Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon, vücuttaki istenmeyen tüylerin köklerinin lazer ışını ile yok edilmesi işlemidir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak isteyen kişiler birçok yönteme başvurur. Bu yöntemler sir ağda, jilet, tüy dökücü kremler, epilasyon aleti ve bu benzeri uygulamalardır. Lazer epilasyon etkili bir yöntemdir. Lazer enerjisi kullanılarak tüyler etkili ve sağlıklı bir şekilde yok edilir. Klasik yöntemlere acısız bir işlemdir. Doğru cihaz ve uzmanlar tarafından yapıldığında son derece etkili ve zararsızdır. Uzmanlar tarafından uygulanacak bölge cilt tipi ve rengi, kıl yapısı incelenerek ne tür cihaz kullanılacağı seçilir. Sonrasında yaklaşık kaç seansta tüylerden kurtulacağı bilgisi verilir.

Lazer epilasyon yöntemleri nelerdir?

Kullanımda olan dört çeşit lazer epilasyon mevcuttur. Bunlar başlıklarına göre ruby lazer, alexandrite lazer, diode lazer, nd:yag lazerdir.

Ruby lazer: 694 nm dalga boylu bu lazer tipi kısa tüyler üzerinde etkilidir. Açık renkli cilt tiplerinde daha uygundur.

Alexandrite lazer: 755 nm dalga boyuna sahip olan bu tip epilasyon büyük başlığa sahip olduğu için hızlı geniş bölgelere etki ederek seans süresini kısaltır. Koyu olmayan ten ve ve koyu renkli kıllarda etkilidir.

Diode lazer: 800 nm dalga boyuna sahip olan bu yöntem ince tüylerin giderilmesinde etkilidir. Cilde çok yakın mesafeden atışlar yapılır ve soğutucu jel ile birlikte kullanılır. Tüm cilt tiplerinde uygulanır ve batık kıl köklerine de etki etmektedir. Manuel ayarlamaya uygun olduğu için koyu renkli ciltlerde de kullanılabilir.

Nd:yag lazer: Koyu ve açık renkli cilt tiplerinde uygulanan bu yöntem diğerine nazaran daha çok acı hissettirir. 1064 nm dalga boyunda sahip Nd:yag lazer epilasyon açık renkli ve ince kıllarda etkilidir.

Lazer epilasyonda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Lazer epilasyonun etkinliği kişinin fiziki ve hormonal yapısına, cilt ve kıl yapısına göre değişiklik gösterir. Seans süreleri uygulanan bölgeye göre farklılık gösterir. Dudak üstü saniyeleri alırken iki bacak bir buçuk saati, tüm yüz 10 dakika, koltuk altı ve bikini bölgesi 15 dakika sürmektedir. Seans araları 1 buçuk ay civarındadır. Koltuk altı, bacak ve bikini bölgesi 4-8 seans, yüz, kol ve sırt bölgeleri 12 seans sürebilir. Lazer epilasyon sonrası kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Lazer epilasyona gelinmeden önce yağ ve krem tarzı ürünler kullanılmamalıdır. Uygulamadan bir ay öncesine kadar herhangi bir epilasyon uygulaması yapılmamalı ve tüyler uzatılmalıdır. İşlemden bir gün önce uygulanacak bölgeler jilet yardımıyla temizlenmelidir.

Lazer epilasyon mutlaka sağlık bakanlığı onaylı lazer epilasyon yapan hastaneler tarafından uygulanmalıdır.

Lazer epilasyon, son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılan ve etkili bir yöntem olan epilasyon türüdür. Bu, yüksek yoğunluklu ışık kullanarak istenmeyen vücut kıllarının uzun süreli olarak azaltılmasını veya ortadan kaldırılmasını amaçlayan bir tekniktir.

Bilimsel olarak, lazer epilasyonun temel prensibi, melanin adı verilen kıl folikülündeki pigment tarafından emilen lazer ışığının, kıl köklerini hedef alarak termal enerjiye dönüşmesidir. Lazer epilasyonun etkinliği, lazerin belirli bir dalga boyu, cilt rengine ve kılın pigmentasyonuna bağlıdır. Genellikle, koyu kıllar üzerinde açık ten rengine sahip bireylerde daha etkili olabilir, çünkü lazer ışınları melanini hedef alır. Ancak, teknolojideki ilerlemeler, farklı cilt tipleri ve kıl renkleri için daha geniş spektrumlu lazerlerin geliştirilmesine olanak tanımıştır.

Lazer Epilasyon için Cilt Tipleri Sınıflandırması (Fitzpatrick Skalası)

Cilt tiplerinin sınıflandırılması, dermatoloji ve kozmetoloji alanlarında, özellikle lazer epilasyon gibi tedavilerin planlanması ve uygulanmasında kritik bir rol oynamaktadır. Fitzpatrick Cilt Tipi Sınıflandırması da bu amaçla kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Fitzpatrick Cilt Tipi Sınıflandırması, altı farklı cilt tipini tanımlar. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Tip I: Çok açık ten rengine sahip olan ve güneşe karşı aşırı hassasiyeti olan bireylerdir. Genellikle herhangi bir bronzlaşma olmaksızın hemen güneş yanığı yaşarlar.

