Geniz eti, burnun arka kısmında, ağzın çatısının denilen bölge üzerinde küçük doku topakları olarak tanımlanabilir. Bir kişinin geniz etine ağzına bakarak göremezsiniz ve mutlaka uzman bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Geniz etleri her ne kadar kötü ve rahatsız edici olarak bilinse de bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır. Vücudumuzu bakteri ve çeşitli virüslere karşı koruyan geniz etleri, çocukluğumuzda daha büyükken, yetişkinlik dönemlerimizde küçülmeye başlar ve en sonunda kaybolurlar.

Geniz etlerinin çıkartılması söz konusu olması için bazı şartların oluşması gerekir. Nefes alma problemi oluşturması, uyku sorununa yol açması, orta kulak iltihabını tetiklemesi gibi durumların oluşması geniz eti tedavisi alınması için yeterlidir. Geniz eti tedavisi yalnızca ameliyat ile yapılabilmektedir. Uzman bir doktor tarafından yapılacak adenoidektomi adı verilen ameliyat ile sorun tamamen çözüme kavuşur.

Geniz eti ameliyatı nasıl yapılır?

Geniz eti tedavisi adenoidektomi adı verilen operasyon ile yerinden çıkartılabilir. Bu tedaviyi de kulak burun boğaz (KBB) uzmanı bir doktor verebilir. Tüm operasyon süresi yaklaşık olarak yarım saattir. Ameliyatlar genel anestezi altında yapılmaktadır. Uyanma aşaması uzun sürdüğü için hasta en az bir gün müşade altında tutulur.

Ameliyattan önce soğuk algınlığının olup, olmadığı mutlaka doktor ile paylaşılmalıdır. Eğer kişinin ateşi yüksekse ve öksürük nöbetleri varsa tamamen iyileşmeden ameliyatın gerçekleşmesi mümkün değildir. Bazı durumlarda bademciklerin de sorun çıkartmasına bağlı olarak aynı anda çıkartılması gündeme gelebilir. Bu durumu elbette doktorunuz sizinle paylaşacaktır.

Geniz eti ameliyatı hangi yaştan itibaren yapılır?

Geniz eti ameliyatı çocuklarda 1 yaşından başlayarak her yaşta yapılabilir. Ancak bu noktada belirleyici unsur çocuğunuzun kulak, burun ve boğaz doktorudur. Bir çocuk 7 yaşına geldiğinde geniz eti küçülmeye başlar ve yetişkinlerde körelmiş bir organ olarak kabul edilirler. Ancak bazı durumlarda küçülmeyen geniz etleri yetişkinlik dönemlerinde büyük sorunlara yol açabildiği için, bu zaman dilimi içerisinde de geniz eti ameliyatını yaptırabilirsiniz.

Geniz eti tedavi edilmezse ne olur?

Geniz eti sorunu olan bir kişi mutlaka bu problemi ortadan kaldırmalıdır. Aksi takdirde kronik bazı sorunları gelişebilir. Uzun süreli burun akıntısı, tıkanıklık ve sinüs enfeksiyonları bunların başında gelmektedir. Ayrıca büyümüş geniz etleri, kulak enfeksiyonlarına ve kulaktaki kronik sıvının tekrarına neden olabilir ve ilerleyen dönemlerde de geçici işitme kaybına neden olabilir.

Geniz eti ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Geniz eti ameliyatı yapılabilmesi için bazı şartların oluşması gerekmektedir. Bunlardan bazıları şöyledir:

Nefes alma zorlukları: Burundan nefes alımının güçleşmesi ve bu iş için sürekli olarak ağzın kullanılması

Uyuma güçlüğü: Nefes almanın güçleşmesi sonrasında uyuma sorunları da başlayabilir. Uyuma güçlüğünü ayrıca horlama ve uyku apnesi de takip edebilir.

Kulak Sorunları: Geniz eti orta kulak iltihabına neden olabilir. Bu ilerleyen dönemlerde kronik bir hale gelebilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Geniz Eti Tedavisi

  Geniz eti, üzüm salkımına benzeyen bir yapıda, burun ile boğaz arasında yer alan bir bölümdür. Geniz etinin görevi, burundan giren mikrop ve bakterileri yakalayarak vücudun bunlarla savaşması için antikorlar üretmektir. Ancak bazı çocuklarda geniz eti çok sık iltihaplanıp büyüyebilir. Böyle durumlarda doktorunuz ameliyat önerisinde bulunabilir. Bu operasyonun ardından çocukta sık hastalanma durumu ortadan kalkar. Vücut geniz etinin alınmasından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmez. Çünkü vücut içerisinde geniz etinin yaptığı görevi yapabilecek başka dokular da mevcuttur.

  Çocuklarda yapılan operasyonlarda tedavi sonrası çocuğun yeme-içme ve uyuması daha rahat bir hal aldığından büyüme ve gelişme hızı artmaktadır.

  • Burundan nefes alma güçlüğü
  • Burun tıkalıymış gibi genizden konuşma
  • Uykuda horlama
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Uyku apnesi

  Çocuklarda geniz etinin arada büyümesi normaldir. İltihaplı geniz eti ise ilk etapta ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Ancak sürekli tekrarlayan ve tedavisi gittikçe zorlaşan geniz eti için ameliyat uygulanmakta ve geniz eti alınmaktadır.

  Cerrahlar için basit olsa da, her cerrahi operasyon tecrübe ve dikkat ister. Ameliyathane’de anestezi ile hasta uyutulur. Ardından cerrah hastanın ağzının içinden geniz etini alır. Bu ameliyat esnasında deride herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar