Geniz eti ameliyatı hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi sonucunda geniz etinin küçültülmesi amaçlanarak yapılan cerrahi operasyona verilen addır. Geniz eti burun boşluğu ile boğaz arasında bulunan dokudur. Geniz etinin ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi almak için geniz eti nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda geniz eti ameliyatı hakkında en çok merak edilen konular, geniz eti ameliyatı zamanı, geniz eti ameliyatı riskleri, geniz eti ameliyatı sonrası hastanede yatış gibi konular hakkında bilgi vereceğiz.

Geniz eti ameliyatı ne zaman yapılabilir?

Özellikle çocukluk çağında büyüyen geniz etinin tedavisi için anne babalar geniz eti ameliyatının ne zamandan itibaren yapılabileceği konusunda merak duymaktalar. Geniz eti ameliyatlarının üç yaşından itibaren yapılması uygun görülmektedir. Ciddi solunum rahatsızlıklarına sebep olması durumunda hastanın tıbbi durumuna göre daha erken yaşlarda geniz eti ameliyatı yapılabilmesi de mümkündür.

Geniz eti ameliyatı sonrası hastanede kalınır mı?

Geniz eti ameliyatı yapıldıktan sonra hastaların bir gece hastanede müşahede altında bekletilmesi önerilmektedir. Geniz eti ameliyatı hızlı iyileşme süresine sahip, görece basit bir cerrahi operasyon olsa da çocuk hastaların en az beş saat ameliyat sonrası hastanede bulunması, oluşabilecek komplikasyon ve şikayetlerin minimuma indirilmesi için gereklidir. Geniz eti tedavisi iyileşme süreci ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için geniz eti ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

Geniz eti ameliyatı gerekli mi?

Geniz eti büyümesi hastalığı bulunan çocuğun ebeveynleri ameliyat risklerinden çekindikleri için hastalığın medikal tedavisi veya kendiliğinden iyileşmesi konusunda tedavi araştırmaları yapmaktalar. Geniz eti tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Geniz eti büyümesi tanısı konulduğu andan itibaren hasta izlenerek en kısa sürede tedavi adımlarına başlanmalıdır. Geniz eti ameliyatı yapılmadığı durumlarda; kronik sinüzit veya orta kulak iltihabı, yüz ve çenede şekil bozuklukları, diş bozuklukları, ciddi solunum ve hormon bozuklukları ile karşılaşılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı kilo almaya sebep olur mu?

Geniz eti ameliyatının kilo artışına neden olduğuna dair yanlış bir inanış mevcuttur. Geniz eti ameliyatının kilo almayı kolaylaştırdığına yönelik bir çalışma bulunmamaktadır. Geniz eti büyümesinden dolayı çocuğun iştahının kesilmesine ve kilo kaybına neden olan bir durum varsa, ameliyat sonrasında iştahın normal durumuna dönmesi sebebiyle bir miktar kilo artışı olsa da, ameliyatın kilo artışına sebep olduğu bilgisi söz konusu olmamaktadır.

Geniz eti ameliyatı riskli mi?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi geniz eti ameliyatının da bazı riskleri mevcuttur. Geniz eti ameliyatı genelde çocukluk çağlarında yapıldığından dolayı anne babalar tarafından geniz eti ameliyatı riskleri hakkında bazı çekinceler bulunmaktadır. Geniz eti ameliyatının riskleri nispeten diğer operasyonlara göre daha azdır. Anesteziden kaynaklı genel riskler bu operasyonlar için de geçerlidir. Alanında uzman doktor kadrosuna sahip geniz eti ameliyatı yapan hastaneler tarafından yapılacak geniz eti ameliyatlarında başarı şansı çok yüksek olup, minimum risk ile yapılan operasyonlar sonrası hastalar kısa sürede normal yaşamlarına dönebilmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile geniz eti tedavisi imkânı sunmaktayız. Geniz eti ameliyatı ve geniz eti ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz. Geniz eti ve geniz eti tedavisi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Geniz Eti Tedavisi

  Geniz eti, üzüm salkımına benzeyen bir yapıda, burun ile boğaz arasında yer alan bir bölümdür. Geniz etinin görevi, burundan giren mikrop ve bakterileri yakalayarak vücudun bunlarla savaşması için antikorlar üretmektir. Ancak bazı çocuklarda geniz eti çok sık iltihaplanıp büyüyebilir. Böyle durumlarda doktorunuz ameliyat önerisinde bulunabilir. Bu operasyonun ardından çocukta sık hastalanma durumu ortadan kalkar. Vücut geniz etinin alınmasından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmez. Çünkü vücut içerisinde geniz etinin yaptığı görevi yapabilecek başka dokular da mevcuttur.

  Çocuklarda yapılan operasyonlarda tedavi sonrası çocuğun yeme-içme ve uyuması daha rahat bir hal aldığından büyüme ve gelişme hızı artmaktadır.

  • Burundan nefes alma güçlüğü
  • Burun tıkalıymış gibi genizden konuşma
  • Uykuda horlama
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Uyku apnesi

  Çocuklarda geniz etinin arada büyümesi normaldir. İltihaplı geniz eti ise ilk etapta ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Ancak sürekli tekrarlayan ve tedavisi gittikçe zorlaşan geniz eti için ameliyat uygulanmakta ve geniz eti alınmaktadır.

  Cerrahlar için basit olsa da, her cerrahi operasyon tecrübe ve dikkat ister. Ameliyathane’de anestezi ile hasta uyutulur. Ardından cerrah hastanın ağzının içinden geniz etini alır. Bu ameliyat esnasında deride herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar