Vücudumuza giren mikroplara karşı ilk savunma mekanizması olan lenfoid organlardan biri olan geniz etinin büyümesi sonrasında geniz eti ameliyatı yapılmaktadır. Geniz eti ameliyatı adenoitektomi olarak da bilinmektedir. Özellikle çocuklarında geniz eti büyümesi rahatsızlığı bulunan anne babalar tarafından, geniz eti ameliyatı sonrasında kişide olumsuz etkisi olup olmayacağı merak edilmektedir. Bu yazımızda geniz eti ameliyatı sonrasında bağışıklık sisteminin etkilenip etkilenmediğine cevaplar vereceğiz. Geniz etinin ne olduğu hakkında bilgi almak için geniz eti nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Geniz eti ameliyatı bağışıklık sistemini olumsuz etkiler mi?

Geniz eti mikroplara ilk karşı koyan vücudumuzun savunma organlarından biridir. Ancak tek başına değildir. Lenfatik sistemde geniz eti ile birlikte çalışan birçok lenfoid organ bulunmaktadır. Bu organlar hep birlikte mikroplara karşı vücudumuzun savunma mekanizmasını oluşturmaktadır. Geniz etinin büyümesiyle bu organımız vücudumuz için faydalı olması bir yana zararlı hale gelmektedir. Geniz eti büyümesinin, solunum rahatsızlıkları yaratmaması, çene ve yüzde gelişim bozuklukları oluşturmaması ve hormonal bozukluklar oluşmaması için cerrahi müdahale ile çözülmeleri gerekmektedir. Geniz eti ameliyatı sonrasında vücudun bağışıklık sistemi zarar görmez. Bağışıklık sistemi diğer lenfoid organlar vasıtası ile mikroplarla savaşmaya devam eder. Özellikle gelişme çağında olan çocuklarda solunum sistemi rahatsızlıklarına mahal vermemek için geniz eti ameliyatı sıklıkla yapılmaktadır. Çocuklarda geniz eti ameliyatı konusunda anne babaların muayene sırasındaki soruları ve internet aramalarına bakıldığında çocuğu geniz eti ameliyatı olanlar aramaları ile daha önce geniz eti ameliyatı geçiren ailelerin yorumlarına ve tavsiyelerine baktıkları görülmektedir. Bu yazımızda geniz eti, geniz eti ameliyatı ve geniz eti ameliyatının bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Çocuğunuzda geniz eti büyümesi belirtileri bulunuyorsa ayrıntılı bilgi için kulak burun boğaz polikliniğimizden randevu almanızı öneriyoruz. Geniz eti büyümesinin tedavisi için geniz eti ameliyatı yapan hastaneler araştırılarak muayene olunmalı ve bir hekim görüşü almanız önemlidir. Tedavi edilmeyen geniz eti büyümeleri hormonal bozukluklar, gelişim bozuklukları ve solunum sistemi rahatsızlıkları gibi daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Geniz ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için geniz eti ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman kulak burun boğaz hekimleri ile hijyenik hastane ortamında geniz eti ameliyatı imkanı sunmaktayız. Geniz eti ameliyatı ve geniz eti ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Geniz Eti Tedavisi

  Geniz eti, üzüm salkımına benzeyen bir yapıda, burun ile boğaz arasında yer alan bir bölümdür. Geniz etinin görevi, burundan giren mikrop ve bakterileri yakalayarak vücudun bunlarla savaşması için antikorlar üretmektir. Ancak bazı çocuklarda geniz eti çok sık iltihaplanıp büyüyebilir. Böyle durumlarda doktorunuz ameliyat önerisinde bulunabilir. Bu operasyonun ardından çocukta sık hastalanma durumu ortadan kalkar. Vücut geniz etinin alınmasından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmez. Çünkü vücut içerisinde geniz etinin yaptığı görevi yapabilecek başka dokular da mevcuttur.

  Çocuklarda yapılan operasyonlarda tedavi sonrası çocuğun yeme-içme ve uyuması daha rahat bir hal aldığından büyüme ve gelişme hızı artmaktadır.

  • Burundan nefes alma güçlüğü
  • Burun tıkalıymış gibi genizden konuşma
  • Uykuda horlama
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Uyku apnesi

  Çocuklarda geniz etinin arada büyümesi normaldir. İltihaplı geniz eti ise ilk etapta ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Ancak sürekli tekrarlayan ve tedavisi gittikçe zorlaşan geniz eti için ameliyat uygulanmakta ve geniz eti alınmaktadır.

  Cerrahlar için basit olsa da, her cerrahi operasyon tecrübe ve dikkat ister. Ameliyathane’de anestezi ile hasta uyutulur. Ardından cerrah hastanın ağzının içinden geniz etini alır. Bu ameliyat esnasında deride herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

  Merkezimizden Fotoğraflar