Hpv nedir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer alan, enfeksiyon sonucu meydana gelen ve genital siğillere sebebiyet bir virüs çeşididir. HPV, hem erkek hem de kadınlarda ortaya çıkmaktadır ve genital bölgede karnabahar görünümünde toplu iğne başı büyüklüğünde kitlelerle kendini göstermektedir. Tedavi edilmediği taktirde ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. HPV virüsünün cinsel yolla bulaştığı bilinmektedir fakat cinsel ilişki dışında da bulaşması mümkündür. HPV, cinsel ilişki sırasında temas halinde olunması ile bulaş göstermektedir. HPV, yüzlerce çeşidi olan bir virüstür ve yüksek riskli, düşük riskli olarak görülmektedir. Tedavi edilmediği taktirde ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir ve geç kalındığında tedavisi daha da zorlaşabilir. HPV; rahim ağzı kanseri, vajina kanseri, anüs kanseri, ağızda siğiller, genital bölgede siğiller, erkekte penis kanseri ve vulva kanseri gibi hastalıklara yol açmaktadır.

Bu yazımızda hpv nedir, hpv nasıl bulaşır, hpv belirtileri nelerdir, hpv kuluçka süresi ne kadar, hpv tedavi yöntemleri nelerdir, hpv testi ne kadar zamanda çıkar, hpv testi fiyatları ne kadar ve hpv aşı ile önlenebilir mi sorularını detaylıca cevaplandıracağız.

Hpv nasıl bulaşır?

HPV, cinsel yolla bulaşan bir hastalık türü olduğu için cinsel ilişki sırasında enfekte olan bölgenin partnerine teması ile bulaşmaktadır.

Hpv belirtileri nelerdir?

Hpv, bazı kişilerde hiç belirti göstermez iken bazı kişilerde de belirti gösterebilmektedir. Hpv’nin en tipik belirtisi toplu iğne başı büyüklüğünde oluşan siğillerdir. Genital bölgede oluşan bu siğiller virüsün vücuda bulaştıktan 2-6 ay sonra meydana çıkmaktadır. Genital siğiller kadınlarda; serviks, vulva ve vajende, erkeklerde ise; penis ve skrotum bölgesinde oluşmaktadır.

Hpv kuluçka süresi ne kadar?

Hpv kuluçka süresi virüsün tipine bağlı olarak değişebilmektedir. Hpv kuluçka süresi virüsün bulaşmasından itibaren 2 ay ile 6 yıl arasındadır. Kuluçka süresi içerisinde belirtilerini göstermeye başlar ve hem erkek hem de kadınlarda şekilleri ve büyüklükleri farklı olan siğiller oluşturur.

Hpv tedavi yöntemleri nelerdir?

Hpv’nin kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hpv tedavi yöntemlerinin amacı; virüsün bulaşmasını durdurmak ve virüsün sebep verdiği siğilleri ortadan kaldırmaktır. Genital siğillerin yok edilmesi ve bölgenin temizlenmesi adına kremler, kriyoterapi, elektrokoterizasyon gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin yanında cerrahi tedavide uygulanmaktadır ve anestezi eşliğinde oluşan siğiller ameliyatla tek tek temizlenmektedir.

Hpv testi ne kadar zamanda çıkar?

Hpv testleri; kişinin virüs ile bulaş halinde olup olmadığını anlamaya yarayan testlerdir. Hpv testi hastaya uygulandıktan sonra laboratuvara gönderilir ve sonuç bir hafta içerisinde çıkmaktadır.

Hpv testi fiyatları ne kadar?

Hpv testi fiyatları kişinin durumuna ve yapılacağı yere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Hpv, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hpv testi ve hpv testi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz genel cerrahi servislerine başvurabilirsiniz.

Hpv aşı ile önlenebilir mi?

Hpv aşıları, cinsel hayatı hiç başlamamış ve hpv virüsü ile hiç tanışmamış olan kişiler için koruma sağlamaktadır. Fakat aşılar virüsü tedavi etmek için değil virüse karşı koruma sağlamak için uygulanmaktadır. Hpv’nin 200’ den fazla çeşidi vardır ve hpv aşıları bu çeşitlere göre ayrılmaktadır. Hpv virüsü vücuda bulaştıktan sonra da aşı uygulaması yapılabilir ancak hpv türünün öncelikle saptanması şarttır. Hastada eğer tek tip bir hpv virüsü mevcut ise diğer çeşitlerine karşı aşı ile korunma sağlanabilir. Hasta böylelikle cinsel hayatı boyunca virüsle tanışma gibi bir korku yaşamayacaktır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  – Tanı, Tarama ve Tedavisi

  – Smear

  – HPV Virüsü Tiplemesi

  – HPV Aşısı

  – Siğil (Condilom) Koterizasyonu

  Merkezimizden Fotoğraflar