Kadın ve erkeğin üreme sistemleri birbirinden farklı olması sebebiyle her ikisinin de dal uzmanlıkları ayrıdır. Kadınlarda üreme sistemi ile ilgili sorunlara jinekoloji bakmaktadır. Jinekoloji, rahim, yumurtalıklar, fallop tüpleri, serviks ve vajina ile ilgili çeşitli durumların tanısını, tedavisini yapar.

Jinekoloji bölümünde bu alanda uzmanlaşan jinekologlar çalışmaktadır. Jinekologlar, kadınların üreme sağlığını ergenlikten menopoza kadar yaşamları boyunca yönetme konusunda uzmanlığa sahip tıp uzmanlarıdır. Rutin kontroller yapar, teşhis testleri yapar ve doğum kontrolü, doğurganlık ve cinsel sağlık konusunda rehberlik sağlarlar. Jinekoloji, kadınların genel refahını sağlamada ve adet bozuklukları, kısırlık, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve jinekolojik kanserler gibi sorunları ele almada çok önemli bir rol oynar.

Hemen Adet Olmak için Ne Yapılmalı?

Adet görmek kadınlarda üreme sisteminin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu noktada zaman zaman bu sistemin bozulması ve görülme sıklığının değişmesi birtakım sorunlara işaret edebilir. Ancak bu dönem içerisinde kadınlar adet göremese de bedensel olarak birtakım rahatsızlıklar hissedebilirler ve bu sorunlar yalnızca adet görülmesi ile birlikte ortadan kalkabilir.

Hemen adet olmak için kadınlar:

 • Hormonal ilaçlar kullanabilirler (Oral kontraseptifler veya progesteron hapları gibi),
 • Bitkisel tedavi yöntemlerine başvurabilirler (Maydanoz veya zencefil çayı),
 • Stres düzeyini azaltabilirler (egzersiz, meditasyon gibi yöntemler),
 • Sıcak kompres uygulayabilirler (karın altına sıcak su torbası koyabilirler),
 • Beslenme alışkanlıklarını düzenleyebilirler (bedeni zorlayacak besinlerden uzak durmak).

Adet OlmakBu yöntemleri uygulayan kadınlar adet görebilme düzeyini yükseltebilirler ve böylece oluşan sorunlar kısa sürede ortadan kalkar. Ancak bu yöntemleri deneyip herhangi bir sonuç elde edemezseniz mutlaka bu konuda uzman jinekolog ile görüşmeli ve konu ile ilgili bilimsel değerlendirmeler almalısınız.

1 Günde Adet Söktürücü

Hızlı adet söktürücüler kişilerin bu sorunlarına daha hızlı bir sonuç olabilir. Piyasada bu noktada etkili birçok adet söktürücü bulunmaktadır. Kişi bu problem ile ilgili adet söktürücüyü aldıktan sonra bir gün içerisinde sonuçlarını görebilir. Bir günde adet söktürücü gibi bir ilaç piyasada bulunmamaktadır. Bu yola başvurulması durumunda adetin görülme süresi değişkenlik gösterir. Bu tür ilaçların kullanılması da son derece dikkatli bir şekilde olmalıdır. Aksi takdirde vücudumuzda istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla mutlaka doktor gözetiminde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Anında Adet Söktürücü

Adet döngüsü kadınların hesaplayabildiği ve her ay gerçekleşen bir üreme sistemi durumudur. Kadınlar adetlerini takvime bakarak hesaplar ve hangi gün bu durumun gerçekleşeceğini rahatlıkla görebilirler. Ancak zaman zaman bazı sebeplerden dolayı adet gecikmesi olur ve bu durum kadınların rahatsızlanmasına neden olur. Anında adet söktürücü gibi bir ilaç olmasa da adet gelmemesi durumunda başvurabileceğiniz bazı yol ve yöntemler bulunmaktadır. Özellikle progesteron içerikli ilaçlar adet söktürücü özellikleri nedeniyle birçok kadın tarafından tercih edilmekte ve doktorlar tarafından reçete edilebilmektedir. Bu ilaçlar da etkisini 3 ila 5 gün içerisinde göstermektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar