Yanak dolgusu nedir?

Dolgu; yüz cildinde  oluşan sarkmaların giderilmesi, boşlukların doldurularak, yaşla birlikte kaybolan hacmin yerine konulmasını amaçlayan ve enjeksiyon yöntemiyle yapılan estetik bir uygulamadır. Yüzünde sarkmadan ve kırışıklıklardan şikâyet eden birçok insanın başvurduğu bir yöntemdir ve kısa sürede kişilere doğal ve genç bir görünüm kazandırmaktadır. Dolgu uygulamaları dudakları dolgunlaştırmak, yanakları kaldırmak, elmacık kemiklerini şekillendirmek, çeneyi güçlendirmek amaçlarıyla yapılmaktadır. En çok tercih edilen ve hastalar için kullanılan dolgu maddesi hyalüronik asittir. Hyalüronik asit dolguları kişide çok nadir komplikasyonlara sebebiyet vermektedir. Hyalüronik asit, deride hazır olarak bulunan, yüze  hacmini veren  bir maddedir ve yaşla birlikte miktarı azalır. Vücudumuzda bulunan doğal bir madde olduğundan yan etkileri minimum düzeydedir ve oldukça güvenilir bir dolgu maddesidir. Dolgu çeşitlerinden olan yanak dolgusu, kişinin daha belirgin yüz hatlarına sahip olmasını ve estetik bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Zayıf yapılı kişilerde ve yaşlanmaya bağlı olarak yanaklarda çökükler meydana gelmektedir ve bu da yüzün görünümünü bozmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte yüzde bazı değişimler oluşmakta ve yanaklar elastik yapısını kaybetmektedir. Bu durumda devreye yanak dolgusu girmektedir ve birçok insanın tercihi olmaktadır. Yanak dolguları diğer dolgularda olduğu gibi hyalüronik asit kullanılarak enjeksiyon eşliğinde yapılmaktadır. Operasyon sonrası hasta yüzünde istediği dolgunluğa ve hacme kavuşmakta ve sonuçlardan çok memnuniyet duymaktadır. Yanak dolguları; kadın ve erkeklerde yanaklarda çukurluk, sarkıklık ve kırışıklık durumlarında uygulanan estetik uygulamalardır.

Bu yazımızda yanak dolgusu nedir, yanak dolgusu nasıl yapılır, yanak dolgusu iyileşme süreci ne kadar, yanak dolgusu ne kadar kalıcıdır, yanak dolgusu avantajları nelerdir, yanak dolgusu sonrası nelere dikkat edilmelidir ve yanak dolgusu fiyatları ne kadar sorularına ayrıntılı cevaplar vereceğiz.

Yanak dolgusu nasıl yapılır?

Yanak dolgusu operasyonu öncesi hastanın yüz analizinin yapılması gereklidir. Yanak dolgusu hazır dolgu maddesi kullanılarak yapılan dolgulardır ve hastaya enjeksiyon yardımıyla takviye edilir. Yanaklarda oluşan çökükler kaybolmakta ve bozulan elastik yapı geri kazandırılmaktadır. Yanak dolgusu ile daha dolgun yanaklar ve daha genç bir cilt elde edilmektedir.

Yanak dolgusu iyileşme süreci ne kadar?

Yanak dolgusu işlemi sonrası yüzde hafif seyreden kızarıklık ve şişlik meydana gelebilmektedir. Oluşan bu durumlar iyileşme süreci içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

Yanak dolgusu ne kadar kalıcıdır?

Yanak dolgusu uygulamalarında dolgu maddesi olarak hyalüronik asit kullanıldığı için etki süresi hastadan hastaya değişmektedir. Yanak dolgusu kalıcılık süresi 8 -18 ay arasındadır ve bu süre her kişide aynı oranda olmayabilir.

Yanak dolgusu avantajları nelerdir?

Yanak dolgusu, yüz bölgesinde meydana gelen bazı durumlardan şikâyetçi olan kişiler için oldukça ideal bir estetik uygulamasıdır. Yanak dolgusu avantajları şunlardır:

 • Yanaklarda oluşan çöküntü, kırışıklık ve sarkma durumları ortadan kalkmaktadır.
 • Yanak dolgusu kişinin eski estetik görünümüne kavuşmasını sağlamaktadır.
 • Cilde doğal ve genç bir görünüm kazandırmaktadır.
 • Hasta istediği elastik yapıya sahip olmakta ve yanakları bu uygulama sayesinde hacim kazanmaktadır.

