Cinsellik hem üreme hem de farklı duyguları tatma açısından hayatımızın merkezinde yer alıyor. Popülasyon arttıkça ve bu durum zamanla hastalık çeşitlerini etkilemeye başladıkça cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da daha çok dikkatli olunması gerekiyor.

Bugün cinsel yolla bulaşan birçok hastalık bulunuyor. Bunlar arasında en yaygın olanı hemen herkes tarafından bilinen AIDS’dir. AIDS hastalığı kesin bir tedavisi yoktur. Ancak zamanla geliştirilen ilaçlar sayesinde kontrol altında tutulara kişinin daha uzun süre yaşaması sağlanır. Sanılanın aksine AIDS olan bir kişi kısa süre içerisinde hayatını kaybetmemektedir. Uzun bir zaman yaşama şansını elde edebilir.

Cinsel yolla bulaşan bir diğer rahatsızlıkta halk arasında bel soğukluğu olarak tabir edilen, tıbbi olan “Gonore” olarak tanımlanan rahatsızlıktır. Neisserria gonorrhoeae isimli bakterinin cinsel birleşim yoluyla bulaşması sonucunda ortaya çıkan hastalık, kadınlarda rektum, boğaz, konjunktiva ve üretra gibi bölgeleri etkilemektedir. Erkeklerde ise, sünnet derisinin şişmesine, idrar yaparken yanmaya ve acı hissine sebep olur.

Bel Soğukluğu (Gonore) Testi Hakkında En Çok Merak Edilenler

Bel soğukluğu daha çok 15 ila 24 yaş aralığındaki genç kişilerde görülmektedir. Bugün birçok insan bel soğukluğu hastalığı taşıdığını bilmeden yaşamaktadır. Bel soğukluğu hastalığı idrar testi yapılarak ortaya konur. Ancak bazı durumlarda kadın veya erkeklerin idrar yollarından örnek alınması da söz konusu olabilir. Buna ek olarak bel soğukluğu idrar yollarından gelen akıntılar ile de yapılabilir.

Zaman zaman başka cinsel hastalığınızın olup olmadığına da bakabilmek için klamidya testi ile birlikte yapıldığı da olur. Buna tamamen doktor karar vermektedir. Bel soğukluğu testi cinsel ilişkinin gerçekleştiği hafta içerisinde yaptırılırsa daha sağlıklı sonuç verir.

Bel soğukluğu testi nasıl yapılır?

Bel soğukluğu testi kadın ve erkekte farklı şekillerde yapılır. Kadınlarda vajinadan alınırken onun için spekulum adı verilen alet ile açılma yapılabilir. Erkekten ise üretra adı verilen noktadan pamuklu çubuk ile alınır.

Kişilere verilen STD testi ile evde bu testi yapmaları da istenebilir. Ancak herhangi bir sonuç elde edilemezse ve hastalık şüphesi devam ediyorsa ileri tetkikler istenebilir.

Bel soğukluğu testi ne kadar sürede çıkar?

Bel soğukluğu testi birkaç gün içerisinde belli olmaktadır. Özellikle 2 ila 5 günlük sürecin ardından doktora ulaşan test sonuçları hızlı bir şekilde hasta ile de paylaşılmaktadır. Bunun yanı sıra bazı testlerin saatler içerisinde çıktığı da biliniyor. Dolayısıyla yapılacak testin durumuna göre süre belirlenir.

Bel soğukluğu testi ne zaman yapılmalı?

Bel soğukluğu testi cinsel ilişki sonrasında yapılması sağlıklı sonuç verecektir. Kişi ilişkiye girdikten sonra bir hafta içerisinde bu testi yaptırırsa hem hızlı sonuç alır hem de tedavisine hızlı bir şekilde başlar. Bel soğukluğu şüpheniz varsa testi hızla yaptırmanız öneriliyor.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  – Tanı, Tarama ve Tedavisi

  – Smear

  – HPV Virüsü Tiplemesi

  – HPV Aşısı

  – Siğil (Condilom) Koterizasyonu

  Merkezimizden Fotoğraflar