Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler – Sexually transmitted diseases), cinsel temas yoluyla bir kişiden diğerine bulaşabilen enfeksiyonlar olarak isimlendirilebilir. STD’lere bakteriler, virüsler ve parazitler dahil olmak üzere çeşitli mikroorganizmalar neden olarak görülmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar için STD 10 Pcr Testi

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en yaygın ve bilinenler arasında, HIV, gonore, klamidya, frengi, genital uçuk gibi rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bu hastalıkların her birisinin semptomları birbirinden farklıdır. Ancak bulaşma biçimleri aynı olduğu için benzer kategori içerisinde değerlendirilirler. Bunlardan bazılarının herhangi bir belirti göstermemesi de yayılmasında büyük etken olarak görülür. Bunun için belirli aralıklarla test yaptırmak sağlıklı olur.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar için STD 10 Pcr Testi uygulanmaktadır. Son zamanlarda koronavirüs ile birlikte çokça duyduğumuz bu testin farklı bir versiyonu olan uygulamada kan, idrar veya genital salgılar kullanılarak sonuca ulaşılabilir.

Std Nedir?

STD’nin açılımı Sexually transmitted diseases yani cinsel yolla bulaşan hastalık olarak biliniyor. Bu da cinsel aktivite içerisinde olduğunuz birisinde bulunan hastalığın bu yolla bulaşabilmesi anlamına geliyor. STD’ler mutlaka tedavi edilmelidir. Bazıları ölümcül durumlara yol açabilirken kimisi de vücutta farklı reaksiyonlar vererek deformasyonlar oluşturabilmektedir. Cinsel olarak aktifseniz, güvenli seks yapmak ve düzenli olarak test yaptırmak önemlidir.

Multipleks PCR Testi Nedir?

Multiplex PCR, tek bir reaksiyonda çoklu DNA veya RNA hedeflerini çoğaltmak ve aynı anda saptamak için kullanılan bir laboratuvar tekniği olarak bilinmektedir. Bu sayede bir numune alınarak birden fazla sonuç için kullanılabilir. Bu da tek bir testte birden çok patojeni veya genetik varyasyonu tanımlamak için yararlı olabilir.

Multiplex PCR, bulaşıcı hastalıklar için teşhis testleri, genetik testler ve adli tıp dahil olmak üzere geniş bir uygulama alanına sahiptir.

STD 10 Testi Avantajları Nelerdir?

STD 10 testini birtakım avantajları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekilde açıklanabilir:

Hızlı sonuçlar verebilir. STD 10 testi, genellikle birkaç gün veya daha kısa sürede, nispeten hızlı sonuçlar vererek hastalıkların süratle tespit edilmesini sağlar.

Antibiyotiklerden etkilenmez. STD 10 testi öncesinde hasta antibiyotik kullandıysa bile sonuçlar herhangi bir şekilde bu durumdan etkilenmez ve değişmez.

Hangi Hastalıklar Tespit Edilir?

Klamidya: Chlamydia trachomatis bakterisinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Hem kadını hem de erkeği etkileyen hastalıklardandır. Vajinal veya anal seks ile bulaşabilir.

Gonore: Neisseria gonorrhoeae bakterisinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Oral, vajinal ve anal seks ile bulaşabilir.

Ureaplasma: İnsanlarda enfeksiyonlara neden olabilen bir bakteri türüdür. Hem erkekleri hem de kadınları etkiler.

Mikoplazma: Mikoplazma, solunum sistemi, idrar yolu ve genital sistem dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerini etkileyebilir.

Trikomonas: Her iki cinsi de etkiler. Oral, vajinal ve anal seks ile bulaşabilir.

Frengi: Frengi dört aşama ile karakterize edilir: birincil, ikincil, gizli ve üçüncül. Oral, vajinal ve anal seks ile bulaşır.

Bakteriyel Vajinit: Hastalık, vajinadaki normal bakteri dengesi bozulduğunda ortaya çıkan yaygın bir vajina enfeksiyonudur.

Herpes Simpleks: Herpes simpleks, herpes simpleks virüsünün (HSV) neden olduğu viral bir enfeksiyondur. İki tip HSV vardır: tip 1 (HSV-1) ve tip 2 (HSV-2).

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  – Tanı, Tarama ve Tedavisi

  – Smear

  – HPV Virüsü Tiplemesi

  – HPV Aşısı

  – Siğil (Condilom) Koterizasyonu

  Merkezimizden Fotoğraflar