Molluskum kontagiozum nedir?

Poxvirüs ailesi mensubu olan molluskum kontagiozum; sık rastlanılan bir viral enfeksiyondur. Virüs; kişiden kişiye havlu, spor aletleri, direkt temas ve cinsel yolla bulaşma göstermeye yatkındır. Ciltte kabarcıklar şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır ve birkaç hafta süren kuluçka döneminin ardından döküntüler görülmeye başlanır. Molluskum kontagiozum çoğunlukla cinsel yolla bulaşan HIV hastalığına sahip kişilerde ortaya çıkmaktadır. Molluskum kontagiozum virüsü kişide deriden kabarık, yarın küre şeklinde, beyaz ve deri renginde lezyonlar oluşturmaktadır. Bu cinsel yolla bulaşan hastalık, 10 yaş altındaki çocuklarda da görülmektedir ve tek bulaşma kaynağı cinsel yol değildir.

Bu yazımızda molluskum kontagiozum nedir, molluskum kontagiozum nasıl bulaşır, molluskum kontagiozum belirtileri nelerdir, molluskum kontagiozum kuluçka süresi ne kadar, molluskum kontagiozum ne kadar sürede ortaya çıkar, molluskum kontagiozum tedavi yöntemleri nelerdir, molluskum kontagiozum testi nasıl yapılır, molluskum kontagiozum testi ne kadar zamanda çıkar ve molluskum testi fiyatları ne kadar sorularını detaylı olarak cevaplandıracağız.

Molluskum kontagiozum nasıl bulaşır?

Molluskum kontagiozum virüsü kişiden kişiye direkt temasla veyahut ortak kullanılan havlu, çamaşır, mendil, çorap gibi eşyalarla da bulaşmaktadır. Mikrop kişiye bulaştıktan ve kendine bir yer bulduktan sonra diğer başka bölgelere de yayılarak lezyon oluşumunu çoğaltmaktadır. Aynı zamanda cinsel ilişki ile de oldukça kolay yayılabilen bu rahatsızlık vajinal bölgede lezyonların oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Molluskum kontagiozum belirtileri nelerdir?

Molluskum kontagiozum birkaç hafta süren kuluçka döneminin ardından lezyonlar belirti vermeye başlamaktadır. Virüsün deride kendine yer bulması sonrası lezyonlar görülür ve bu lezyonlar deriden kabarık, üzeri pürüzsüz, yarısı derinin içinde yarısı derinin dışında olan lezyonlardır. Oluşan bu kabartılı lezyonlar ağrılı ve kaşıntılı olmaz fakat bu durum herkeste aynı değildir ve bazı kişilerde kaşıntı gözlenmektedir. Bakteri oluşumu da meydana gelirse lezyonlar kişiye ağrı verebilmektedir.

Molluskum kontagiozum kuluçka süresi ne kadar?

Molluskum kontagiozum bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan ve HIV virüsü taşıyan hastalarda daha sık ortaya çıkmaktadır. Kuluçka süresi 14 gün ve 6 ay arasında değişmekte olup kuluçka süresi sonrası belirtiler ufak ufak kendini göstermeye başlamaktadır.

Molluskum kontagiozum ne kadar sürede ortaya çıkar?

Molluskum kontagiozum virüsü kişiden kişiye yakın temas yolu ile bulaşmaktadır. Kuluçka süresinin bitiminde ardından virüsün kendini göstermesi 2-6 hafta arasında farklılık göstermektedir. Yani virüsün ortaya çıkma süresi 2-6 haftadır.

Molluskum kontagiozum tedavi yöntemleri nelerdir?

Öncelikle molluskum kontagiozum tedavisinde amaç; deriye gömülü olan kabartıların hiç iz bırakılmadan alınması, tedavi sırasında çevre dokulara zarar vermemek ve olası komplikasyonlara sebebiyet vermemektedir. Az önce de bahsettiğim gibi lezyonlarda bakteri oluşmuş ise ilk olarak antibiyotik yardımıyla bakteri oluşumu yok edilmektedir. Ardından molluskum kontagiozum tedavisine başlanmaktadır ve lezyonların sayısına, büyüklüğüne göre en hızlı etki edecek ve en başarılı sonuç verecek olan tedavi yöntemi dermatoloji uzmanı tarafından belirlenmektedir. Molluskum kontagiozum tedavisinde; küretaj (kazıma), ekstirpasyon(cihaz yardımıyla çıkarma), kriyoterapi, elektrokoter, topikal jel, krem ve solüsyonlar, radyofrekans tedavisi gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Molluskum kontagiozum testi nasıl yapılır?

Molluskum kontagiozum teşhisi için herhangi bir testin yapılmasına gerek yoktur. Çoğunlukla doktorlar tarafından teşhis sırasında lezyonların görülmesi ile hastalığın tanısı konulmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  – Tanı, Tarama ve Tedavisi

  – Smear

  – HPV Virüsü Tiplemesi

  – HPV Aşısı

  – Siğil (Condilom) Koterizasyonu

  Merkezimizden Fotoğraflar