Vücudumuza giren mikroplara karşı ilk savunma mekanizması olan lenfoid organlardan biri olan geniz etinin büyümesi sonrasında geniz eti ameliyatı yapılmaktadır. Geniz eti ameliyatı adenoitektomi olarak da bilinmektedir. Özellikle çocuklarında geniz eti büyümesi rahatsızlığı bulunan anne babalar tarafından, geniz eti ameliyatı sonrasında kişide olumsuz etkisi olup olmayacağı merak edilmektedir. Bu yazımızda geniz eti ameliyatı sonrasında bağışıklık sisteminin etkilenip etkilenmediğine cevaplar vereceğiz. Geniz etinin ne olduğu hakkında bilgi almak için geniz eti nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Geniz eti ameliyatı bağışıklık sistemini olumsuz etkiler mi?

Geniz eti mikroplara ilk karşı koyan vücudumuzun savunma organlarından biridir. Ancak tek başına değildir. Lenfatik sistemde geniz eti ile birlikte çalışan birçok lenfoid organ bulunmaktadır. Bu organlar hep birlikte mikroplara karşı vücudumuzun savunma mekanizmasını oluşturmaktadır. Geniz etinin büyümesiyle bu organımız vücudumuz için faydalı olması bir yana zararlı hale gelmektedir. Geniz eti büyümesinin, solunum rahatsızlıkları yaratmaması, çene ve yüzde gelişim bozuklukları oluşturmaması ve hormonal bozukluklar oluşmaması için cerrahi müdahale ile çözülmeleri gerekmektedir. Geniz eti ameliyatı sonrasında vücudun bağışıklık sistemi zarar görmez. Bağışıklık sistemi diğer lenfoid organlar vasıtası ile mikroplarla savaşmaya devam eder. Özellikle gelişme çağında olan çocuklarda solunum sistemi rahatsızlıklarına mahal vermemek için geniz eti ameliyatı sıklıkla yapılmaktadır. Çocuklarda geniz eti ameliyatı konusunda anne babaların muayene sırasındaki soruları ve internet aramalarına bakıldığında çocuğu geniz eti ameliyatı olanlar aramaları ile daha önce geniz eti ameliyatı geçiren ailelerin yorumlarına ve tavsiyelerine baktıkları görülmektedir. Bu yazımızda geniz eti, geniz eti ameliyatı ve geniz eti ameliyatının bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Çocuğunuzda geniz eti büyümesi belirtileri bulunuyorsa ayrıntılı bilgi için kulak burun boğaz polikliniğimizden randevu almanızı öneriyoruz. Geniz eti büyümesinin tedavisi için geniz eti ameliyatı yapan hastaneler araştırılarak muayene olunmalı ve bir hekim görüşü almanız önemlidir. Tedavi edilmeyen geniz eti büyümeleri hormonal bozukluklar, gelişim bozuklukları ve solunum sistemi rahatsızlıkları gibi daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Geniz ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için geniz eti ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

Geniz eti, burun boşluğunun arkasında bulunan ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan bir dokudur. Geniz eti, solunum yoluyla vücuda giren zararlı maddeleri ve mikropları yakalamak ve yok etmek için görev yapar. Ancak bazı durumlarda, geniz eti büyüyerek solunum yollarını tıkayabilir ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Geniz eti tedavisi, geniz eti büyümesinin neden olduğu sağlık sorunlarını gidermek için uygulanan bir işlemdir. Geniz eti tedavisinin iki ana yöntemi vardır. İlk olarak ilaç tedavisi ikinci olarak da cerrahi tedavi.

Geniz Eti Bademcik Ameliyatı

Geniz eti sorununun ortadan kaldırılması için ameliyat olmak gerekebilir. Geniz eti ve bademcik ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi, alınacak dokunun miktarına ve kullanılan yönteme göre değişir. Genellikle 30-60 dakika arasında sürer. Ameliyat sırasında, geniz eti ve bademcik dokuları, cerrahi aletler, radyofrekans, koblatör veya plazma gibi cihazlarla çıkarılır. Ameliyat sonrasında, hastanın bir gece hastanede kalması ve ertesi gün taburcu edilmesi önerilir.

Geniz Etinin Bitkisel Tedavisi Var mı?

Geniz eti büyümesinin tedavisinde bitkisel yöntemler de kullanılabilir. Ancak, bitkisel tedavi yöntemleri, doktorunuzun tavsiyesi ve gözetimi altında uygulanmalıdır. Bitkisel tedavi yöntemleri, ilaç veya cerrahi tedaviye alternatif değil, destekleyici niteliktedir.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Beslenme Listesi

Geniz eti ameliyatı sonrası, hastanın beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Çünkü beslenme, iyileşme sürecini etkiler ve kanama riskini azaltır. Bu liste içerisinde yenilmesi gereken sebze ve meyveler bulunmaktadır. Bununla birlikte yenilmemesi gereken ve kişiye zarar veren gıdalardan da kesinlikle uzak durulması gerekir.

Geniz Eti Alındıktan Sonra Tekrar Büyür mü?

Geniz eti alındıktan sonra tekrar büyüme olasılığı düşüktür. Nadir olarak bu durum gerçekleşebilmektedir. Ameliyatın olması gerekenden çocukluk döneminde yapılması durumunda, geniz eti dokularının yeniden büyüyebilme ihtimali vardır.

Alerjiye bağlı olarak burun mukozası iltihaplanır ve geniz eti de buna tepki olarak büyür. Ayrıca sık enfeksiyon geçirmek, sigara dumanına maruz kalmak, kuru ve kirli hava solumak da geniz eti büyümesine katkıda bulunabilir. Bu nedenler ortadan kalkmadığı sürece, geniz eti tekrar büyüyebilir.

Geniz Eti Öksürük Yapar mı?

Geniz eti büyümesi, öksürüğe neden olabilir. Özellikle gece uyurken, geniz eti solunum yolunu daraltarak veya geniz akıntısına yol açarak öksürük refleksini tetikleyebilir. Bu durum, uyku kalitesini bozabilir ve yorgunluğa neden olabilir. Ayrıca, geniz eti büyümesi, alerji, enfeksiyon, astım gibi diğer solunum yolu hastalıklarını da tetikleyebilir. Bu hastalıklar da öksürüğü artırabilir.

Çocuklarda Geniz Eti Kendiliğinden Küçülür mü?

Çocuklarda geniz eti 2 yaş civarında oluşmaya başlar. Bu da ister istemez nefes alma sorunlarına yol açabilir. Ancak 7 ila 8 yaşlarına gelindiğinde geniz eti kendiliğinden küçülmeye başlayabilir. Elbette bir sorun varsa mutlaka konunun uzmanı hekimle görüşmek de faydalı olabilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman kulak burun boğaz hekimleri ile hijyenik hastane ortamında geniz eti ameliyatı imkanı sunmaktayız. Geniz eti ameliyatı ve geniz eti ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Geniz Eti Tedavisi

  Geniz eti, üzüm salkımına benzeyen bir yapıda, burun ile boğaz arasında yer alan bir bölümdür. Geniz etinin görevi, burundan giren mikrop ve bakterileri yakalayarak vücudun bunlarla savaşması için antikorlar üretmektir. Ancak bazı çocuklarda geniz eti çok sık iltihaplanıp büyüyebilir. Böyle durumlarda doktorunuz ameliyat önerisinde bulunabilir. Bu operasyonun ardından çocukta sık hastalanma durumu ortadan kalkar. Vücut geniz etinin alınmasından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmez. Çünkü vücut içerisinde geniz etinin yaptığı görevi yapabilecek başka dokular da mevcuttur.

  Çocuklarda yapılan operasyonlarda tedavi sonrası çocuğun yeme-içme ve uyuması daha rahat bir hal aldığından büyüme ve gelişme hızı artmaktadır.

  • Burundan nefes alma güçlüğü
  • Burun tıkalıymış gibi genizden konuşma
  • Uykuda horlama
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Uyku apnesi

  Çocuklarda geniz etinin arada büyümesi normaldir. İltihaplı geniz eti ise ilk etapta ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Ancak sürekli tekrarlayan ve tedavisi gittikçe zorlaşan geniz eti için ameliyat uygulanmakta ve geniz eti alınmaktadır.

  Cerrahlar için basit olsa da, her cerrahi operasyon tecrübe ve dikkat ister. Ameliyathane’de anestezi ile hasta uyutulur. Ardından cerrah hastanın ağzının içinden geniz etini alır. Bu ameliyat esnasında deride herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Enver Avseren
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 08.01.2024

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.