Yanak dolgusu sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Bütün estetik operasyonlar sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi yanak dolgusu sonrası da dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Yanak dolgusu sonrası hastanın dikkat etmesi gerektiği hususlar şu şekildedir:

 • İşlem yapıldığı gün hasta dolgu yapılan yerlerle oynamamalı, yüzünü aynı yıkamamalıdır.
 • Operasyon sonrasında yüz bölgesine masaj gibi uygulamalar yapılmamalıdır.
 • Operasyondan sonraki gün hasta yüksek yastıkta yatmalıdır.
 • Hasta işlem sonrası bol miktarda sıvı tüketmelidir.

Yanak dolgusu fiyatları ne kadar?

Yanak dolgusu fiyatları; hastanın tıbbi durumuna ve dolgu maddesi marka ve çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Hyalüronik asit dolgusu, hyalüronik asit dolgusu fiyatları, yanak dolgusu fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz medikal estetik servisinde bulabilir ve merak ettiklerinizi whatsapp bilgi hattından bizlere ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  DOLGU

  Dolgu maddeleri kırışıklıkları ve boşlukları doldurarak yüz hatlarını belirginleştiren doğal maddelerdir. En sık kullanılan dolgular, hyaluronik asit bazlı dolgular olup, hyalorunik asit aslında insan vücudunda doğal olarak bulunan hücrelerarası dolgu maddesidir. Genç ciltte yoğun miktarda bulunan hyalorunik asit, yüksek su tutma kapasitesiyle cildin gerginliğini ve dolgunluğunu sağlar.

  DOLGUNUN ETKİSİ NEDİR?
  Hyaluronik asit yüzdeki yaşlanmaya bağlı volüm kaybını düzeltir, sağlıklı ve genç bir görünüm sağlar, yüzün yapılandırılması için kullanılır. Yüzdeki ince çizgileri, burun-dudak çizgisini doldurmak, volümünü kaybeden yanaklara destek sağlamak ve hacim etkisiyle dudak kalınlaştırmak amacıyla uygulanır.

  İŞLEM NASIL UYGULANMAKTADIR?
  Deriye lokal olarak uygulanan anestezik krem sonrası ince uçlu özel enjektörlerle veya özel kanüller yardımıyla deriye enjeksiyon yoluyla uygulanır. İnce çizgi ve yüzeyel hacim eksiklikliklerinde daha az yoğun dolgular tercih edilirken, daha cok hacim gerektiren alanlarda daha yoğun dolgular tercih edilir. İşlem yaklaşık 15-30 dakikalık bir uygulama olup kişiler sosyal hayatlarına hemen dönebilirler.

  Yüz bölgesinde en çok uygulanan bölgeler; burun kenarı ile ağız köşeleri arasındaki çöküklük, dudak kalınlaştırma, elmacık kemiklerini belirginleştirme, burun biçimlendirme, çene ve yüz ovalini belirginleştirme amaçlarıyla uygulanır. Bu uygulamalar yüze eski hacmini geri kazandırarak genç bir görünüm sağlar.

  İşlem sonrasında dolgunluk etkisi başlar. Yaklaşık 8-12 ay etki devam eder. Dudak dolgusu ve yüz dolgusu işlemlerinde tekrarlayan seanslarda dolgunun kalıcılığı artmaktadır.

  Dolgu konusunda medyada çok olumsuz haberler çıkmakta , kişiler yan etkilerinden ve istenmeyen sonuçlardan çekindiklerinden dolgu işleminden uzak durmaktadırlar. Ancak kaliteli ve güvenilir dolgu markaları tercih edilir ve tecrübeli ellerde yapılırsa sonuçlar çok doğal ve güzel olmakta. Hastalarımız geçleşmiş ve güzelleşmiş olarak mutlu bir şekilde kurumumuzdan ayrılmaktadırlar.

  DUDAK DOLGUSU

  Ufak bir dokunuşla dudaklarınız daha dolgun ve estetik görünebilir . İşlem diğer hyaluronik asit dolgu uygulamalarında olduğu gibi 15-20 dakika sürmektedir. Kişi sosyal hayatına hemen devam edebilir. Kullanılan dolgu maddesinin kalitesi ve tecrübeli ellerde uygulanması sonucunda korkulan suni görüntülerden uzak doğal bir dolgunluğa ulaşılır.

  GÖZALTI IŞIK DOLGUSU

  Son dönemlere kadar göz altı bölgesinin hassas olması, derisinin ince olması, tyndall etkisi ile dolguyu belli etmesinden dolayı bu alana uygulama yapılamıyordu. Son dönemlerde, Gözaltı Işık Dolgusu bu amaçla geliştirilen ve kullanıma sunulan bir dolgu maddesi olarak gözaltı morlukları ,torbalanma ve çöküklüklerinin tedavisinde çığır açmıştır.

  KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

  Yanak ve gözaltları arasındaki oluklar ( teartrough) , gözaltı çöküklüğü, alt göz kapağındaki torbalanmalar ve göz altı morlukları belirgin şekilde azalır.

  Merkezimizden Fotoğraflar