Hyalüronik asit nedir?

Hyalüronik asit, vücutta aslında var olan ve vücudun kendi kendine bir miktar üretebildiği, cilde nem ve esneklik sağlayabildiği bir maddedir. Çeşitli sebeplerden dolayı vücudun ürettiği hyalüronik asidi vücut artık üretemediği veya yeterli olmadığı durumlarda hyalüronik asit dışarıdan takviye edilmeye çalışılır. Günümüzde birçok cilt bakım ürününde hyalüronik asit bulunmaktadır ve bu sayede istenilen nem ve esneklik sağlanmış olur. Hyalüronik asit aynı zamanda yaşlanma etkilerinin geciktirilmesinde, kırışıklık görünümünün azaltılmasında ve ciltteki sarkmaların önlenmesinde de oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Hyalüronik asit etkileri nedeniyle gençlik aşısı olarak da bilinmektedir.

Bu yazımızda hyalüronik asidin ne olduğu, ne işe yaradığı, hyalüronik asidin cilde faydalarının neler olduğu, hyalüronik asidin nasıl uygulandığı, kimlere uygulandığı, hyalüronik asidin hamilelere yapılıp yapılmadığı, hyalüronik asidin zararlı olup olmadığı, hangi bölgelere uygulandığı ve hyalüronik asidin evde yapılıp yapılmayacağı hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız.

Hyalüronik asit ne işe yarar?

Hyalüronik asit vücudun temel maddesidir ve çeşitli sebeplere bağlı olarak zamanla vücuttan eksilmektedir. Bu durumda hyalüronik asit dışarıdan kozmetik malzemelerle, enjeksiyon yolu ile ve gıda maddeleriyle sağlanmaktadır. Hyalüronik asit cilde nem ve esneklik kazandırarak yaşlanma durumunu geciktirmektedir. Sadece yaşlanmayı geciktirmekle kalmayarak eklem ve dokuların da onarılmasında da oldukça etkili olan bir yöntemdir.

Hyalüronik asidin cilde faydaları nelerdir?

Hyalüronik asit takviyesinin cilde sağladığı birçok fayda bulunmaktadır. Hyalüronik asidin faydaları şu şekildedir:

 • Cildin genç ve kırışıksız olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Cildi nemlendirir ve esnek bir yapı sağlar.
 • Ciltte oluşacak akne izlerini önleme yardımcı olmaktadır.
 • Ciltteki iltihaplanma ve tahriş olduğunda yok etmek için savaşmaktadır.
 • Dokuların onarılmasında ve elastikiyetinin korunmasında da oldukça etkili bir maddedir.
 • Sivilce oluşumunu önler.
 • Cildin taze ve doğal görünmesine yardımcı olur.

Hyalüronik asit nasıl uygulanır?

Hyalüronik asit dolgusu mezoterapi adı verilen uygulama yöntemiyle vücuda tatbik edilmektedir. Hyalüronik asidin en etkili olduğu yöntem mezoterapi metodudur.

Hyalüronik asit kimlere uygulanır?

Hyalüronik asit takviyesini kimileri ampul şeklinde, kimileri kremlerle kimileri ise maske ve toniklerle almak istemektedir. Hyalüronik asidi; ciltte kırışıklık etkilerini görmeye başlayan kişiler, sivilceli ve aşırı kuru cilde sahip olan kişiler, gün boyu dolgun ve canlı bir cilde sahip olmak isteyen tüm kişiler yaptırabilir. Hamile kişilere uygulanması istisna olan bir durumdur ve yapılırken dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hyalüronik asit hamilelere uygulanır mı?

Vücudun kendi kendine üretebildiği bir madde olduğu için vücutta reaksiyon gösterme olasılığı oldukça düşüktür. Fakat hamile ve emzirme döneminde dikkatli kullanılmalıdır.

Hyalüronik asit zararlı mıdır?

Hyalüronik asit vücuda ve cilde zararlı olan bir madde değildir. Yaptıran kişilerin çoğu zarardan çok yararlarını görmektedir. Kişi hangi amaç için yaptırıyorsa vücutta etkisini belirli zamandan sonra görmektedir.

Hyalüronik asidin yan etkileri nelerdir?

Hyalüronik asit, oldukça güvenilir ve başarı sağlayan bir uygulamadır ve yan etkileri çok nadir olarak görülmektedir.

Hyalüronik asit hangi bölgelere uygulanır?

Hyalüronik asit yaşlanma karşıtı etkileri sebebiyle yüz, boyun ve dekolte bölgelerine uygulanmaktadır. Hyalüronik asidin uygulandığı bölgeler şunlardır:

 • Alın
 • Kaş Çevresi
 • Göz Çevresi ve Şakaklar
 • Yanak
 • Dudak ve Dudak Çevresi
 • Dekolte Bölgesi
 • El Yüzeyi

Hyalüronik asit evde yapılır mı?

