Herpes simplex nedir?

Herpes simplex; halk dilinde uçuk olarak adlandırılmaktadır ve viral enfeksiyonlara sebebiyet veren bir çeşit virüstür. Herpes simplex virüsünün kişilerde görülen iki çeşidi bulunmaktadır ve çoğunlukla oral ve genital bölgede kabarcık, su dolu kesecikler halinde görülmektedir. Herpes simplex virüsü, kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilir ve temas yoluyla bulaş göstermektedir. Herpes simplex, oral ve genital bölgede oluşabildiği gibi göz ve diş eti gibi bölümler de oluşabilmektedir. Bu virüs çeşidi kişiye bulaştığı anda belirti vermeye başlamaktadır ve virüs kişide ölene kadar yaşamaktadır.

Herpes Virüsü - HSVBu yazımızda herpes simplex nedir, herpes virüsü çeşitleri nelerdir, herpes virüsü nasıl bulaşır, herpes virüslerinin sebep olduğu hastalıklar nelerdir, herpes virüsü tehlikeli midir, herpes simplex tedavisi nasıl yapılır, herpes virüsünden korunma yolları nelerdir, herpes simplex testi nasıl yapılır, HSV testi fiyatları ne kadar ve HSV testi ne zaman çıkar sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Herpes virüsü çeşitleri nelerdir?

Herpes virüsünün bilinen 8 çeşidi vardır ve bunlardan sadece iki tanesi insanlarda uçuk yaratmaktadır. Herpes simplex virüs tip-1 ve herpes simplex virüs tip-2 uçuğa neden olan iki çeşit virüstür.

Herpes simplex virüs tip-1: Tip-1 herpes enfeksiyonu, çoğunlukla oral bölgede meydana gelmektedir. Oral ve deri temasıyla kişiden kişiye bulaşmaktadır ve genital bölgede de görülmesi mümkündür.

Herpes simplex virüs tip-2: Tip-2 herpes enfeksiyonu çoğunlukla genital bölgede meydana gelmektedir. Hiçbir belirti görülmeyen kişilerde bile cinsel ilişki sırasında bulaş göstermesi mümkündür.

Herpes virüsü nasıl bulaşır?

Herpes simplex virüsü, genellikle damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Damlacık yoluyla bulaşmasının yanında temas halinde olunması ile de bulaş göstermektedir. Bu sebeple cinsel yolla bulaşan hastalıklar altında da değerlendirilebilir.

Herpes virüslerinin sebep olduğu hastalıklar nelerdir?

Herpes virüsleri; ağız kenarında su dolu kabarcıklara, aynı şekilde genital bölgede iltihaplı keseciklere ve göz, diş eti gibi vücudun çeşitli bölgelerine etki ederek hastalık oluşturmaktadır.

Herpes virüsü tehlikeli midir?

Herpes simplex virüsü kişilere bulaştığı anda tehlike arz etmektedir. Bulaştığı anda belirtileri anında kendini göstermektedir. Virüs vücudun çeşitli bölgelerine nüfuz ederek o bölgede iltihaplı, kabarcıklı yapılar oluşturarak kişiyi hem sosyal hem de psikolojik yönden oldukça olumsuz etkilemektedir.

Herpes simplex tedavisi nasıl yapılır?

Herpes simplex tedavisinde virüsün şiddetine göre antiviral ve sistemik ilaçlar kullanılabilir. Kullanılacak olan bu ilaçlar virüsün şiddetini ve görülme sıklığını azaltmaya yöneliktir. Krem tarzında olan bu ilaçlar doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanıldığında daha hızlı iyileşmeye müsait hale gelmektedir. Ağız çevresi uçukların iyileşme süresi 1-3 hafta, genital bölge uçukları ise 2-6 haftayı bulmaktadır. Bu süreler kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve tamamen kişinin bağışıklık sistemine bağlı olaral gelişmektedir.

Herpes virüsünden korunma yolları nelerdir?

Herpes virüsünden korunmanın ve uzak olmanın en etkili yolu enfekte olan kişiden ve kullandığı eşyalardan uzak durmaktır. Enfekte olan kişiye temas edilmesi durumunda temaslı bölgenin temizlenmesi bulaş riskini düşürmektedir. Ağız çevresinde virüsün olması hâlinde enfekte olan kişinin çatal, bıçak ve kaşığını kullanmak bulaşma riskini daha da arttırmaktadır.

Herpes simpleks testi (HSV) nasıl yapılır?

Herpes tanısı konulmak istenen kişiye kan testi yapılmaktadır ve hsv testi bu şekilde uygulanmaktadır. Hsv testinde kanda virüse antikor varlığı araştırılmaktadır. Herpes testi için alınan kan sonuçlarında herpes virüsü aktif olarak görünmese de daha önce kişinin virüs ile bulaş gösterdiği belli olmaktadır.

Hsv testi fiyatları ne kadar?

HSV testi fiyatları; testin yapıldığı hastaneye ve kişinin sağlık durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Herpes simplex, uçuk tedavisi, herpes simplex tedavisi, HSV fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz kadın doğum servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazlası için WhatsApp irtibat hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Hsv testi ne zaman çıkar?

Hsv testi sonuçları yaklaşık olarak 2 gün içinde belli olmaktadır. Taze olarak kişide görülen yaralar var ise test sonucu daha iyi sonuç vermektedir. Viral döküntüler zamanla azalabilir ve testte yanlış verilere sebebiyet verebilmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  – Tanı, Tarama ve Tedavisi

  – Smear

  – HPV Virüsü Tiplemesi

  – HPV Aşısı

  – Siğil (Condilom) Koterizasyonu

  Merkezimizden Fotoğraflar