Hepatit C, kişilerin karaciğerlerinde ortaya çıkan enfeksiyonel bir hastalıktır. Hepatit C’ye neden olan HCV isimli virüstür.

HCV genel olarak karaciğerde yer alan hücreleri enfekte eder ve kişilerin uzun vadede rahatsızlanmasına yol açar. Hepatit C’ye neden olan virüs oldukça tehlikeli ve rahatlıkla bulaşabilen bir türdür. Kan veya temas yoluyla bulaşabilir. Virüsü taşıyan kişilerin vücut sıvıları ile temas etmemiz dahi HCV’yi kapmamıza neden olabilir. Bununla birlikte cinsel temas yoluyla da virüs vücudumuza girebilir.

Hepatit C sanılanın aksine tedavi edilebilen bir hastalıktır. Dolayısıyla eğer böyle bir rahatsızlık şüpheniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneriyoruz.

Hepatit C Nedir?

Hepatit C (HCV), karaciğeri etkileyen bir viral hastalık olarak bilinmektedir. Bu enfeksiyon, hepatit C virüsü (HCV) adı verilen bir mikroorganizma tarafından neden olur. Hepatit C, çoğu zaman kronik bir hastalık haline gelebilir ve kişilerin ömürlerinin sonuna kadar da gidebilir. Bu durum vücudunuzun direnci ve alacağınız tedavi ile değişiklik gösterebilir.

Hepatit C Nasıl Bulaşır?

Hepatit C kolay bir şekilde vücuda geçebilen bir rahatsızlıktır. Bulaşma şekillerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Kan Yoluyla: HCV virüsünü taşıyan bir kişinin kanına temas etmek hastalığın bulaşması için yeterlidir.

Enjeksiyon: Hepatit C hastasında kullanılan iğnenin vücuda batması sonucunda hastalık bulaşabilir.

Cinsel Yolla: Hepatit C taşıyıcısıyla cinsel birliktelik yaşanması sonrasında hastalık bulaşma riski artar.

Anneden Bebeğe: Anne hepatit C taşıyıcısıysa bebeğine mutlaka bu rahatsızlık geçer.

Hepatit C Belirtileri Nelerdir?

Hepatit C belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bazı hastalar herhangi bir semptom taşımazken kimisi de semptomların hemen hepsini görebilir. Ancak her hastalıkta olduğu gibi hepatit C’de de bazı semptomlar bulunmaktadır. Bunlar arasında:

 • Yorgunluk
 • Karın Ağrısı
 • İştah Kaybı
 • Bulantı ve Kusma
 • Kilo Kaybı
 • Kas Ağrıları
 • Sarılık

Hepatit C Kuluçka Süresi Ne Kadar?

Hepatit C virüsünün (HCV) kuluçka süresi, virüsle enfekte olunduktan sonra semptomların ortaya çıkmasına kadar geçen süreyi ifade eder. Kuluçka süresi kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu durumda net bir süre söylenemese de genel ortalama 2 hafta ile 6 ay arasında değişiklik gösterir.

Hepatit C Testi Nasıl Yapılır?

Hepatit C testi hastalığın kontrolü için oldukça önemlidir. Testin iki türü vardır bunlardan birisi yaptırılması halinde hastalık öğrenilebilir. Birincisi hepimizin yakından tanıdığı PCR testidir. İkinci test ise HCV antikor testi olarak bilinir.

Hepatit C Ne Zaman Çıkar?

Hepatit C’nin ortaya çıkma süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak en erken sürenin de 2 hafta olduğu bilinmektedir.

Hepatit C Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hepatit C tedavi edilirken öncelikle kişinin karaciğerinde oluşturduğu tahribata bakılır. Bu noktada hastalığın çoğalmasını önleyen antiviral ilaçlar hastaya verilir. Bunun ardından hastalığın nasıl tedavi edilmesi gerektiği ile ilgili doktor tarafından plan yapılır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  – Tanı, Tarama ve Tedavisi

  – Smear

  – HPV Virüsü Tiplemesi

  – HPV Aşısı

  – Siğil (Condilom) Koterizasyonu

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Nuri Demirkaya
  Oluşturma Tarihi : 09.10.2023
  Güncelleme Tarihi : –

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.