Çocuklarda geniz eti tedavisi ne zaman yapılmalıdır?

Çocukluk çağının en sık görülen hastalıklarından biri de geniz eti hastalığıdır. Uyku bozukluklarından diş çürümelerine kadar birçok hastalığı beraberinde getirir. Geniz eti hemen hemen her çocukta görülebilmekte ve üst solunum yolu mikroplarına karşı vücudu koruyacak antikorları üretir. Geniz etinin ne olduğu hakkında bilgi almak için geniz eti nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Geniz etinin sorun yaratması sonucunda burundan hava geçişi azalmaktadır. Geniz eti büyümesi uyku kalitesini ve uykuda büyüme hormonunun salınımını azalttığı için çocukların büyüme ve gelişmesine engel olabilmektedir. Geniz eti tedavisi 2-2,5 yaşından sonra yapılması uygun görülen bir tedavidir. Eğer çocukların oksijen seviyesini kritik noktalara getirmişse 2 yaşın altındaki çocuklara da tedavi uygulanmaktadır. Büyümüş olan geniz eti çocuklarda süregelen bir burun tıkanıklığı, uykuda ağızdan nefes alma, ağız kokusu, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere sebebiyet verir. Aynı zamanda orta kulakta havalanma bozukluğu, uzun dönem devam ettiğinde ise işitme kaybına neden olabilmektedir. Sık enfeksiyon hastalıklarına maruz kalan, alerjik ve genetik yatkınlık olan çocuklarda geniz eti sorunu gözlenebilir. Alerjik ve aktif şekilde iltihaplı olan çocuklar düzenli olarak takip edilmelidir. Geniz eti akut ise ilaçlar ile tedavi uygulanmaktadır. Kronik hale dönüşmüşse ameliyat yapılmaktadır. İlaç olarak antibiyotikler, ağrı kesiciler, dekonjestan ilaçlar ve okyanus suları verilmektedir. İlaç tedavisinin etki etmediği durumda ameliyat yapılmaktadır. Son dönemde koblatör adı verilen cihazla ağız içinden cihazın kaleme benzeyen aparatı ile geniz eti alınır. Diğer yöntemlere göre iyileşme daha hızlı olmaktadır. Ameliyat sonrası çocuklar daha huzurlu uyumakta ve büyüme hormonu seviyesi artmaktadır. Ameliyat genel anestezi altında uygulanmaktadır. Çocukların ameliyattan sonra iyileşme süreci 8-10 gündür. İyileşme kat edildiğinde çocukların büyüme gelişmesi hızlanır ve kilo alımı normal seviyelerde olmaktadır.

Her operasyonun kişiye ve tıbbi durumuna özel olduğu unutulmamalı, ameliyatın yapılması için en uygun zamanın kulak burun boğaz muayenesi sonrasında doktor önerisi ile belirlenmesi gerekmektedir. Geniz eti büyümesi belirtileri görüldüğünde vakit kaybetmeden geniz eti ameliyatı yapan hastanelere başvurulmalıdır.

Geniz eti tedavisi genellikle çocukluk çağlarında yapıldığından dolayı ebeveynler tedavi ve tedavi sonrası hakkında endişe taşıyabilmektedirler. Geniz eti ameliyatı ve ameliyatı sonrası hakkında bilgi almak için geniz eti ameliyatı nasıl yapılır, geniz eti ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer, geniz eti ameliyatı bağışıklık sistemini olumsuz etkiler mi ve geniz eti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında geniz eti tedavisi imkânı sunmaktayız. Geniz eti büyümesi, geniz eti tedavisi, geniz eti ameliyatı ve geniz eti ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz. Geniz eti tedavisi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Geniz Eti Tedavisi

  Geniz eti, üzüm salkımına benzeyen bir yapıda, burun ile boğaz arasında yer alan bir bölümdür. Geniz etinin görevi, burundan giren mikrop ve bakterileri yakalayarak vücudun bunlarla savaşması için antikorlar üretmektir. Ancak bazı çocuklarda geniz eti çok sık iltihaplanıp büyüyebilir. Böyle durumlarda doktorunuz ameliyat önerisinde bulunabilir. Bu operasyonun ardından çocukta sık hastalanma durumu ortadan kalkar. Vücut geniz etinin alınmasından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmez. Çünkü vücut içerisinde geniz etinin yaptığı görevi yapabilecek başka dokular da mevcuttur.

  Çocuklarda yapılan operasyonlarda tedavi sonrası çocuğun yeme-içme ve uyuması daha rahat bir hal aldığından büyüme ve gelişme hızı artmaktadır.

  • Burundan nefes alma güçlüğü
  • Burun tıkalıymış gibi genizden konuşma
  • Uykuda horlama
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Uyku apnesi

  Çocuklarda geniz etinin arada büyümesi normaldir. İltihaplı geniz eti ise ilk etapta ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Ancak sürekli tekrarlayan ve tedavisi gittikçe zorlaşan geniz eti için ameliyat uygulanmakta ve geniz eti alınmaktadır.

  Cerrahlar için basit olsa da, her cerrahi operasyon tecrübe ve dikkat ister. Ameliyathane’de anestezi ile hasta uyutulur. Ardından cerrah hastanın ağzının içinden geniz etini alır. Bu ameliyat esnasında deride herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar