Geniz eti ameliyatı hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi sonucunda geniz etinin küçültülmesi amaçlanarak yapılan cerrahi operasyona verilen addır. Geniz eti burun boşluğu ile boğaz arasında bulunan dokudur. Geniz etinin ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi almak için geniz eti nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda geniz eti ameliyatı hakkında en çok merak edilen konular, geniz eti ameliyatı zamanı, geniz eti ameliyatı riskleri, geniz eti ameliyatı sonrası hastanede yatış gibi konular hakkında bilgi vereceğiz.

Geniz eti ameliyatı ne zaman yapılabilir?

Özellikle çocukluk çağında büyüyen geniz etinin tedavisi için anne babalar geniz eti ameliyatının ne zamandan itibaren yapılabileceği konusunda merak duymaktalar. Geniz eti ameliyatlarının üç yaşından itibaren yapılması uygun görülmektedir. Ciddi solunum rahatsızlıklarına sebep olması durumunda hastanın tıbbi durumuna göre daha erken yaşlarda geniz eti ameliyatı yapılabilmesi de mümkündür.

Geniz eti ameliyatı sonrası hastanede kalınır mı?

Geniz eti ameliyatı yapıldıktan sonra hastaların bir gece hastanede müşahede altında bekletilmesi önerilmektedir. Geniz eti ameliyatı hızlı iyileşme süresine sahip, görece basit bir cerrahi operasyon olsa da çocuk hastaların en az beş saat ameliyat sonrası hastanede bulunması, oluşabilecek komplikasyon ve şikayetlerin minimuma indirilmesi için gereklidir. Geniz eti tedavisi iyileşme süreci ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için geniz eti ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

Geniz eti ameliyatı gerekli mi?

Geniz eti büyümesi hastalığı bulunan çocuğun ebeveynleri ameliyat risklerinden çekindikleri için hastalığın medikal tedavisi veya kendiliğinden iyileşmesi konusunda tedavi araştırmaları yapmaktalar. Geniz eti tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Geniz eti büyümesi tanısı konulduğu andan itibaren hasta izlenerek en kısa sürede tedavi adımlarına başlanmalıdır. Geniz eti ameliyatı yapılmadığı durumlarda; kronik sinüzit veya orta kulak iltihabı, yüz ve çenede şekil bozuklukları, diş bozuklukları, ciddi solunum ve hormon bozuklukları ile karşılaşılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı kilo almaya sebep olur mu?

Geniz eti ameliyatının kilo artışına neden olduğuna dair yanlış bir inanış mevcuttur. Geniz eti ameliyatının kilo almayı kolaylaştırdığına yönelik bir çalışma bulunmamaktadır. Geniz eti büyümesinden dolayı çocuğun iştahının kesilmesine ve kilo kaybına neden olan bir durum varsa, ameliyat sonrasında iştahın normal durumuna dönmesi sebebiyle bir miktar kilo artışı olsa da, ameliyatın kilo artışına sebep olduğu bilgisi söz konusu olmamaktadır.

Geniz eti ameliyatı riskli mi?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi geniz eti ameliyatının da bazı riskleri mevcuttur. Geniz eti ameliyatı genelde çocukluk çağlarında yapıldığından dolayı anne babalar tarafından geniz eti ameliyatı riskleri hakkında bazı çekinceler bulunmaktadır. Geniz eti ameliyatının riskleri nispeten diğer operasyonlara göre daha azdır. Anesteziden kaynaklı genel riskler bu operasyonlar için de geçerlidir. Alanında uzman doktor kadrosuna sahip geniz eti ameliyatı yapan hastaneler tarafından yapılacak geniz eti ameliyatlarında başarı şansı çok yüksek olup, minimum risk ile yapılan operasyonlar sonrası hastalar kısa sürede normal yaşamlarına dönebilmektedir.

Geniz etleri, burnumuzun arkasında boğazımızın giriş noktasında yer alan, bedenimize ağız ve burun yoluyla girmeye çalışan bakteri ve virüslere karşı koyan mekanizmadır. Vücuda giriş yapan virüslere karşı antikor üretimi için üretim yapan geniz etleri zaman zaman kişilerin yaşamlarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Geniz etleri çoğunlukla tedavi gerektirmeden insanların yaşamları içerisinde yer alır. Ancak kronik olarak burun tıkanıklığı, horlama ve enfeksiyona bağlı olarak şişme durumları ile kişileri rahatsız ediyorsa doktorlar tarafından alınması tartışılabilir.

Geniz eti tedavisinde ilk aşamada büyümeyi önleyecek adımlar izlenebilir. Bu durumda ilk olarak sprey ile etin büyümesinin önüne geçilmek hedeflenir. Fakat bu tedaviye geniz eti tepki vermezse ameliyat gündeme gelebilir.

Geniz eti olduğu nasıl anlaşılır?

