile tanımlanan yeni bir alt varyant olan Eris varyantı ile koronavirüs etkisini devam ettiriyor.

Eris Varyantı Nedir?

Eris Varyantıİlk olarak Asya ülkeleri, sonrasında İngiltere’de tespit edilen Eris varyantı koronavirüs omicron varyantının bir alt tipi olarka karşımıza çıkıyor.

Eris Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Eris varyantı farklı kişilerde farklı şekillerde görülebilen geniş bir yelpazede belirtilere yol açabilir. En sık görülen belirtiler şunlardır:

 • Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Hapşırma
 • Öksürük
 • Boğaz akıntısı
 • Tat ve koku kaybı

Eris Varyantının Diğer Varyantlardan Farkları Nelerdir?

Koronavirüs varyantları belirti ve ilerleyiş olarak birbirine oldukça benzerdir. Eris varyantında virüslerin diğer varyantlara göre daha hızlı ürediği ve bağışıklık sisteminden daha kolay kaçabildiği belirtiliyor.

Eris Varyantından Korunma Yolları Nelerdir?

Eris salgınına karşı bireylerin alabileceği önlemler enfeksiyonun yayılmasını engelleme ve sağlığımızı koruma açısından son derece önemlidir. İşte eriş varyantından korunma yolları hakkında bilinmesi gerekenler:

 • Hijyen Kurallarına Uyma: Ellerimizi sık sık en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamak virüsün el yoluyla bulaşma riskini azaltır. Ayrıca el dezenfektanları da kullanılabilir. Yüzey temizliği de önemlidir. Sık dokunulan yüzeyleri düzenli olarak temizlemek ve dezenfekte etmek virüsün yüzeylerde hayatta kalma süresini azaltır.
 • Maske Kullanımı: Maske özellikle kalabalık ve kapalı alanlarda, başkalarına potansiyel olarak bulaşma riskini azaltmak için kullanılmalıdır. Maske ağız ve burunun doğru şekilde örtülerek takılmalıdır.
 • Sosyal Mesafe: Başkalarıyla en az 1-2 metre mesafe koruma enfekte kişilerin öksürme veya hapşırma sırasında çıkan damlacıkların bize ulaşmasını engeller.
 • Aşı ve Aşı Takvimi: Sağlık otoritelerinin belirlediği aşı takvimine uygun olarak aşı olmak bireyleri enfeksiyona karşı daha dirençli hale getirebilir.
 • Sağlıklı Yaşam Tarzı: Dengeli ve besleyici bir diyet, yeterli uyku, stresten kaçınma ve düzenli egzersiz bağışıklık sistemini güçlendirmek ve genel sağlığı korumak açısından önemlidir.
 • Seyahat ve Toplu Taşıma: Seyahat etmeyi planlıyorsanız güzergahınızı ve seyahat koşullarını önceden kontrol edin. Toplu taşıma kullanırken maske takmak, sosyal mesafeye dikkat etmek ve el hijyenine özen göstermek gereklidir.
 • Belirtiler Durumunda İzolasyon: Enfekte olduğunuzdan şüpheleniyorsanız veya belirtileriniz varsa başkalarıyla temasınızı kesip evde izolasyon kurallarına uymalısınız. İzolasyon süresi hakkında sağlık yetkililerinin önerilerine uymak önemlidir.

Eris Varyantı Türkiye’ye Geldi mi?

Eris varyantı henüz Türkiye’de saptanmamıştır. Oldukça bulaşıcı olması sebebiyle tüm dünyada etkisini hissettiren varyantın ilerleyen dönemde Türkiye’ye de gelmesi beklenmektedir.

Eris Varyantı PCR Testince Çıkar mı?

Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) genetik materyali çoğaltma tekniği olarak bilinir ve moleküler biyolojide sıkça kullanılır. COVID-19 salgını sırasında PCR testleri SARS-CoV-2 virüsünün varlığını saptamak amacıyla yaygın olarak kullanılmıştır. Bu test, virüsün genetik materyalinin çoğaltılmasını ve böylece varlığının tespit edilmesini sağlar. Eris Varyantı da diğer koronavirüs varyantları gibi PCR testi ile tespit edilebiliyor.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Covid-19 PCR Testi

  PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

  PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Uzm. Dr. Bilal Ermerak
  Oluşturma Tarihi : 04.09.2023
  Güncelleme Tarihi : –

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.