Tip II: Açık ten rengine sahip kişilerdir. Güneş yanığına yatkındırlar ve bronzlaşmaları zordur.

Tip III: Orta açıklıktaki ten rengine sahip olan bireylerdir. Güneş yanıklarına orta düzeyde duyarlı olabilirler ancak yavaş yavaş bronzlaşabilirler.

Tip IV: Bu tip, orta koyuluktaki ten rengine sahip olan kişileri tanımlar. Güneş yanıklarına karşı daha az hassasiyet gösterirler ve kolayca bronzlaşırlar.

Tip V: Kahverengimsi ten rengine sahip olan bireylerdir. Güneş yanıklarına nadiren duyarlıdırlar ve kolayca bronzlaşırlar.

Tip VI: En koyu ten rengine sahip olan kişilerdir. Güneş yanıklarına karşı çok az duyarlılık gösterirler ve kolayca bronzlaşırlar.

Cilt Tiplerine Göre En İyi Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Cilt tiplerine göre lazer epilasyon tedavileri seçilirken, cilt rengi, kıl rengi ve kalınlığı gibi faktörler dikkate alınır. Her cilt tipi, farklı lazer sistemleri veya dalga boyları ile daha iyi sonuçlar elde etme potansiyeline sahiptir. Buna göre:

uygulaması yapılır.

Lazer Epilasyon Kimler için Uygun Değildir?

Lazer epilasyon, genellikle istenmeyen tüylerden kurtulmak isteyen birçok kişi için etkili ve popüler bir seçenek olmasına rağmen, bazı durumlarda uygun olmayabilir. Bu kişiler arasında:

 • Hamileler ya da hamilelik şüphesi bulunanlar
 • Cildinde açık yarası olanlar
 • Koyu ten rengine sahip olanlar
 • Güneş yanığı bulunan kişiler
 • Cildinde aşırı hassasiyeti bulunan

kişilerde lazer epilasyon uygulaması yapılmaz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman kişiler tarafından hijyenik hastane ortamında lazer epilasyon imkanı sunmaktayız. Lazer epilasyon, lazer epilasyon yöntemleri ve lazer epilasyon fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz medikal estetik servisinde bulabilirsiniz. Lazer epilasyon hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Lazer epilasyon nedir?

  Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmada en etkili ve en güvenli yöntemdir. Cilde uygulanan lazer enerjisi kıl köklerindeki melanin pigmenti tarafından emilir ve bu sayede  kıl kökleri azalarak yok olurlar.

  İstenmeyen tüylerden kurtulmada en fazla tercih edilen yöntem olan lazer epilasyon uygulaması, kıl oluşumunu tamamlamış ve uygulamaya engel herhangi bir sağlık problemi olmayan herkese güvenle uygulanabilmektedir.

  LÜTFEN DİKKAT !! Lazer epilasyon sadece bu konuda yetkilendirilmiş ve Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen sağlık kurumlarında ve uzman doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Ayrıca lazer epilasyon cihazının FDA onaylı olması da çok önemlidir. FDA onaysız cihazlarla yapılan uygulamalarda geri dönüşü olmayan ciddi zararlar olabilmektedir. Güzellik salonlarının ve kuaförlerin lazer uygulama yetkisi yoktur. Buralarda lazer cihazları Sağlık Bakanlığı’nın izni olmadan, yetkisiz kişilerce, kaçak olarak kullanılmaktadır. Lazer enerjisi çok güçlü bir enerji olduğundan, bu gibi yetkisiz yerlerde yapılan uygulamalar sağlığınız açısından çok ciddi riskler içermektedir. 

  Lazer epilasyon göz çevresi hariç tüm cilde uygulanabilir. Uygulanacak ciltte herhangi bir krem, yağ veya makyaj olmamalıdır. İşlem sırasında gözlerin lazer ışınlarından etkilenmemesi için özel gözlük kullanılmaktadır. Uygulama öncesi gereken hazırlıklar tamamlandıktan sonra epilasyon uygulanacak bölgedeki kıl köklerine uygun miktarda lazer enerjisi uygulanır.

  Kıl köklerinde yer alan melanin pigmenti uygulanan lazer enerjisini emer ve ortaya çıkan enerji kıl kökünü yok eder. Ancak koyu renk  ciltlerde de melanin dediğimiz renk pigmentleri yoğun olarak bulunduğundan, lazer enerjisi cilt tarafından da emilebilmekte ve bu da ciltte lekelenmelere neden olabilmektedir. Bu nedenle koyu renkli ciltlerde uygulanacak lazerin uzmanlar tarafından seçilmesi gerekmektedir. Bunun tam tersi bir durumda ise, çok açık renkli tüylerde melanin pigmenti bulunmadığı için lazer epilasyon yeterli etkiyi göstermeyebilir. İşlemin sonuçları kişiden kişiye değişmekle birlikte 5-8 seans sonunda ortaya çıkmaktadır.

