Bel soğukluğu (gonore) nedir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer alan bel soğukluğu adı ile bilinen gonore; hem erkeklerde hem de kadınlarda görülmektedir ve erken fark edildiği taktirde tedavisi kolay olmaktadır. Bel soğukluğu diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi kolaylıkla yayılabilmektedir. Gonore; en sık vajinal, oral ya da anal seks sırasında bulaş göstermektedir. Bulaş gösterdiği anda rektum, üretra ve boğazda enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar; korunmasız olarak yaşanan cinsel ilişkilerde, birden fazla seks partnerine sahip olan kişilerde, cinsel olarak aktif olan kişilerde ve başka partnerleri olan kişilerle cinsel ilişkide bulunanlarda sıklıkla görülmektedir. Bel soğukluğu belirtilerinden birini kendinde farkeden kişiler hem sosyal olarak hem de psikolojik olarak bunalıma girecek kadar etkilenmektedirler.

Bel soğukluğu nasıl bulaşır?

Bel soğukluğu; cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer alan bir hastalık çeşidi olup adından da anlaşılacağı üzere korunmasız olarak girilen cinsel ilişki, oral yada anal seks yapanlarda, birden fazla cinsel partneri olan kişilerde daha sık bulaşmaktadır.

Bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

Bel soğukluğu hastalığına bir bakteri türü sebebiyet vermektedir ve insandan insana direkt olarak temas halinde oldukları an bulaşmaktadır. Bel soğukluğu bulaştığında genellikle kişilerde bir belirti gözlenmez fakat vajinal bölgede bir takım belirtilerle kendini gösterebilir. Bel soğukluğu belirtileri vücudun ayrı ayrı bölgelerinde ortaya çıkmaktadır, en çok etkilenen vücut bölgesi anal bölge olmaktadır. Rektum, gözler, boğaz ve eklemler bel soğukluğu hastalığından etkilenen bölgeler arasında yer almaktadır. Bel soğukluğu belirtileri kadınlarda ve erkeklerde farklı olarak seyretmektedir. Kadınlarda; vajinal akıntı, idrar yaparken yanma, vajinal kanama, genital bölgede kaşıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, adet dönemi dışında görülen kanamalar gibi belirtiler gözlenmektedir. Erkeklerde ise; idrar yapılan kanaldan sarı, yeşil akıntı, penis ucunda kızarıklık, testislerde ağrı ve şişlik, idrar yaparken yanma gibi belirtiler gözlenir.

Bel soğukluğu kuluçka süresi ne kadar?

Bel soğukluğu kuluçka süresi genellikle 2-30 gündür. Bel soğukluğu kişiye bulaştığı andan itibaren ilk 2-6 gün içerisinde belirtiler ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Bel soğukluğu ne kadar sürede ortaya çıkar?

Bel soğukluğu hastalığının kendini gösterme süresi çoğunlukla 2 ila 6 güne kadar devam etmektedir.

Bel soğukluğu tedavi yöntemleri nelerdir?

Bel soğukluğu hastalığına yakalanan kişiler vakit kaybetmeden tedavi yöntemlerini araştırmaya başlamaktadır. Bel soğukluğu yetişkinlerde meydana geldiği gibi çocuklarda da görülmektedir. Yetişkinlerde bel soğukluğu tedavisi antibiyotik ilaçlarla yapılmaktadır. Tedavi ile kullanılacak olan antibiyotik ilaçlar mutlaka doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Bebeklerde ise bel soğukluğu tedavisi gözlerdeki enfeksiyonun giderilmesi adına ilaçların verilmesi ile yapılmaktadır. Bebeklerde de enfeksiyonun ilerlemesi gibi bir durum olduğunda antibiyotik ilaçlara başvurulur.

Bel soğukluğu testi nasıl yapılır?

Bel soğukluğu testi belirtiler eşliğinde şüphelenilen hastaya idrar tahlili ile yapılmaktadır. Doktorun ileri bir test istemesi durumunda erkeklerden idrar kanalından, kadınlardan da rahim ağzından örnek istenilebilir.

Bel soğukluğu testi ne kadar zamanda çıkar?

Bel soğukluğu testi yaptıran kişiler sonuçlarını merak ettikleri kadar ne kadar sürede sonuç vereceğini de merak etmektedir. Bel soğukluğu testi sonuçları 2-5 gün içinde doktor eline ulaşmaktadır.

Bel soğukluğu testi fiyatları ne kadar?

Bel soğukluğu testi fiyatları; hastalığın şiddetine bağlı olarak ve testin yapılacağı hastaneye bağlı olarak değişmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, bel soğukluğu, bel soğukluğu testi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazlasına ulaşmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  – Tanı, Tarama ve Tedavisi

  – Smear

  – HPV Virüsü Tiplemesi

  – HPV Aşısı

  – Siğil (Condilom) Koterizasyonu

  Merkezimizden Fotoğraflar