Çocuklarda geniz eti tedavisi ne zaman yapılmalıdır?

Çocukluk çağının en sık görülen hastalıklarından biri de geniz eti hastalığıdır. Uyku bozukluklarından diş çürümelerine kadar birçok hastalığı beraberinde getirir. Geniz eti hemen hemen her çocukta görülebilmekte ve üst solunum yolu mikroplarına karşı vücudu koruyacak antikorları üretir. Geniz etinin ne olduğu hakkında bilgi almak için geniz eti nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Geniz etinin sorun yaratması sonucunda burundan hava geçişi azalmaktadır. Geniz eti büyümesi uyku kalitesini ve uykuda büyüme hormonunun salınımını azalttığı için çocukların büyüme ve gelişmesine engel olabilmektedir. Geniz eti tedavisi 2-2,5 yaşından sonra yapılması uygun görülen bir tedavidir. Eğer çocukların oksijen seviyesini kritik noktalara getirmişse 2 yaşın altındaki çocuklara da tedavi uygulanmaktadır. Büyümüş olan geniz eti çocuklarda süregelen bir burun tıkanıklığı, uykuda ağızdan nefes alma, ağız kokusu, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere sebebiyet verir. Aynı zamanda orta kulakta havalanma bozukluğu, uzun dönem devam ettiğinde ise işitme kaybına neden olabilmektedir. Sık enfeksiyon hastalıklarına maruz kalan, alerjik ve genetik yatkınlık olan çocuklarda geniz eti sorunu gözlenebilir. Alerjik ve aktif şekilde iltihaplı olan çocuklar düzenli olarak takip edilmelidir. Geniz eti akut ise ilaçlar ile tedavi uygulanmaktadır. Kronik hale dönüşmüşse ameliyat yapılmaktadır. İlaç olarak antibiyotikler, ağrı kesiciler, dekonjestan ilaçlar ve okyanus suları verilmektedir. İlaç tedavisinin etki etmediği durumda ameliyat yapılmaktadır. Son dönemde koblatör adı verilen cihazla ağız içinden cihazın kaleme benzeyen aparatı ile geniz eti alınır. Diğer yöntemlere göre iyileşme daha hızlı olmaktadır. Ameliyat sonrası çocuklar daha huzurlu uyumakta ve büyüme hormonu seviyesi artmaktadır. Ameliyat genel anestezi altında uygulanmaktadır. Çocukların ameliyattan sonra iyileşme süreci 8-10 gündür. İyileşme kat edildiğinde çocukların büyüme gelişmesi hızlanır ve kilo alımı normal seviyelerde olmaktadır.

Her operasyonun kişiye ve tıbbi durumuna özel olduğu unutulmamalı, ameliyatın yapılması için en uygun zamanın kulak burun boğaz muayenesi sonrasında doktor önerisi ile belirlenmesi gerekmektedir. Geniz eti büyümesi belirtileri görüldüğünde vakit kaybetmeden geniz eti ameliyatı yapan hastanelere başvurulmalıdır.

Geniz eti tedavisi genellikle çocukluk çağlarında yapıldığından dolayı ebeveynler tedavi ve tedavi sonrası hakkında endişe taşıyabilmektedirler. Geniz eti ameliyatı ve ameliyatı sonrası hakkında bilgi almak için geniz eti ameliyatı nasıl yapılır, geniz eti ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer, geniz eti ameliyatı bağışıklık sistemini olumsuz etkiler mi ve geniz eti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Geniz eti, yutak arkasında bulunan lenfoid dokudan oluşan ve genellikle enfeksiyonlarla bağlantılı olan bir yapıdır.

Geniz eti, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Ancak zaman zaman geniz eti, enfeksiyonlar sonucu şişerek solunum yollarını tıkayabilir ve solunum problemlerine yol açabilir. Geniz eti rahatsızlığı, genellikle çocukluk çağında sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Tedavi, geniz eti sorunları olan bireylerde genellikle semptomların şiddetine ve sık sık tekrar etmesine bağlı olarak belirlenir. Antibiyotikler, semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir; ancak tekrarlayan durumlarda veya ciddi sorunlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Geniz Eti Tedavi Yöntemleri

Tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi, geniz eti küçültmeye yönelik cerrahi müdahale veya adenoid ameliyatı bulunur.

Medikal Tedavi

Medikal tedavi, geniz eti büyümesinin semptomlarını hafifletmek ve enfeksiyonları kontrol altına almak için kullanılır. Antibiyotikler enfeksiyonları tedavi etmek için reçete edilir. Anti-enflamatuar ilaçlar, geniz etinin şişmesini azaltarak solunum sorunlarını hafifletebilir. Burun spreyleri veya damlaları, tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, medikal tedavi genellikle semptomları geçici olarak hafifletir ve geniz eti büyümesini kalıcı olarak düzeltmez.

