Geniz eti, burnun arka kısmında, ağzın çatısının denilen bölge üzerinde küçük doku topakları olarak tanımlanabilir. Bir kişinin geniz etine ağzına bakarak göremezsiniz ve mutlaka uzman bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Geniz etleri her ne kadar kötü ve rahatsız edici olarak bilinse de bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır. Vücudumuzu bakteri ve çeşitli virüslere karşı koruyan geniz etleri, çocukluğumuzda daha büyükken, yetişkinlik dönemlerimizde küçülmeye başlar ve en sonunda kaybolurlar.

Geniz etlerinin çıkartılması söz konusu olması için bazı şartların oluşması gerekir. Nefes alma problemi oluşturması, uyku sorununa yol açması, orta kulak iltihabını tetiklemesi gibi durumların oluşması geniz eti tedavisi alınması için yeterlidir. Geniz eti tedavisi yalnızca ameliyat ile yapılabilmektedir. Uzman bir doktor tarafından yapılacak adenoidektomi adı verilen ameliyat ile sorun tamamen çözüme kavuşur.

Geniz eti ameliyatı nasıl yapılır?

Geniz eti tedavisi adenoidektomi adı verilen operasyon ile yerinden çıkartılabilir. Bu tedaviyi de kulak burun boğaz (KBB) uzmanı bir doktor verebilir. Tüm operasyon süresi yaklaşık olarak yarım saattir. Ameliyatlar genel anestezi altında yapılmaktadır. Uyanma aşaması uzun sürdüğü için hasta en az bir gün müşade altında tutulur.

Ameliyattan önce soğuk algınlığının olup, olmadığı mutlaka doktor ile paylaşılmalıdır. Eğer kişinin ateşi yüksekse ve öksürük nöbetleri varsa tamamen iyileşmeden ameliyatın gerçekleşmesi mümkün değildir. Bazı durumlarda bademciklerin de sorun çıkartmasına bağlı olarak aynı anda çıkartılması gündeme gelebilir. Bu durumu elbette doktorunuz sizinle paylaşacaktır.

Geniz eti ameliyatı hangi yaştan itibaren yapılır?

Geniz eti ameliyatı çocuklarda 1 yaşından başlayarak her yaşta yapılabilir. Ancak bu noktada belirleyici unsur çocuğunuzun kulak, burun ve boğaz doktorudur. Bir çocuk 7 yaşına geldiğinde geniz eti küçülmeye başlar ve yetişkinlerde körelmiş bir organ olarak kabul edilirler. Ancak bazı durumlarda küçülmeyen geniz etleri yetişkinlik dönemlerinde büyük sorunlara yol açabildiği için, bu zaman dilimi içerisinde de geniz eti ameliyatını yaptırabilirsiniz.

Geniz eti tedavi edilmezse ne olur?

Geniz eti sorunu olan bir kişi mutlaka bu problemi ortadan kaldırmalıdır. Aksi takdirde kronik bazı sorunları gelişebilir. Uzun süreli burun akıntısı, tıkanıklık ve sinüs enfeksiyonları bunların başında gelmektedir. Ayrıca büyümüş geniz etleri, kulak enfeksiyonlarına ve kulaktaki kronik sıvının tekrarına neden olabilir ve ilerleyen dönemlerde de geçici işitme kaybına neden olabilir.

Geniz eti ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Geniz eti ameliyatı yapılabilmesi için bazı şartların oluşması gerekmektedir. Bunlardan bazıları şöyledir:

Nefes alma zorlukları: Burundan nefes alımının güçleşmesi ve bu iş için sürekli olarak ağzın kullanılması

Uyuma güçlüğü: Nefes almanın güçleşmesi sonrasında uyuma sorunları da başlayabilir. Uyuma güçlüğünü ayrıca horlama ve uyku apnesi de takip edebilir.

Kulak Sorunları: Geniz eti orta kulak iltihabına neden olabilir. Bu ilerleyen dönemlerde kronik bir hale gelebilir.

Geniz Eti, burnun arkasında, ağzın çatısına yakın bir yerde bulunan küçük bezlerdir. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan organlardan biri olarak enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olurlar.

Geniz etleri herhangi bir sebepten dolayı büyüdüklerinde nefes almada zorluk ve uykuda zorluk gibi bir dizi soruna neden olabilirler. Bu durumlarda tedavi gerekebilir. Büyümüş geniz etleri için en yaygın tedavilerden biri, adenoidektomi olarak bilinen cerrahidir.

