Dudak dolgusu nedir? Nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Yaygın olarak kullanılan hyalüronik asit dolgusu; cilt altına enjekte edilerek sarkma nedeniyle oluşmuş boşlukları doldurarak yüze daha genç ve canlı bir görünüm verir. Hyalüronik asit dolgusunun sıklıkla uygulandığı bölge yüz bölgesidir. Hyalüronik asit, vücuda yabancı olan bir madde değildir aksine vücudun ürettiği bir madde olduğu için dışarıdan alınması durumunda kişide herhangi bir yan etki ya da komplikasyona sebebiyet vermemektedir. Yaşlanmaya bağlı olarak hyalüronik asit vücutta azalmakta ve kırışıklık ve sarkma durumları ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşan kişiler hyalüronik asit dolgusu işlemine başvurmaktadır. Hyalüronik asit dolgusu ile kişinin estetik görünümü eski haline dönmekte ve cildin esnekliği korunarak cildin ışıltısı, doğallığı geri gelmektedir. Günümüzde sıklıkla dolgu yapılan bölgeler; elmacık kemiği, nasolabial bölge dediğimiz burun-ağız çizgisi, dudak ve çenedir.

Yüz bölgesinde dolgu için yoğun şekilde talep alan bölgelerden biri ise dudaktır.

Bu yazımızda dudak dolgusunun ne olduğu, nasıl yapıldığı, dudak dolgusunun iyileşme sürecinin ne kadar olduğu, dudak dolgusunun ne kadar kalıcı olduğu, dudak dolgusunun avantajlarının neler olduğu, işlem sonrası nelere dikkat edilmesi gerektiği ve dudak dolgusunun fiyatlarının ne kadar olduğu hakkında detaylı bilgilendirmeler yapacağız.

Dudak dolgusu nedir?

Dudak dolgusu; dolgunlaştırma, köşelerinin kaldırılması ve sigara çizgilerinin giderilmesini adına yapılmaktadır. Dudak dolgusu, hyalüronik asit maddesini enjekte ederek dudaktaki kusurların giderilmesini amaçlamaktadır.

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Günümüzde modern tıp ile birlikte sıklıkla dolgu işlemleri yapılmaktadır. Dudak dolgusu öncesi dolgu yapılacak bölge anestezik kremler eşliğinde uyuşturulmaktadır. Dolgu için hazırlanan madde enjeksiyon yardımı ile kısa sürede bölgeye uygulanmaktadır. İşlem 10-15 dakika gibi kısa sürede ağrısız ve acısız şekilde tamamlanır. Uygulama sonrası hasta işlem bölgesinde etkili sonuçları fark edebilir.

Dudak dolgusu iyileşme süreci ne kadar?

Dolgu maddesi olarak sıklıkla insan vücudunda var olan hyalüronik asit kullanılır fakat dolgu işlemi sonrası işlem bölgesinde ufak çaplı şişlikler meydana gelebilir. Oluşan şişlik ve morluklar 3-5 gün içinde geçmektedir ama tamamen iyileşme iki haftayı bulabilmektedir.

Dudak dolgusu ne kadar kalıcıdır?

Genellikle dolgu maddesi olarak hyalüronik asit kullanıldığı için kalıcılık süresi 6-12 ay arası değişebilmektedir.

Dudak dolgusu avantajları nelerdir?

Yüze uygulanan dolgular, kaliteli olursa ve doğru şekilde uygulanırsa hastaya büyük avantaj sağlamaktadır. Dudak dolgusunun kişiye sağladığı avantajlar şu şekildedir:

 • Kişinin kendine olan özgüveni artmaktadır.
 • İşlem sonrası başarılı sonuçlar alınmaktadır.
 • Dudak yapısı son derece doğal, dolgun, estetik ve çekici bir görünüm almaktadır.

Dudak dolgusu sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Dudak dolgusu sonrası hastaya düşen bazı görevler vardır. Hyalüronik asit ile dudak dolgusu sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • İşlemden sonra 1-2 saat içinde dudaklar büzülmemelidir.
 • İlk gün dudaklar çok soğuk ve çok sıcak maddelerden uzak tutulmalıdır.
 • İlk 24 saat içinde makyaj yapılmamalı, dudaklarla oynanmamalıdır.

Dudak dolgusu fiyatları ne kadar?

