Son 1,5 yıldır yenmek için uğraştığımız yeni tip koronavirüs covid-19’u tespit etmek için kullanılan koronavirüs testi (PCR) moleküler test olması ile biliniyor.

PCR testi tıp dünyasına uzak kişiler tarafından hastalıkla birlikte duyulsa da aslında uzun zamandır bizlere hizmet eden bir testtir. 1993 yılında Nobel ödülü kazanan Dr. Kary B. Mullis, 1980’li yıllarda PCR testini tıp biliminin hizmetine sunmuştu.

Pek çok virüs ve parazitin saptanmasında kullanılan PCR testi, son dönemlerde koronavirüs salgınında da çabuk tespit edilebilmesi için kullanılıyor. Virüsü doğrudan saptamak için burun arkasından ve geniz kısmından çubuk yardımı ile örnek alınır ve bu iş için uygun makinede örnekler test edilir. Yaklaşık olarak 36 saatlik bir zaman dilimi içerisinde testinizin sonucu ortaya çıkar. Pozitif bir sonuçla karşılaşırsanız hastalığı kaptığınız anlaşılır ve 14 günlük karantina sürecine dahil edilirsiniz. Ancak negatiflik durumunda herhangi bir rahatsızlık söz konusu olmadığı net olarak ortaya çıkar.

Şehirlerarası yolculuk için pcr testi nerede yapılır?

Son alınan kararlara göre şehirlerarası yolculuk yapacaksanız PCR testi yaptırmak durumundasınız. Ancak bu zorunluluk toplu taşıma kullanacak kişiler için geçerlidir. Şehirlerarası PCR testi, otobüs terminallerinde ve havaalanlarında kurulu bulunan test merkezlerinden yaptırılabilir. Ancak son 48 saat içerisinde test yaptırdıysanız bu da geçerlidir. Dolayısıyla son 48 saatlik test sonucunuz yoksa yolculuk yapacağınız noktada kısa sürede test yaptırabilirsiniz. Havalimanı ve otobüs terminallerinde sıra beklemek istemeyen kişiler için koronavirüs testi yapan hastaneler tarafından yapılacak testler de geçerli olmaktadır. Bu test aynı zamanda Hayat Eve Sığar (HES) uygulamanıza da işlenmektedir.

Otobüs için Koronavirüs Testi

Otobüs için koronavirüs testi biniş yapacağınız noktada kurulan seyyar tesiste yapılmaktadır. Bu test merkezinde alacağınız negatif sonucu ile yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Ancak pozitif sonuç alırsanız sizi karantinaya almak durumunda kalacaklardır ve bu sebeple yolculuğunuza izin verilmeyecektir.

Uçak için Koronavirüs Testi

Sağlık Bakanlığı otobüs terminallerinde olduğu gibi havaalanlarında da koronavirüs test merkezleri kurmuştur. Uçuş öncesinde bu noktaya uğramak zorundasınız. Aksi takdirde yolculuğunuza devam edemezsiniz. Dolayısıyla Havaalanına girişiniz itibari ile HES kodunuz taranır ve test geçmişiniz sorgulanır. Gerekli görülmesi durumunda da merkeze yönlendirilerek test yaptırıp, kısa sürede sonucunu alabilirsiniz.

Yolculuk öncesi pcr testi ne zaman yapılmalı?

Yolculuk öncesinde PCR testi en geç 48 saat öncesine kadar olmalıdır. Yolculuk günü içerisinde de bu testi rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Dolayısıyla HES kodunuza işlenen test geçmişinde 48 saat önceye kadar bir negatif test bulunuyorsa herhangi bir sorun yaşamadan yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Ancak hem test bulunmuyor hem de pozitif vaka emareleri taşıyorsanız mutlaka kurulan test merkezlerinden yardım almalısınız. Aksi takdirde hakkınızda işlem yapılabilir. Ayrıca HES uygulamasına kaydı bulunmayan kişilerin yolculuk etmesine de izin verilmemektedir. Çünkü yapılan testler bu sistem üzerinden kontrol edilmektedir. Bu nedenle mutlaka sisteme kayıt olmalıyız ve kodu göstermeliyiz.

Yolculuk için evde, iş yerinde veya otelde pcr testi yaptırarak terminal ve havalimanında sıra beklemeden yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Mobil pcr testi hizmetinden yararlanmak ve hastane dışında pcr testi hizmeti hakkında bilgi almak için mobil pcr testi yazımızı okuyabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 PCR Testi

    PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

    PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

    Merkezimizden Fotoğraflar