Geniz eti sorunu çocuğun doğumundan hemen sonra görülmeyebilir. Ancak okul çağlarının başlarında görülen bu sorun kendisini birtakım belirtilerle gösterir. Bunlar arasında;

 • Nefes alırken yaşanan zorluklar,
 • Nefes almak için burun yerine ağzın kullanılması,
 • Uyurken horlama,
 • Uyku apnesi,
 • Sinüzit sorunun başlaması,
 • Nefes alıp verirken hırıltı,
 • Kaliteli uykunun olmaması

Geniz eti denildiğinde çocuklar daha hassastır. Bu noktada genellikle çocukluk çağlarında ameliyat ile bu sorun çözüme kavuşturulur.

Geniz eti nelere yol açar?

Geniz eti sorunu birçok hastalığa da davetiye çıkartabilir. Bu sorunları zamanında fark edip, kulak burun ve boğaz doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Sorunlar arasında şunları sayabiliriz;

 • İşitmede azalma ya da kayıp,
 • İdrar kaçırma,
 • Gelişimde ciddi anlamda gerileme,
 • Büyüme hormonunun yapısında bozulma ve buna bağlı büyüme problemleri,
 • Dikkat dağınıklığı sorunu,
 • Hiperaktivite ve davranış bozukluğu,
 • Burun kanaması,

Geniz eti tedavi edilmezse ne olur?

Geniz eti kişinin yaşamanı olumsuz etkilemeye başlamışsa mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi takdirde birçok fizyolojik sorunun da kapıları aralanmaya başlar. Özellikle çocukluk döneminde büyümenin azalması ve durması en büyük tehlike olarak görülmektedir. Büyüklerde ise işitme kaybı, dikkat dağınıklığı, kaliteli uykunun azalması gibi hastalıklar kendisini göstermektedir.

Çocuklarda geniz eti büyümesi varsa mutlaka anne ve babaların dikkatli olması gerekmektedir. Yine yaşça büyük kişiler de kendilerini bu konuda mutlaka dinlemeli ve akıllarında bir soru işareti varsa KBB uzmanına danışmaları gerekiyor.

Geniz eti burnu tıkar mı?

Geniz eti büyümediği zamanlarda burnun tıkanmasına yol açmaz. Ancak büyümeye başladıysa zamanla kişilerin rahat nefes almasını engelleme durumu söz konusu olabilir. Geniz eti etrafında bulunan boşluğu doldurana kadar büyüme eğiliminde olabilir. Bu durumda nefes problemlerinin başladığı ilk anda uzmana danışmak gerekiyor.

Bu sorunu anlamanın en kısa yolu nefes darlığıdır. Buna ek olarak uyku apnesi de sorunu su yüzeyine çıkartan bir başka belirtidir. Uykumuzda nefesimiz kesiliyorsa ve her sabah yorgun uyanıyorsak geniz eti probleminin başladığını düşünebiliriz. En doğru tespit için KBB uzmanından randevu alıp, gerekli tetkikleri yaptırmalıyız.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile geniz eti tedavisi imkânı sunmaktayız. Geniz eti ameliyatı ve geniz eti ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz. Geniz eti ve geniz eti tedavisi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Geniz Eti Tedavisi

  Geniz eti, üzüm salkımına benzeyen bir yapıda, burun ile boğaz arasında yer alan bir bölümdür. Geniz etinin görevi, burundan giren mikrop ve bakterileri yakalayarak vücudun bunlarla savaşması için antikorlar üretmektir. Ancak bazı çocuklarda geniz eti çok sık iltihaplanıp büyüyebilir. Böyle durumlarda doktorunuz ameliyat önerisinde bulunabilir. Bu operasyonun ardından çocukta sık hastalanma durumu ortadan kalkar. Vücut geniz etinin alınmasından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmez. Çünkü vücut içerisinde geniz etinin yaptığı görevi yapabilecek başka dokular da mevcuttur.

  Çocuklarda yapılan operasyonlarda tedavi sonrası çocuğun yeme-içme ve uyuması daha rahat bir hal aldığından büyüme ve gelişme hızı artmaktadır.

  • Burundan nefes alma güçlüğü
  • Burun tıkalıymış gibi genizden konuşma
  • Uykuda horlama
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Uyku apnesi

  Çocuklarda geniz etinin arada büyümesi normaldir. İltihaplı geniz eti ise ilk etapta ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Ancak sürekli tekrarlayan ve tedavisi gittikçe zorlaşan geniz eti için ameliyat uygulanmakta ve geniz eti alınmaktadır.

  Cerrahlar için basit olsa da, her cerrahi operasyon tecrübe ve dikkat ister. Ameliyathane’de anestezi ile hasta uyutulur. Ardından cerrah hastanın ağzının içinden geniz etini alır. Bu ameliyat esnasında deride herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

  Merkezimizden Fotoğraflar