Omurganın anormal bir şekilde eğrilmesi sonucunda ortaya çıkan skolyoz hastalığının doğru tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılması ya da etkilerinin azaltılması söz konusu olabilir.

Etkili skolyoz rehabilitasyon programları genel olarak postürü (duruşu) iyileştirmek, kas gücünü artırmak ve esnekliği artırmak için hedeflenen egzersizleri, fizik tedaviyi ve özel ekipmanı birleştirir. Her bireyin benzersiz ihtiyaçlarına göre uyarlanmış özelleştirilmiş tedavi planları, ilerleme metotları olabilir. Dengeyi yeniden sağlamaya, omurga hizalamasını optimize etmeye ve genel refahı geliştirmeye odaklanan skolyoz rehabilitasyonu, bireylere daha güçlü bir omurga vadedebilir.

Skolyoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skolyoz tedavisinde çok kapsamlı bir yöntem uygulamak kişinin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığını doğrudan etkileyecektir. Etkili skolyoz tedavisi, bireyin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış müdahalelerin bir kombinasyonu içerisinde düzenlenirse daha iyi sonuçlar verecektir.

Ortopedi uzmanları eğriliğin ilerlemesini yavaşlatmak için korse takılmasını önerebilirken, fizik tedavi omurgayı destekleyen kasları güçlendirmeye ve esnekliği artırmaya odaklanır. Şiddetli vakalarda, eğriliği düzeltmek için ameliyat gerekebilir. Ek olarak, yoga, kayropraktik bakım ve akupunktur gibi alternatif terapiler ek destek sağlayabilir. Bütüncül bir yaklaşımı benimseyen skolyoz tedavisi, omurga sağlığını optimize etmeyi ve bireyleri daha sağlıklı, düzgün bir omurgayı hedefler.

Skolyoz Rehabilitasyonunda Neler Yapılır?

Skolyoz rehabilitasyonu, skolyozlu bireyleri daha sağlıklı ve daha dengeli bir omurgaya doğru güçlendirmek için özel bir yol sunar. Bu kapsamlı yaklaşım, duruşu iyileştirmeyi, kas gücünü artırmayı ve esnekliği artırmayı amaçlayan bir dizi strateji ve tekniği kapsar.

Skolyoz RehabilitasyonuRehabilitasyon programları genellikle egzersizleri, fizik tedaviyi, stabiliteyi desteklemek ve omurga eğriliğini düzeltmek için özel ekipman kullanmayı gerektirebilir.

Skolyoz Tedavisi Sonrası Fizik Tedavi

Fizik tedavi, skolyoz sonrası tedavi yolculuğunda çok önemli bir rol oynar ve bireylere gücü, hareketliliği ve genel işlevselliği geri kazandırmada yardımcı olur.

Ameliyat veya korse gibi skolyoz tedavisi gördükten sonra fizik tedavi, rehabilitasyona yapılandırılmış bir yaklaşım sunar. Spinal hizalamayı iyileştirmek, kas gücünü artırmak ve esnekliği artırmak için hedefe yönelik egzersizler ve manuel terapi teknikleri kullanılır.

Skolyoz Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi Ne Kadar Sürer?

Skolyoz ameliyatı sonrasında fizik tedavi hastanın eğrilik sürecine göre değişkenlik gösterse de en fazla 12 aya kadar devam edebilir. Bu süreçte kişi fizik tedavinin gerekliliklerini yerine getirmeli ve uzmanları mutlaka dinlemelidir. Yasak olabilecek hareketlerden uzak durması gereken hasta bu sayede ancak istediği omurga şekline ulaşabilir.

Skolyoz Sadece Fizik Tedavi ile Geçer mi?

Skolyoz yalnızca fizik tedavi ile iyileşen bir hastalık değildir. Aynı zamanda ameliyat ve farklı tedavi yöntemleri de bu rahatsızlığı atlatmada önemli rol oynar. Dolayısıyla kişinin omurgasında var olan eğrilik derecesine bakılarak hangi tedavi türü uygulanacağı belirlenir. Ameliyat genellikle normal yollarla düzeltilemeyecek kadar eğri olan kişilerde kullanılır. Bu işlemin arkasından bir süre fizik tedavi de yapılır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
    Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

    Merkezimizden Fotoğraflar