  Alexandrite Lazer 755 nanometre dalga boyunda çalışır. Bu dalga boyunda melanin pigmentinin lazer emilimi çok yüksektir. Alexandrite cihazı özellikle kalın ve koyu renkli kıllarda çok etkili olmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Alexandrite lazer epilasyonda ayrıca bir soğutma sistemi bulunduğundan uygulama sırasında acı hissi minimum düzeyde olur. İz kalma ihtimali de yok denecek kadar azdır. Hastadan hastaya değişmekle birlikte 5-8 seans arasında sonuç alınmaktadır.

  Lazer epilasyonun en büyük avantajı kalıcı bir tedavi yöntemi olmasıdır. Bu uygulama sayesinde kişi istenmeyen tüylerinden kalıcı olarak kurtulmaktadır. Tüyler tekrar çıksa bile çok daha küçük ve açık renkli olmaktadır. İşlem oldukça acısızdır, kişi tarafından sadece küçük bir fiske vuruşu gibi algılanır. Lazer epilasyon ile kısa sürede büyük alanlarda çalışma yapılabilir.

  Sağlık kurumlarında, doktor kontrolünde ve FDA onaylı cihazlarla uygulanan lazer son derece güvenli olup bugüne kadar birikici bir etkisine rastlanmamıştır. Merkezimizde epilasyon konusunda en güvenilir cihazlar olan Amerikan FDA onaylı Alexandrite Lazer Sistemi ve Buz Lazer Sistemi kullanılmaktadır. Bu cihazlar ABD’den İngiltere’ye, Hollanda’dan Avustralya’ya kadar çeşitli gelişmiş ülkelerde de kullanılmaktadır.

  Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar ancak cilt yüzeyinin yaklaşık 1 mm altında bulunan kıl köklerine kadar ulaşabilmekte, daha derine ve iç organlara ulaşamamaktadır. Lazer cihazı, ışını deriye sadece kıl köklerinin etkileneceği, kılı çevreleyen diğer yapılara zarar gelmeyecek kadar kısa bir süre boyunca verir. Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar radyolojik görüntüleme yöntemlerinde kullanılan X ışınlarından farklı olup, noniyonize karakterdedir. Bundan dolayı lazer epilasyonun kısırlık yapması mümkün değildir ve kısırlık yaptığına dair bilimsel bir veri de bulunmamaktadır.

  Günümüzde artık erkekler de en az kadınlar kadar istenmeyen tüylerinden kurtulmak için lazer epilasyonu tercih etmektedirler. Merkezimizde erkeklere de lazer epilasyon başarıyla uygulanmaktadır.

  Kalp pili olanlarda, sara hastalığında, hamilelerde, sarı ,beyaz ve ayva tüylü olanlarda, ışığa duyarlı ilaç kullananlarda, cilt kanseri olanlarda, ciltte aktif lezyon var ise lezyon geçene kadar , cilt soyma ürünleri kullananlara bıraktıktan sonra  15 gün boyunca,  Roacutan kullanımı sırasında ve sonrasında 6 ay boyunca lazer epilasyon uygulanmaz. Ayrıca güneş banyosundan ve solaryumdan hemen sonra lazer uygulanmamalıdır. Seanslar bitene kadar özellikle güneş ışınlarından ve solaryumdan kaçınmak gerekir.

   Uygulama aralıkları yüz bölgesi için 4-6 hafta, vücut için 8-10 haftadır. Düzenli uygulama ile seans aralıkları gittikçe açılır. Seans aralıklarını belirleyen asıl etmen uygulanan kişinin cilt yapısı ve kıl tipidir. Ten ve tüy rengine bağlı olarak tedavi sonuçları hastadan hastaya değişebilir. Ancak tedavi başlangıcından itibaren tüyler daha yavaş ve ince çıkar. Uygulama bölgesi, kılların rengi, yoğunluğu ve kişisel özelliklerle ilişkili olarak tedaviden  alınan yanıt değişken olabilir. Bir hastalık sonucu oluşan tüyler (hormonal bozukluklar gibi) lazer uygulamasıyla yok edilse bile , mevcut hastalık kontrol altına alınmadıkça, tekrar çıkacaktır.Bu nedenle mevcut hastalığın da aynı anda tedavisi gerekir.

  Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve etkinliği FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onay altına alınmıştır. Ancak bu noktada önemli olan seçeceğiniz  merkezin uzman doktor kontrolünde işlem yapan, FDA onaylı, etkisi ve güvenilirliği tescillenmiş lazer cihazlarını kullanan bir sağlık kurumu olmasıdır. Doğru ellerde, kaliteli ve cildinize uygun lazer cihaz sistemiyle ve doğru dozlarda yapılan lazer epilasyon işleminin herhangi ciddi  bir yan etkisi veya riski bulunmamaktadır.

  Nadir olarak görülebilen yan etkileri şunlardır; Kızarıklık olabilir genelde 1-2 saatte , nadiren birkaç günde geçer. Ödem olabilir, 1- 2 günde geçer.  Sivilcelenme (folikülit) olabilir .

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Uzm. Dr. Sibel L. Kaş
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 14.11.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.