Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar cinsel temasla, vajinal, anal ve orak seks sırasında bulaşabilen bir hastalıktır. Cinsel temas ile çokça bakteri,  virüs ve parazit kişiden kişiye aktarılmaktadır. Cinsel temasla bulaşan çokça hastalık bulunmakta ve bunlar AIDS, HPV, bel soğukluğu, Hepatit B, Klamidya, Frengi, HSV, Trikomonas, Molluskum Kontagiozum, sifiliz ve benzeridir. Günümüzde bunlardan bazıları tedavi edilirken bazılarının ise tedavisi mümkün değildir. Tedavi edilebilen hastalıklar;sifiliz, bel soğukluğu, klamidya ve trikomonastır. Hepatit B, herpes simplex, AIDS ve HPV ise tedavisi mümkün olmayan cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların hamilelik sürecinde ve doğum esnasında anneden bebeğe de geçme olasılığı bulunmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların vücuda girmeye müsait olduğu durumlar mevcuttur bu durumlar:

 • Korunmasız cinsel ilişki
 • Genital bölgede belirtiler
 • Cinsel yolla bulaşmış bir hastalığı taşımak
 • Cinsel hayatın aktif olması yani bir çok kişi ile cinsel ilişkide bulunmak
 • Uyuşturucu kullanmak
 • Partnerinin hastalıklı olduğundan habersiz olmak

Bu saydığımız durumların varlığında cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılma hızı bir hayli artmakta olup kişilerin sağlıkları tehlikeye girmektedir. Bu gibi durumların oluşmasını önlemek adına şüpheli ilişkilerden uzak durulmalı ve uzun süreli, tek eşli bireylerle cinsel yaşam sürdürülmelidir. Ayrıca cinsel ilişki esnasında kondom kullanılması cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaş riskini azaltmaktadır.

Bu yazımızda cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan nasıl korunulur, cinsel yolla bulaşan hastalık testleri nelerdir, cinsel yolla bulaşan hastalıklar için hangi bölüme gitmeliyim ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar ne zaman ortaya çıkar sorularına cevaplar vereceğiz.

AIDS

Kan ve cinsel sıvı teması ile bulaş gösteren bir hastalık olup ömür boyu ilaç kullanımı gerektirir. HIV adı verilen bir virüsün sebebiyet verdiği AIDS hastalığı, başlarda kendini grip, nezle gibi semptomlarla belli etmektedir fakat günler geçtikçe vücutta çoğalarak bağışıklık sistemini çökertmektedir.

HPV

Bir derinin başka bir deri ile temas sonrası bulaş gösteren bir hastalıktır. HPV oldukça sık karşılaşılan bir hastalıktır ve kimi hastalarda siğil olarak kendi belli eder kimi hastalarda ise belirti göstermez. HPV, en çok genital bölgede oluşur ve elektrokoter ve kriyoterapi gibi cerrahi işlemlerle tedavisi mümkündür.

Bel Soğukluğu

Gonore olarak da bilinen bel soğukluğu; anal, oral ve vajinal yollarla bulaşmakta ve daha çok genç yaşlarda belirti göstermektedir. HPV tanısı konulan hastalar uygun antibiyotikler sonrası bu hastalıktan kurtulmaları mümkündür.

Hepatit B

Aşılama ile ortadan kalkabilen Hepatit B, kan, idrar ve vücut sıvıları ile bulaşmaktadır. Hepatit B tedavisinde geç kalındığında ilerleyen safhalarında karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliği gibi sonuçları da beraberinde getirmektedir.

Klamidya

Oldukça sık karşılaşılan bir hastalıktır ve cinsel ilişkiden 3 hafta sonra semptomları ortaya çıkmaktadır. Antibiyotik tedavisi ile kolaylıkla ortadan kaldırılır.

Frengi

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en yaygın olarak görülen frengi; oluştuğu alanda yaralar meydana getirir. Başlangıçta oluşan yaralar dikkate alınmadığında kendi kendine iyileşme gösterir fakat tamamen iyileşmediği nüksettiği sırada ikinci evre oluşacak yani hastalık ilerlemiş olacaktır. Tanı ve tedavide geç kalınması durumunda organ hasarına hatta ölüme kadar gidebilir.

HSV

Deriden deriye bulaş gösteren uçuk olarak da bilinen HSV enfeksiyonu deri mukoza üzerinde meydana gelmektedir. HSV enfeksiyonu tedavisinde amaç; virüsü yok etmek değil yayılımın önüne geçmektir.

Trikomonas

Hem erkek hem de kadınlarda meydana gelen, idrarda yanma, sarı ve yeşil akıntı, gergin ruh hali ile kendini belli eden bir hastalıktır. Antiparaziter ilaçlar yardımıyla tedavisi sağlanır.

Molluskum Kontagiozum

Ortak kullanım alanları ve cinsel yolla bulaşabilen bir hastalıktır ve kendini deride kabartı şeklinde belli etmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan nasıl korunulur?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yöntemleri şu şekildedir:

 • Şüpheli olan cinsel ilişkilerden uzak durmak
 • Uzun süreli ve tek eşli bir cinsel yaşam sürmek
 • Cinsel ilişki esnasında kondom kullanmak
 • Şüphe duyulan durumlar karşısında uygun testler yaptırmak
 • Kişisel aletlerin ortak kullanımından kaçınmak
 • Partnerlerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların varlığında birbirlerini bilgilendirmek

Cinsel yolla bulaşan hastalık testleri nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların varlığının anlaşılması adına uygulanan bazı testler mevcuttur. Cinsel yolla bulaşan hastalık testleri şunlardır:

 • HIV Combo
 • HBSAG(Hepatit B)
 • HCV(Hepatit C)
 • HSV Tip 2
 • Klamidya antijen
 • Üreaplasma ve Mikoplazma
 • VDRL

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için hangi bölüme gitmeliyim?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar adına Şüphe taşıyan hastalar hangi bölüme gitmeliyim konusunda bir bilgi sahibi olmazlar ve bu konu ile ilgili çokça Şüphe duyarlar. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için erkekler üroloji servisine, kadınlar ise kadın hastalıkları ve doğum servisine görünmelidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ne zaman ortaya çıkar?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların ortaya çıkış süresi enfeksiyon çeşidine ve kişinin bağışıklık durumuna bağlı olarak değişmektedir. Bakteriyel enfeksiyonlar 2-3 gün içinde kendini belli ederken viral enfeksiyonlardan bazılarının ortaya çıkış süresi uzun zaman almaktadır. Şüphe duyulan durumlar esnasında kan testlerinin 3-6 ay gibi zaman dilimlerinde tekrarlatılması gerekir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  – Tanı, Tarama ve Tedavisi

  – Smear

  – HPV Virüsü Tiplemesi

  – HPV Aşısı

  – Siğil (Condilom) Koterizasyonu

  Merkezimizden Fotoğraflar