Trikomonas nedir?

Trikomonas; cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer almaktadır ve cinsel yolla çok yaygın bir şekilde bulaşabilen mikroskobik bir parazittir. Trikomonas tedavisi mümkün olan bir hastalıktır ve genellikle organlarda herhangi bir hasara neden olmaz. Trichomonas vaginalis adlı bir organizma ile ortaya çıkmaktadır ve bu organizma çok hızlı hareket edebildiği için yayılım hızı da bir o kadar fazla olmaktadır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bu hastalık her iki cinsiyette de farklı problemlere sebep olmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tümü çok tehlikeli olabilecek seviyede hastalıklardır ve tedavisi mümkün olan hastalıkların vakit kaybedilmeden tedavisi sağlanmalıdır. Trikomonas nadir de olsa cinsel yolla bulaşmanın dışında tuvalet eşyalarından da bulaşabilmektedir. Trikomonas, doğum esnasında anneden bebeğe geçebilme olasılığı olan bir hastalıktır ve bebeğin büyümesi ile hormonlar sayesinden kendiliğinden iyileşmektedir.

Bu yazımızda trikomonas nedir, trikomonas belirtileri nelerdir, trikomonas nasıl bulaşır, trikomonas kimlerde görülür, trikomonas nasıl teşhis edilir ve trikomonas tedavisi nasıl yapılır sorularına ayrıntılı bir şekilde cevap vereceğiz.

Trikomonas belirtileri nelerdir?

Trikomonas; kendini birtakım belirtilerle göstermektedir ve kadınlarda, erkeklerde farklı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda trikomonas belirtileri şunlardır:

 • Kötü kokulu, aşırı vajinal akıntı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Sarı-yeşil renkte vajinal akıntı
 • İdrar yaparken yanma
 • Alt karın bölgesinde yanma

Erkeklerde ise şu belirtiler gözlenir:

 • Üretradan boşalma
 • Sık sık idrara çıkma dürtüsü
 • İdrar yaparken yanma
 • Penis ucunda iritasyon

Kişiler bu gibi belirtilerle karşılaştıkları an mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve tedavisi sağlanmalıdır.

Trikomonas nasıl bulaşır?

Trikomonas, cinsel ilişki sırasında enfekte olan biri ile temas halinde bulunması ile bulaşmaktadır. Kadınlarda alt genital sistem erkeklerde ise penisin içi(üretra) bu hastalıktan en çok etkilenen bölümlerdir.

Trikomonas kimlerde görülür?

Trikomonas, hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel ilişki sırasında bulaş göstermektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tamamı cinsel hayatın aktif olması, birden fazla partnerle birlikte olunması halinde bulaşmaktadır.

Trikomonas nasıl teşhis edilir?

Trikomonas teşhisi, kadından vajinal akıntı örneği alınması ve erkekten ise üretral akıntı örneği alınması ile yapılmaktadır.

Trikomonas tedavisi nasıl yapılır?

Trikomonas tedavisi öncesi uzman doktorlar tarafından hastalığın teşhisi yapılmaktadır. Teşhis için gerekli örneklerin alınmasının ardından tedavi sürecine geçilmektedir. Trikomonas teşhisi konulduğunda kadınlarla beraber partnerlerinin tedavi olması tedavi şansını arttırmaktadır. Trikomonas enfeksiyonu tedavisinde tinidazol ve metronidazol adı verilen antibiyotik ilaçlar uygulanmaktadır. Bu gibi ilaçların yanında ayrıca vajinal fitil veya krem gibi uygulamalar da yapılmaktadır. Trikomonas tedavisi her iki bireye de yapılmalı ve tedavi süreci boyunca cinsel ilişkiden uzak durulması gereklidir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  – Tanı, Tarama ve Tedavisi

  – Smear

  – HPV Virüsü Tiplemesi

  – HPV Aşısı

  – Siğil (Condilom) Koterizasyonu

  Merkezimizden Fotoğraflar