Özellikle çocukluk çağında en sık karşılaşılan hastalıklardan biri olan geniz eti hastalıkları, solunum yolu enfeksiyonlarıyla birlikte artış göstermekte, uyku bozuklukları, büyüme bozuklukları gibi birçok soruna neden olmaktadır. Bu yazımızda geniz eti tedavisi, geniz eti ameliyatı ve geniz eti ameliyatı iyileşme süreci hakkında bilgiler vereceğiz. Geniz etinin ne olduğu hakkında bilgi almak için geniz eti nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Çocukluk çağında özellikle okul döneminin başlaması ile sık solunum yolu enfeksiyonu geçirme ile geniz eti fonksiyonlarında bozulma meydana gelebilir. Geniz eti solunum yolunda mikroplara karşı vücudumuzun ilk savunma mekanizması olduğundan sürekli maruz kaldığı virüs ve bakteriler ile geniz eti büyüyerek tedavi edilmediği takdirde faydadan çok zarar verebilmektedir.

Geniz eti ameliyatı nasıl yapılır?

Geniz eti büyümesi veya enfeksiyonu medikal yollarla tedavi edilemediği veya kronik hale geldiği durumlarda geniz eti ameliyatı önerilmektedir. Adenoidektomi olarak da bilinen geniz eti ameliyatı ne kadar basit olarak görünse de cerrahi bir operasyon olduğu için çocuklar ve ebeveynler için korkutucu olabilmektedir. Geniz eti ameliyatı yapılması gerektiği durumlarda ebeveynlere operasyon hakkında açıklayıcı bilgiler verilmeli, çocuğun ameliyata hazırlanması sağlanmalıdır. Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında, deride kesi yapılmadan ağız yolundan alınarak yapılır.

Geniz eti ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Geniz eti ameliyatı iyileşme süreci yaklaşık on günde tamamlanmaktadır. Geniz eti ameliyatı sonrasında hastalar aynı gün taburcu edilebilmekte, bazı durumlarda bir gün müşahede altında yatış önerilebilmektedir. Geniz eti ameliyatı iyileşme sürecini kısaltmak ve konforlu bir iyileşme süreci yaşamak için doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmalı ve önerilerine riayet etmelisiniz. Geniz eti ameliyatından sonra ilk yirmi dört saat hasta dinlenmeli, yedi güne kadarda ağır fiziksel aktiviteden uzak durmalıdır. Geniz eti ameliyatında başarılı sonuçlar için alanında uzman hekim kadrosuna sahip geniz eti ameliyatı yapan hastaneler tercih edilmelidir. Geniz eti ve bademcik ameliyatlarında hastalarımız tarafından en çok merak edilen konulardan biri bağışıklık sisteminin ameliyattan etkilenip etkilenmeyeceği olmaktadır. İnsan vücudunda geniz etinden başka mikropların vücuda girişini engelleyecek lenfoid organlar da mevcuttur. Geniz eti ameliyatı bağışıklık sistemi için zafiyet oluşturmaz. Aksine tedavisinin yapılmaması vücut fonksiyonlarını etkileyerek solunum güçlükleri ve büyüme bozukluklarına neden olur.

İstanbul Güneşli’deki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında geniz eti ameliyatı imkânı sunmaktayız. Geniz eti büyümesi, geniz eti ameliyatı ve geniz eti ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Geniz Eti Tedavisi

  Geniz eti, üzüm salkımına benzeyen bir yapıda, burun ile boğaz arasında yer alan bir bölümdür. Geniz etinin görevi, burundan giren mikrop ve bakterileri yakalayarak vücudun bunlarla savaşması için antikorlar üretmektir. Ancak bazı çocuklarda geniz eti çok sık iltihaplanıp büyüyebilir. Böyle durumlarda doktorunuz ameliyat önerisinde bulunabilir. Bu operasyonun ardından çocukta sık hastalanma durumu ortadan kalkar. Vücut geniz etinin alınmasından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmez. Çünkü vücut içerisinde geniz etinin yaptığı görevi yapabilecek başka dokular da mevcuttur.

  Çocuklarda yapılan operasyonlarda tedavi sonrası çocuğun yeme-içme ve uyuması daha rahat bir hal aldığından büyüme ve gelişme hızı artmaktadır.

  • Burundan nefes alma güçlüğü
  • Burun tıkalıymış gibi genizden konuşma
  • Uykuda horlama
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Uyku apnesi

  Çocuklarda geniz etinin arada büyümesi normaldir. İltihaplı geniz eti ise ilk etapta ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Ancak sürekli tekrarlayan ve tedavisi gittikçe zorlaşan geniz eti için ameliyat uygulanmakta ve geniz eti alınmaktadır.

  Cerrahlar için basit olsa da, her cerrahi operasyon tecrübe ve dikkat ister. Ameliyathane’de anestezi ile hasta uyutulur. Ardından cerrah hastanın ağzının içinden geniz etini alır. Bu ameliyat esnasında deride herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar