Frengi (sifiliz) nedir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubuna dahil olan bir hastalık çeşidi olan frengi; tüm dünyada yaygın olarak görülmekle birlikte tedavi edilmediği takdirde ciddi başka hastalıklara yol açabilen tehlike bir hastalık türüdür. Tedavisi sağlanmayan frengi hastalığı başta beyin, sinir, göz ve iç organlara kadar zarar verebilecek güçtedir. Bir diğer adı sifiliz olan bu hastalık erken teşhisi sağlandığı vakit tedavisi mümkün olmaktadır. Frengi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar sınıfında yer aldığı için başlıca bulaşma yolu cinsel yaşamdır. Sadece cinsel yaşam ile değil anneden bebeğe de bulaş göstermesi mümkündür. Doğacak bebek anne karnında annesinde bu hastalığın olmasından dolayı daha anne karnındayken anneden bu mikrobu alabilir ve doğum esnasında da vajinadan bulaşma olabilmektedir. Frengi hastalığı kadın erkek fark etmeksizin herkese bulaşabilen bir hastalıktır ve daha çok korunmasız cinsel ilişkiler sonrasında ortaya çıkmaktadır. Sifiliz; hasta olan kişilerle cinsel temasta bulunanlarda, birden fazla cinsel partneri olanlarda, korunmasız cinsel ilişkide bulunanlarda ve başka cinsel hastalığı bulunan kişilerle temasta bulunanlarda meydana gelmektedir. Frengi; başta kendini belli eden bir belirti göstermez fakat sonradan yavaş yavaş belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Frengi birinci evre, ikinci evre, üçüncü evre ve dördüncü evre olmak üzere dört evrede gerçekleşmektedir. Hastalığın birinci ve ikinci evresi oldukça bulaşıcı olan evrelerdir, üçüncü evre ise hastalığın kişide olduğu fakat hiçbir belirti göstermeye bir evredir. Dördüncü evrede ise kişinin genel sağlık durumu bu hastalıktan dolayı fazlaca etkilenmektedir.

Bu yazımızda frengi( sifiliz ) nedir, frengi nasıl bulaşır, frengi belirtileri nelerdir, frengi kuluçka süresi ne kadar, frengi ne kadar sürede ortaya çıkar, frengi tedavi yöntemleri nelerdir, frengi testi nasıl yapılır, frengi testi ne kadar zamanda çıkar ve frengi testi fiyatları ne kadar sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Frengi nasıl bulaşır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir üyesi olan frengi cinsel yolla temas halinde bulaşmaktadır. Hastalıklı hamile bir annenin bebeğine de geçirmesi mümkün olup doğum sırasında da vajinal kanaldan bu mikrobu bebeğine bulaştırabilir.

Frengi belirtileri nelerdir?

Frengi dört evrede meydana geldiği için her evrede farklı belirtiler görülmektedir. Birinci evrede yani primer evrede enfeksiyonun bulaştığı alanda yara oluşmaktadır. İkinci evrede yani sekonder evrede deri döküntüleri, lenf bezlerinde şişlik ve ateş gözlenmektedir. Latent evre adı verilen üçüncü evrede hastanın serolojik testleri pozitif çıkmakta fakat vücudunda hastalığa dair en ufak bir belirti görülmemektedir. Tersiyer evre bu hastalığın son evresidir ve artık sifiliz hastalığını oluşturan bakteri vücudu oldukça etkilemiş, başka hastalıklara da yol açabilmektedir. Hastalığın son evresinde kişinin bünyesi tamamen hastalıkla bütünleşmiş haldedir ve ortaya çıkmış ya da çıkacak olan başka belirtiler açısından dikkatli olunmalıdır. Körlük, sağırlık, zihinsel hastalıklar, hafıza kaybı, doku harabiyeti, inme, kalp hastalıkları ve menenjit gibi klinik hastalıkların son evrede ortaya çıkabilme ihtimali yüksek olduğundan dikkatli olunmalıdır.

Frengi kuluçka süresi ne kadar?

Kuluçka süresi, hastalığın vücuda girdikten belirtilerini gösterdiği zamana kadar geçen süreye denilmektedir. Frengi kuluçka süresi 21 gün olup kişi bu süre boyunca vücudunda hiçbir belirti gözlemez.

Frengi ne kadar sürede ortaya çıkar?

Frengi hastalığı kendini hemen belli eden bir hastalık çeşidi değildir. Frengi belirtileri kişide gözlenmeden önceki kuluçka süresi 21 gündür. Hastalık dört evrede gelişmektedir ve seyrini evreler ilerledikçe arttırır. Belirtiler genellikle genital bölgede yoğunlaşarak yaraların oluşma süresi 10- 90 gün arasıdır.

Frengi tedavi yöntemleri nelerdir?

Frengi hastalığının tedavisi, kişinin hastalıkta hangi evrede olması ile belirlenmektedir. Primer ve sekonder evrede tedavi olarak kas içine tek doz olarak penisilin uygulanmaktadır. Penisilin kullanılamadığı durumlarda başka antibiyotikler uygulanabilir. Tersiyer dönemde penisilin kullanımı arttırılmaktadır. Hastalığın tedavisi sağlandığında tekrar oluşup oluşmadığının kontrolü için tedavinin ardındaki 3 aylık dönemlerde hastalar mutlaka test yaptırmalıdır. Frengi hastalığı tedavisi gören kişilerin uygun aralıklarla mutlaka kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir.

Frengi testi nasıl yapılır?

Frengi teşhis aşamasında kan testlerine başvurulmaktadır. Frengi testi hastadan alınan kan örnekleri ile yapılmaktadır ve genital bölgede oluşan şankır adı verilen yaradan da frengi testi için sıvı alımı olabilmektedir. Frengi testi için uygulanan kan testleri; VDRL, RPR, TPHA-I ve FTA-ABS’ dir.

Frengi testi ne kadar zamanda çıkar?

Frengi testi yaptıran kişiler sonuçlarının ne kadar zamanda çıkacağını merak etmektedir. Frengi testi sonuçları 3 saat içerisinde çıkmakta olup sonucunun pozitif olması halinde tedavilere başlanılmaktadır.

Frengi testi fiyatları ne kadar?

Frengi testi fiyatları; testin yapılacağı hastaneye ve kişinin tıbbi durumuma bağlı olarak değişmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, frengi, frengi testi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz jinekoloji ve üroloji servislerinden bilgi alabilir, daha fazla bilgiye ulaşmak isteyenler whatsapp irtibat hattımızdan bizimle irtibata geçebilirler.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  – Tanı, Tarama ve Tedavisi

  – Smear

  – HPV Virüsü Tiplemesi

  – HPV Aşısı

  – Siğil (Condilom) Koterizasyonu

  Merkezimizden Fotoğraflar