Dudak dolgusu fiyatları, kullanılacak dolgu  marka ve miktarına göre farklılık göstermektedir. Hyalüronik asit dolgusu, hyalüronik asit dolgusu fiyatları, dudak dolgusu fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz medikal estetik servisi ile iletişime geçebilir ve merak ettiklerinizi whatsapp bilgi hattından bizlere ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  DOLGU

  Dolgu maddeleri kırışıklıkları ve boşlukları doldurarak yüz hatlarını belirginleştiren doğal maddelerdir. En sık kullanılan dolgular, hyaluronik asit bazlı dolgular olup, hyalorunik asit aslında insan vücudunda doğal olarak bulunan hücrelerarası dolgu maddesidir. Genç ciltte yoğun miktarda bulunan hyalorunik asit, yüksek su tutma kapasitesiyle cildin gerginliğini ve dolgunluğunu sağlar.

  DOLGUNUN ETKİSİ NEDİR?
  Hyaluronik asit yüzdeki yaşlanmaya bağlı volüm kaybını düzeltir, sağlıklı ve genç bir görünüm sağlar, yüzün yapılandırılması için kullanılır. Yüzdeki ince çizgileri, burun-dudak çizgisini doldurmak, volümünü kaybeden yanaklara destek sağlamak ve hacim etkisiyle dudak kalınlaştırmak amacıyla uygulanır.

  İŞLEM NASIL UYGULANMAKTADIR?
  Deriye lokal olarak uygulanan anestezik krem sonrası ince uçlu özel enjektörlerle veya özel kanüller yardımıyla deriye enjeksiyon yoluyla uygulanır. İnce çizgi ve yüzeyel hacim eksiklikliklerinde daha az yoğun dolgular tercih edilirken, daha cok hacim gerektiren alanlarda daha yoğun dolgular tercih edilir. İşlem yaklaşık 15-30 dakikalık bir uygulama olup kişiler sosyal hayatlarına hemen dönebilirler.

  Yüz bölgesinde en çok uygulanan bölgeler; burun kenarı ile ağız köşeleri arasındaki çöküklük, dudak kalınlaştırma, elmacık kemiklerini belirginleştirme, burun biçimlendirme, çene ve yüz ovalini belirginleştirme amaçlarıyla uygulanır. Bu uygulamalar yüze eski hacmini geri kazandırarak genç bir görünüm sağlar.

  İşlem sonrasında dolgunluk etkisi başlar. Yaklaşık 8-12 ay etki devam eder. Dudak dolgusu ve yüz dolgusu işlemlerinde tekrarlayan seanslarda dolgunun kalıcılığı artmaktadır.

  Dolgu konusunda medyada çok olumsuz haberler çıkmakta , kişiler yan etkilerinden ve istenmeyen sonuçlardan çekindiklerinden dolgu işleminden uzak durmaktadırlar. Ancak kaliteli ve güvenilir dolgu markaları tercih edilir ve tecrübeli ellerde yapılırsa sonuçlar çok doğal ve güzel olmakta. Hastalarımız geçleşmiş ve güzelleşmiş olarak mutlu bir şekilde kurumumuzdan ayrılmaktadırlar.

  DUDAK DOLGUSU

  Ufak bir dokunuşla dudaklarınız daha dolgun ve estetik görünebilir . İşlem diğer hyaluronik asit dolgu uygulamalarında olduğu gibi 15-20 dakika sürmektedir. Kişi sosyal hayatına hemen devam edebilir. Kullanılan dolgu maddesinin kalitesi ve tecrübeli ellerde uygulanması sonucunda korkulan suni görüntülerden uzak doğal bir dolgunluğa ulaşılır.

  GÖZALTI IŞIK DOLGUSU

  Son dönemlere kadar göz altı bölgesinin hassas olması, derisinin ince olması, tyndall etkisi ile dolguyu belli etmesinden dolayı bu alana uygulama yapılamıyordu. Son dönemlerde, Gözaltı Işık Dolgusu bu amaçla geliştirilen ve kullanıma sunulan bir dolgu maddesi olarak gözaltı morlukları ,torbalanma ve çöküklüklerinin tedavisinde çığır açmıştır.

  KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

  Yanak ve gözaltları arasındaki oluklar ( teartrough) , gözaltı çöküklüğü, alt göz kapağındaki torbalanmalar ve göz altı morlukları belirgin şekilde azalır.

  Merkezimizden Fotoğraflar