Bu prosedür, geniz etinin genel anestezi altında ağızdan çıkarılmasını içerir. İyileşme süresi genellikle birkaç günden bir haftaya kadardır ve çoğu çocuk bu süre içinde okula veya normal faaliyetlerine dönebilir. Büyümüş geniz eti için en etkili tedavi cerrahidir ve başarı oranı yüksektir.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Hasta Bakımı Nasıl Olmalı?

Geniz eti ameliyatı sonrası hasta bakımı oldukça önemlidir. Çünkü ameliyat bölgesi açık yara olduğu için her zaman tehlike teşkil eder. Öncelikle, enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olmak için, ameliyat bölgesini temiz ve kuru tutmak önemlidir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün hasta yüzmekten, banyo yapmaktan ve burnuna su almaktan kaçınmalıdır. Operasyondan sonra gelecek ilk hafta içerisinde, hasta rahatsızlığa neden olabileceğinden baharatlı veya sıcak yiyeceklerden kaçınmalıdır.

Geniz Eti Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Geniz eti ameliyatı ile ilişkili en yaygın risklerden biri kanamadır. Kanama küçük veya büyük olabilir ve nadir durumlarda kan nakli gerekebilir. Enfeksiyon riskini azaltmak için, ameliyat bölgesini temiz ve kuru tutmak ve sigara içmekten uzak durmak gerekiyor.

Ameliyat sırasında küçük dil, yumuşak damak veya Östaki borusu gibi çevredeki yapıların yaralanma riski de vardır. Bu yaralanmalar genellikle geçicidir ve kendi kendine iyileşir, ancak bazı durumlarda ek ameliyat gerekebilir.

Diğer bir risk, konuşma veya yutkunmada geçici bir değişikliktir. Geniz eti konuşma ve yutkunmada rol oynar, bu nedenle hastanın ameliyattan sonra bu alanlarda değişiklikler yaşaması mümkündür. Bu değişiklikler genellikle geçicidir ve zamanla iyileşir.

Geniz Eti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Geniz eti ameliyatının süresi kullanılan yönteme, hastanın yaşına ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişebilmektedir. Ortalama olarak, ameliyatın tamamlanması tipik olarak yaklaşık 30 dakika ila bir saat sürer. Prosedür tipik olarak ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir. Bu da hastanın çoğu durumda aynı gün eve gidebileceği anlamına gelmektedir.

Ameliyat, küçük bir kamera ve burun içinden geçen aletler kullanılarak gerçekleştirilen endoskopik gibi farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir ve diğeri ağzın çatısında bir kesi yapılarak çıkarılması için geleneksel bir açık cerrahidir. Hasta ayrıca hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve ameliyatın nasıl yapıldığına bağlı olarak değişebilen iyileşme süresini de planlamalıdır.

Geniz Eti Ameliyatı Olanlar

Geniz eti ameliyatı olanlar kronik olarak bu problemi yaşayan kişilerdir. Bu sorun kronik bir hal almaya başlayınca uzman doktora başvuru yapar ve ameliyat konusu açılır. Geniz eti ameliyatı olan hastaların genel yorumu ameliyat sonrası nefes almada rahatlık, horlamanın kesilmesi ve daha kaliteli uyku ve benzeri konular üzerine olmaktadır.

Geniz eti, burun ve boğazın arasındaki bölgede yer alan bir doku olan adenoidin büyümesi sonucu oluşan bir durumdur. Genellikle çocuklarda görülen bu durum, burun tıkanıklığı, horlama, ağızdan solunum gibi belirtilere neden olabilir. Ancak geniz eti, yaşam boyu herhangi bir kişide büyüyebilir ve tedavi gerektirebilir.

Geniz eti tedavisi, genellikle belirtilerin şiddeti ve hastanın yaşına bağlı olarak belirlenir. İlk aşamada, geniz eti büyümesi nedeniyle oluşan semptomların hafifletilmesi için ilaç tedavisi uygulanabilir. Antibiyotikler, alerji ilaçları ve dekonjestanlar gibi ilaçlar, belirtileri kontrol altına alabilir.

Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Gerekir?

Geniz eti ameliyatı, genellikle geniz etinin aşırı büyümesi sonrasında gerekli olabilir. Bunun dışında geniz eti büyüklüğü nedeniyle sık tekrar eden kulak enfeksiyonları, uyku sırasında solunum problemlerine neden olarak uyku apnesi, geniz eti nedeniyle ağızdan solunum, horlama gibi solunum problemleri sonrasında ameliyat düşünülebilir.

Geniz Eti Ameliyatı Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

Geniz eti ameliyatı öncesinde, hastanın sağlığını en üst düzeye çıkarmak ve operasyonun sorunsuz geçmesini sağlamak için bir dizi hazırlık yapılır. Hastalar, ameliyat öncesinde belirli bir süre aç kalma durumuna hazırlanır ve sigara, alkol gibi maddelerin kullanımı sınırlanabilir. Ayrıca, ameliyat süreci, beklentiler ve iyileşme süreci hakkında hastaya detaylı bilgi verilir. Ameliyat öncesi eğitim, hastanın ameliyat sonrası süreci daha iyi anlamasına ve daha etkili bir iyileşme sağlamasına yardımcı olur.

Geniz Eti Ameliyatının Uyku Apnesi Üzerine Etkisi

Geniz eti büyümesi, solunum problemlerine yol açarak uyku apnesine neden olabilir. Bu durum, geniz eti ameliyatıyla düzeltilerek hastanın solunum yolunun açılmasına yardımcı olabilir. Ameliyat sonrasında, geniz etinin çıkarılması ile birlikte solunumda iyileşme sağlanabilir ve uyku apnesi semptomları azalabilir.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Nüks Eder mi?

Geniz eti ameliyatı sonrası nüks, nadir görülen bir durumdur ancak tamamen önlenemez değildir. Ameliyatın etkisi genellikle uzun vadeli olmakla birlikte, bazı durumlarda geniz eti tekrar büyüyebilir. Nüks, cerrahi sırasında tüm geniz etinin alınamaması veya lenfoid dokunun tekrar büyümesi gibi nedenlere bağlı olabilir.

Geniz Eti Ameliyatı Alternatif Tedavileri

Geniz eti ameliyatına alternatif olarak son yıllarda plazma teknolojisi kullanılmaktadır. Bu teknikle birlikte geniz eti buharlaştırılarak ameliyatsız bir şekilde ortadan kaldırılır.

Geniz Eti Ameliyatı ve Bademcik Ameliyatı Birlikte Yapılır mı?

Geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) ve bademcik ameliyatı (tonsillektomi) birlikte yapılabilir. Ancak bu durum hastanın özel sağlık durumuna bağlıdır. Geniz eti ve bademcikler, üst solunum yolu sorunlarına neden olabilir ve bu durumların bir arada tedavi edilmesi gerekebilir. Birleşik ameliyat, tek seferde iki problemi çözme avantajı sağlayabilir ve iyileşme sürecini kısaltabilir. Ancak, bu tür bir ameliyatın riskleri ve avantajları dikkate alınmalıdır. Uzman bir doktor, hastanın genel sağlık durumunu değerlendirir, semptomları inceler ve ameliyatın gerekliliğini belirler. Her iki operasyonun bir arada yapılması, anestezi süresini artırabilir ve ameliyat sonrası iyileşme sürecini etkileyebilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Geniz Eti Tedavisi

  Geniz eti, üzüm salkımına benzeyen bir yapıda, burun ile boğaz arasında yer alan bir bölümdür. Geniz etinin görevi, burundan giren mikrop ve bakterileri yakalayarak vücudun bunlarla savaşması için antikorlar üretmektir. Ancak bazı çocuklarda geniz eti çok sık iltihaplanıp büyüyebilir. Böyle durumlarda doktorunuz ameliyat önerisinde bulunabilir. Bu operasyonun ardından çocukta sık hastalanma durumu ortadan kalkar. Vücut geniz etinin alınmasından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmez. Çünkü vücut içerisinde geniz etinin yaptığı görevi yapabilecek başka dokular da mevcuttur.

  Çocuklarda yapılan operasyonlarda tedavi sonrası çocuğun yeme-içme ve uyuması daha rahat bir hal aldığından büyüme ve gelişme hızı artmaktadır.

  • Burundan nefes alma güçlüğü
  • Burun tıkalıymış gibi genizden konuşma
  • Uykuda horlama
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Uyku apnesi

  Çocuklarda geniz etinin arada büyümesi normaldir. İltihaplı geniz eti ise ilk etapta ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Ancak sürekli tekrarlayan ve tedavisi gittikçe zorlaşan geniz eti için ameliyat uygulanmakta ve geniz eti alınmaktadır.

  Cerrahlar için basit olsa da, her cerrahi operasyon tecrübe ve dikkat ister. Ameliyathane’de anestezi ile hasta uyutulur. Ardından cerrah hastanın ağzının içinden geniz etini alır. Bu ameliyat esnasında deride herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Enver Avseren
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 05.12.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.