Cerrahi Yöntemler

Adenoid ameliyatı, geniz etinin alınması veya küçültülmesi amacıyla yapılan bir cerrahi işlemdir. Bu operasyon genellikle çocuklarda sıkça uygulanır ve geniz eti büyümesine bağlı solunum problemlerini gidermeyi hedefler. Endoskopik yöntemler, geniz etinin küçültülmesi için minimal invaziv teknikler kullanarak yapılır. Cerrahi işlem genellikle diğer tedavi seçenekleriyle sonuç alınamadığında veya geniz eti rahatsızlığı tekrarlayıcı bir hal aldığında tercih edilir.

Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi)

Ameliyat, genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir ve birçok durumda endoskopik veya cerrahi aletler kullanılarak burun veya ağız yoluyla yapılır. Doktor, geniz etini almak veya küçültmek için lenfoid doku üzerinde odaklanır. Endoskopik teknikler, daha az invazif olabilir ve iyileşme sürecini kısaltabilir. Cerrahi işlem genellikle kısa sürer ve hastalar genellikle aynı gün veya bir gece hastanede kalarak taburcu edilir.

Plasma Yöntemi

Geniz eti tedavisinde plazma yöntemi son dönemde çok fazla kullanılmaya başlandı. Bu yöntemde geniz etinin buharlaştırılarak ortadan kaldırılması söz konusudur. Bu sayede geniz eti tamamen çıkartılmaktadır.

Geniz Eti Tedavisi Yöntemlerinin Birbirine Avantajları Nelerdir?

Geniz eti tedavisinde kullanılan yöntemlerin farklı avantajları vardır:

Cerrahi Müdahale: Geniz eti büyümesinin cerrahi olarak alınması, solunum yollarındaki tıkanıklığı ortadan kaldırabilir. Bu yöntem, genellikle kalıcı bir çözüm sunar ve tekrarlama riski düşüktür.

Medikal Tedavi: Antibiyotikler veya anti-enflamatuar ilaçlar gibi medikal tedaviler, semptomları hafifletebilir ve enfeksiyonları kontrol altına alabilir. Genellikle düşük risk taşırlar ve cerrahi müdahale gerektirmeyebilir.

Plazma Yöntemi: Plazma terapisi, yenileyici ve rejeneratif özelliklere sahiptir. Geniz eti üzerine uygulandığında doku iyileşmesini hızlandırabilir ve rejenerasyonu teşvik edebilir.

Endoskopik Teknikler: Minimal invaziv olmalarıyla bilinen endoskopik cerrahi teknikleri, daha az komplikasyon riski taşıyabilir ve iyileşme sürecini kısaltabilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında geniz eti tedavisi imkânı sunmaktayız. Geniz eti büyümesi, geniz eti tedavisi, geniz eti ameliyatı ve geniz eti ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz. Geniz eti tedavisi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Geniz Eti Tedavisi

  Geniz eti, üzüm salkımına benzeyen bir yapıda, burun ile boğaz arasında yer alan bir bölümdür. Geniz etinin görevi, burundan giren mikrop ve bakterileri yakalayarak vücudun bunlarla savaşması için antikorlar üretmektir. Ancak bazı çocuklarda geniz eti çok sık iltihaplanıp büyüyebilir. Böyle durumlarda doktorunuz ameliyat önerisinde bulunabilir. Bu operasyonun ardından çocukta sık hastalanma durumu ortadan kalkar. Vücut geniz etinin alınmasından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmez. Çünkü vücut içerisinde geniz etinin yaptığı görevi yapabilecek başka dokular da mevcuttur.

  Çocuklarda yapılan operasyonlarda tedavi sonrası çocuğun yeme-içme ve uyuması daha rahat bir hal aldığından büyüme ve gelişme hızı artmaktadır.

  • Burundan nefes alma güçlüğü
  • Burun tıkalıymış gibi genizden konuşma
  • Uykuda horlama
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Uyku apnesi

  Çocuklarda geniz etinin arada büyümesi normaldir. İltihaplı geniz eti ise ilk etapta ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Ancak sürekli tekrarlayan ve tedavisi gittikçe zorlaşan geniz eti için ameliyat uygulanmakta ve geniz eti alınmaktadır.

  Cerrahlar için basit olsa da, her cerrahi operasyon tecrübe ve dikkat ister. Ameliyathane’de anestezi ile hasta uyutulur. Ardından cerrah hastanın ağzının içinden geniz etini alır. Bu ameliyat esnasında deride herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Enver Avseren
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 14.11.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.