Hyalüronik asit uygulaması kişinin kendi kendine evde yapabileceği bir uygulama değildir. Hyalüronik asit çoğunlukla dolgu maddesi olarak kullanılmakta ve yaptırmak isteyen kişiler mutlaka dolgu yapan hastanelerde ve uzman doktorlar eşliğinde yaptırmalıdır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  DOLGU

  Dolgu maddeleri kırışıklıkları ve boşlukları doldurarak yüz hatlarını belirginleştiren doğal maddelerdir. En sık kullanılan dolgular, hyaluronik asit bazlı dolgular olup, hyalorunik asit aslında insan vücudunda doğal olarak bulunan hücrelerarası dolgu maddesidir. Genç ciltte yoğun miktarda bulunan hyalorunik asit, yüksek su tutma kapasitesiyle cildin gerginliğini ve dolgunluğunu sağlar.

  DOLGUNUN ETKİSİ NEDİR?
  Hyaluronik asit yüzdeki yaşlanmaya bağlı volüm kaybını düzeltir, sağlıklı ve genç bir görünüm sağlar, yüzün yapılandırılması için kullanılır. Yüzdeki ince çizgileri, burun-dudak çizgisini doldurmak, volümünü kaybeden yanaklara destek sağlamak ve hacim etkisiyle dudak kalınlaştırmak amacıyla uygulanır.

  İŞLEM NASIL UYGULANMAKTADIR?
  Deriye lokal olarak uygulanan anestezik krem sonrası ince uçlu özel enjektörlerle veya özel kanüller yardımıyla deriye enjeksiyon yoluyla uygulanır. İnce çizgi ve yüzeyel hacim eksiklikliklerinde daha az yoğun dolgular tercih edilirken, daha cok hacim gerektiren alanlarda daha yoğun dolgular tercih edilir. İşlem yaklaşık 15-30 dakikalık bir uygulama olup kişiler sosyal hayatlarına hemen dönebilirler.

  Yüz bölgesinde en çok uygulanan bölgeler; burun kenarı ile ağız köşeleri arasındaki çöküklük, dudak kalınlaştırma, elmacık kemiklerini belirginleştirme, burun biçimlendirme, çene ve yüz ovalini belirginleştirme amaçlarıyla uygulanır. Bu uygulamalar yüze eski hacmini geri kazandırarak genç bir görünüm sağlar.

  İşlem sonrasında dolgunluk etkisi başlar. Yaklaşık 8-12 ay etki devam eder. Dudak dolgusu ve yüz dolgusu işlemlerinde tekrarlayan seanslarda dolgunun kalıcılığı artmaktadır.

  Dolgu konusunda medyada çok olumsuz haberler çıkmakta , kişiler yan etkilerinden ve istenmeyen sonuçlardan çekindiklerinden dolgu işleminden uzak durmaktadırlar. Ancak kaliteli ve güvenilir dolgu markaları tercih edilir ve tecrübeli ellerde yapılırsa sonuçlar çok doğal ve güzel olmakta. Hastalarımız geçleşmiş ve güzelleşmiş olarak mutlu bir şekilde kurumumuzdan ayrılmaktadırlar.

  DUDAK DOLGUSU

  Ufak bir dokunuşla dudaklarınız daha dolgun ve estetik görünebilir . İşlem diğer hyaluronik asit dolgu uygulamalarında olduğu gibi 15-20 dakika sürmektedir. Kişi sosyal hayatına hemen devam edebilir. Kullanılan dolgu maddesinin kalitesi ve tecrübeli ellerde uygulanması sonucunda korkulan suni görüntülerden uzak doğal bir dolgunluğa ulaşılır.

  GÖZALTI IŞIK DOLGUSU

  Son dönemlere kadar göz altı bölgesinin hassas olması, derisinin ince olması, tyndall etkisi ile dolguyu belli etmesinden dolayı bu alana uygulama yapılamıyordu. Son dönemlerde, Gözaltı Işık Dolgusu bu amaçla geliştirilen ve kullanıma sunulan bir dolgu maddesi olarak gözaltı morlukları ,torbalanma ve çöküklüklerinin tedavisinde çığır açmıştır.

  KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

  Yanak ve gözaltları arasındaki oluklar ( teartrough) , gözaltı çöküklüğü, alt göz kapağındaki torbalanmalar ve göz altı morlukları belirgin şekilde azalır.

  Merkezimizden Fotoğraflar