Kıl dönmesi hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Kıl dönmesi hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Kıl dönmesi hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Tıp dilinde pilonidal sinüs olarak adlandırılan kıl dönmesi; çoğunlukla erkeklerde meydana gelen ve vücut kıllarının kuyruk sokumunda birikmesi ile kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Kıl dönmesi çeşitli sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Sebep olanlar arasında uzun süre oturmak, aşırı kiloya sahip olmak ve sık terlemek bulunmaktadır. Kıl dönmesi sorunu olan kişiler akıntı, ağrı, kaşıntı ve yanma şikâyetlerinden yakınırlar. Kıl dönmesi sadece kuyruk sokumunda gelişmeyip nadir de olsa göbek deliğinde, kaşık bölgesinde, yüz ve koltuk altında da oluşmaktadır. Kendi kendine iyileşme olasılığı bulunmamaktadır ve cerrahi müdahale gerektirmektedir. Kıl dönmesi hakkında ayrıntılı bilgiyi kıl dönmesi nedir adlı yazımızı okuyarak alabilirsiniz.

Bu yazımızda kıl dönmesinin nasıl olduğu, kıl dönmesinin nasıl anlaşıldığı, kıl dönmesinin nasıl geçtiği, kıl dönmesinin nerelerde olduğu, kıl dönmesinin nasıl tedavi edildiği, kıl dönmesi için hangi doktora gidildiği, kıl dönmesi ameliyatının nasıl yapıldığı ve kıl dönmesi ameliyatı fiyatlarının ne olduğu hakkında bilgiler vereceğiz.

Kıl dönmesi nasıl olur?

Kıl dönmesi, vücuttan dökülen kılların cildi delerek cilt altında yer bulması ile oluşmaktadır. Uzun süre oturmak, aşırı kilolu olmak ve sık terlemek kıl dönmesinin olmasında etken maddelerdir. Kıl dönmesinden korunma yollarını araştırmak için kıl dönmesinden korunma yolları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kıl dönmesi nasıl anlaşılır?

Kişi kuyruk sokumunda şişlik, kaşıntı ve apse belirtilerini hissettiği an kıl dönmesi tedavisi yapan hastanelere başvurduğunda doktorun yapacağı fiziki muayene ile kıl dönmesi sorunu anlaşılabilir.

Kıl dönmesi nasıl geçer?

Kıl dönmesi kendi kendine iyileşme göstermeyi bekleyecek bir rahatsızlık değildir. Uygulanacak cerrahi tedaviler ve lazer yöntemi ile iyileşmektedir.

Kıl dönmesi nerelerde olur?

Kıl dönmesi sıklıkla kuyruk sokumunda kendini belli ederken bazen de kasık, göbek, yüz ve bacak bölgelerinde de meydana gelmektedir.

Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?

Kıl dönmesi, günümüzde lazer yöntemi ve cerrahi tedavi yöntemi ile tedavi edilmektedir. Hastalar tarafından en sık tercih edilen yöntem lazerle kıl dönmesi tedavisidir. Lazerle tedavinin cerrahi tedaviye karşı birçok avantajı olup kısa sürede iyileşme sağlamaktadır.

Kıl dönmesi için hangi doktora/bölüme gidilir?

Kıl dönmesi sorunu kendi kendine iyileşme sağlayabilen bir hastalık olmayıp mutlaka cerrahi tedavi gerektiren bir cilt rahatsızlığıdır. Kıl dönmesi şikâyeti yaşatan hastalar genel cerrahi bölümlerine başvurmalıdır.

Kıl dönmesi ameliyatı nasıl yapılır?

Kıl dönmesi ameliyatı cerrahi tedavi ve lazer yöntemi olarak uygulanmaktadır. Lazerle tedavi lazer ışınları ile kıl keselerinin yakılmasını amaçlamaktadır. Cerrahi tedavide ise kıl dönmesi yaratan kılın ve oluşturduğu apsenin çıkartılmasını amaçlar. Lazerle kıl dönmesi tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için lazerle kıl dönmesi tedavisi nasıl yapılır adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kıl dönmesi ameliyatı ne kadar sürer?

Kıl dönmesi ameliyatı 15-20 dakika sürmektedir. Tedavide cerrahi tedaviden çok lazer yöntemi tercih edilmektedir. Hastanın tıbbi durumuna göre tedavi şekli değişmektedir. Yapılan tedavi tamamen kişiye özeldir ve ameliyat sonrası yapılan plan ve program da tamamen hastaya özgüdür. Kıl dönmesi ameliyatı sonrası iyileşme süreci hakkında ayrıntılı bilgiyi kıl dönmesi ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadar adlı yazımızı okuyarak alabilirsiniz.

Kıl dönmesi ameliyatı fiyatları ne kadar?

Kıl dönmesi ameliyatı fiyatları hastanın tıbbi durumuna ve uygulanacak olan tedavi yöntemine göre farklılık göstermektedir. Kıl dönmesi tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servislerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

  Kıl dönmesi hastalığı, vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinden deri altına girmesi ve burada sıvı veya irinle dolarak apse oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır. Şiddetli ağrıya, akıntıya ve kötü kokuya sebep olabilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının belirtileri bazen ortaya çıkıp sonra kaybolduğunda, hastalar bu hastalığın tedavisini erteleyebilmektedir. Ancak kıl dönmesi hastalığı ertelendikçe ilerleyebilen ve ilerledikçe tedavisi zorlaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla teşhis konulduktan sonra ertelemeden tedaviye geçilmesi önemlidir.

  Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

  Tedavi genel anestezi altında veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir. Pilonidal sinüs tedavisinde, çok çeşitli tedavi yöntemleri olmakta birlikte uygun hastalarda lazer yöntemi uygulanmakta ve tercih edilmektedir. Lazer tedavisinin en büyük avantajı sağlıklı dokunun zarar görmemesidir. Lazer yönteminde iki adet kanal açılarak hastalığın bulunduğu bölgeye lazer ışınları gönderilir ve kıl dönmesinin bulunduğu doku içeride yok edilir. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda onlarca dikişe ve uzun iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lazerle kıl dönmesi tedavisinin bir diğer avantajı ise nüks oranının diğer yöntemlere göre çok daha düşük olmasıdır. Tedavi 10-15 dakika sürer.

  KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Kıl dönmesi hastalığı genellikle saç dökülmesi yaşayan kişilerde ortaya çıkabilir. Dökülen saçlar veya vücut kılları kuyruk sokumu bölgesine düşerek bu bölgede deri altına yerleşir. Bunun yanında kıl dönmesi oluşumunu kolaylaştıran diğer nedenler kilo, uzun süre oturmak, hareketsizlik, sıkı kıl yapısı ve genetik yatkınlıktır.

  Bu hastalık en çok 17-35 yaş arası erkeklerde görülür. Kadınlarda görülme oranı çok düşüktür.

  • Kılın deri altına girdiği noktada çöküntü ve ardından apse oluşumu
  • Apsenin sürekli büyümesi
  • Makat bölgesinde akıntı
  • Şiddetli ağrı
  • Çamaşıra bulaşan kan ve irin
  • Rahatsızlık hissi

  Pilonidal sinüs en çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir. Ortaya çıkabileceği diğer bölgeler ise ;

  • Göbek,
  • Koltuk altı
  • Parmak araları
  • Boyun
  • Yüz
  • Bacaklar
  • Kasık bölgesi

  Merkezimizden Fotoğraflar

  2023-03-20T21:49:31+03:00

  Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

  Go to Top