Liposuction, vücudun belirli bölgelerinde yer alan ve bir türlü gitmeyen yağların cerrahi müdahale ile alınması yöntemidir. Liposuctionun amacı, diyet, egzersiz ve farklı şekillerde vücuttan atılamayan yağların çıkartılarak bedenin şeklinin yeniden güzel bir hal kazanmasına zemin hazırlamaktır.

Liposuction için doktor önceden yağ alınacak bölgeleri işaretler ve buralara küçük kesiler atar. Bu kesilerden içeriye kanül adı verilen bir alet içeriye sokulur. Kanül cildin altındaki fazla yağ hücrelerini vakumlayan bir emiş cihazına bağlı olması sebebiyle yağları çekerek vücuttan uzaklaştırır. Liposuction genellikle genel anestezi altında yapılır, ancak bazı durumlarda lokal anestezi ve sedasyon kullanılabilir.

genellikle obezite için de kullanılabilecek bir tedavi yöntemi olarak görülse de ne yazık ki bu yönde kullanılmamaktadır. Kesinlikle bir kilo verme yöntemi de değildir. Liposuction genellikle karın, uyluklar, kalça, kollar, çene ve boyun gibi bölgelerde uygulanır.

Liposuction’da tek seansta çıkartılacak yağ miktarı bedenin dengesi için oldukça düşüktür. Dolayısıyla bazı kişilerde uygulama seanslara yayılarak devam edebilir. Bu da uygulamanın risklerinin bir kısmını ortadan kaldırır.

Liposuction Kimler için Uygundur?

Liposuction için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan herkes için operasyon uygun olarak düşünülmektedir.

LiposuctionSağlık durumu: Genel sağlık durumu iyi olan kişiler ve kronik bir rahatsızlığı olmayan hastalara uygundur.

İdeal kilo: Liposuction kilo verme amaçlı değildir. Bu nedenle ideal kilosunda olup da atamadığı yağlarından kurtulmak isteyen kişiler yaptırabilir.

Elastik cilt yapısı: Liposuction sonrası cilt sıkılaşması önemlidir. Sağlam elastik cilde sahip olanlar, işlem sonrası daha iyi sonuçlar elde edebilirler.

Beklentisi yüksek olmayan: Liposuction bedeninizi baştan aşağı değiştiren bir işlem değildir. Bu nedenle doğru yaklaşım içerisinde değilseniz yaptırmanız tavsiye edilmez.

Sigara kullanma durumu: liposuction yaptırmak için sigara kullanmamanız tavsiye edilir. Çünkü sigara operasyon sonrasında cildinizi bozabilir.

Yukarıdaki şartları taşıyan hemen herkes liposuction yaptırabilir.

Liposuction Herkese Yapılabilir mi?

Liposuction’u herkes yaptıramaz. Bunun için doktorlar bazı şartlar ararlar. Yukarıda saydığımız şartların dışında

Sağlık sorunları olan kişiler: Kalp hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer sorunları, diyabet gibi kronik rahatsızlığı olanlar bu işlemi yaptıramaz.

Obezite: Obezitesi olan ve ciddi kilo fazlalığı ile savaşan kişilerin yaptırması uygun değildir.

Hamilelik: Hamilelik süreci içerisinde olan ya da gebelik şüphesi olanlar kesinlikle bu işlemi yaptırmamalıdır.

Kanama bozuklukları: anama bozukluğu olan kişilerde liposuction riskli olabilir ve komplikasyonlara yol açabilir.

Liposuction Riskli mi?

Liposuction da diğer operasyonlar gibi riskler barındırmaktadır. Bu riskler arasında şunları sayabiliriz:

 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • Doku Hasarı
 • Anestezi Reaksiyonlar
 • Düzgün Olmayan Konturlar
 • Cilt Sıkılaşması
 • Tromboembolizm
 • His Kaybı

Eğer bu tür sorunları kendinizde görüyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna ya da doktorunuza başvuru yapmalısınız. Bu sayede hemen tıbbi olarak müdahale yapılarak gerekli önlemler alınarak eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Estetik Cerrahi

  Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

  Merkezimizden Fotoğraflar