Geniz eti büyümesi nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Üst boğaz olarak da bilinen geniz boşluğunda bulunan vücuda nefes yolu ile giren mikroplara karşı ilk savunma mekanizması olan organımıza geniz eti denilmektedir. Geniz etine adenoid de denilmektedir. Geniz etinin özellikle çocukluk çağlarında sık hastalık geçirmek veya genetik sebeplerle büyümesi ve vücuda faydadan çok zarar vermeye başlaması durumuna geniz eti büyümesi denilmektedir. Bu yazımızda geniz eti büyümesi, geniz eti büyümesi tedavisi ve geniz eti büyümesinin sebep oldukları hakkında bilgiler vereceğiz. Geniz etinin ne olduğu hakkında bilgi almak için geniz eti nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Geniz eti büyümesi nasıl anlaşılır?

Geniz eti büyümesi tanısı geniz eti tedavisi yapan hastaneler tarafından yapılacak kulak burun boğaz poliklinikleri tarafından konulabilir. Geniz eti büyümesinin belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz. Geniz eti büyümesinin bilinen en büyük belirtileri burundan nefes alırken zorlanma, sürekli ağızdan nefes alma ihtiyacı, sesin genizden gelmesi, geniz akıntısı, öksürük, kronik sinüzit, horlama, iştahsızlık ve çocuklarda büyüme bozukluklarıdır. Geniz eti büyümesi yetişkinlerde de çocuklarda olduğu gibi ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Yetişkinler bu belirtileri gördüğünde bir sağlık kuruluşuna başvurabilmekte ancak çocuklar bunun farkına varamayabilir. Anne babalar tarafından çocuklarındaki bu geniz eti büyümesi belirtileri gözlemlenerek vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmaları önemlidir.

Geniz eti büyümesi nelere sebep olur?

Geniz eti büyümesi tedavi edilmediği takdirde vücutta yapısal ve hormonal birçok bozukluğa sebep olabilmektedir.

Solunum rahatsızlıkları: kısa vadede görülebilecek en büyük etkisi solunum zorlukları olmaktadır. Burundan nefes almayı zorlaştıran geniz eti büyümesi ile kişiler ağız yolundan nefes almak zorunda kalmaktadır.
Uyku rahatsızlıkları: geniz eti büyümesi uyku sırasında ani solunum durmasına yol açabilmektedir. Bu rahatsızlığa uyku apnesi denilmektedir. Özellikle çocuklarda büyüme için gerekli hormonların salgılanma zamanı uyuma sırasındadır. Huzursuz uyku ve uykunun sıklıkla bölünmesi ile geniz eti büyümesi hormonal bazı rahatsızlıklara ve büyüme geriliğine de sebep olabilmektedir.

Geniz eti büyümesi bu sebep olduklarının yanında iştahsızlık, sinüzit, orta kulak rahatsızlıkları, diş ve çene kemiklerinde bozulma gibi hastalıklara sebep olabilmektedir. Geniz eti büyümesi belirtileri görüldüğünde hastalığın derecesinin artmasına mahal vermeden bir sağlık kuruluşuna başvurarak tedavi için gerekli adımların atılması gerekmektedir.

Geniz eti tedavisi nasıl yapılır?

Geniz eti tedavisi ilk tanısı konulduğu safhada koruyuşu sağlık tedbirleri ve medikal tedavi ile önlenmeye çalışılmaktadır. Kişinin sık rahatsızlık geçirmesi geniz eti büyümesine yol açabileceğinden hastalıklardan korunmak bu rahatsızlığa yakalanmamak için alınabilecek en iyi tedbirdir. Geniz eti büyümesi tedavisi ise adenoidektomi olarak bilinen cerrahi operasyonla yapılmaktadır. Geniz eti ameliyatı ile geniz etinin alınması veya küçültülmesi ile geniz eti büyümesine kesin çözüm sağlanmaktadır. Geniz eti ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgi almak için geniz eti ameliyatı iyileşme süreci ve geniz eti ameliyatı bağışıklık sistemini etkiler mi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Geniz eti büyümesi, üst solunum yollarında bulunan adenoid dokusunun anormal şekilde büyümesi durumunu ifade eder.

Bu rahatsızlık, sıklıkla çocuklarda görülse de yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Geniz eti büyümesi, horlama, nefes darlığı ve uyku apnesi gibi sorunlara yol açabilir. Tedavi, semptomların şiddetine göre değişebilir ve ilaç kullanımından cerrahi müdahaleye kadar farklı seçenekleri içerebilir. Geniz eti büyümesi, uygun tedavi ile kontrol altına alınabilir ve yaşam kalitesini artırabilir.

Geniz Eti Büyümesinin Sebepleri Nelerdir?

Geniz eti büyümesine birçok neden yol açabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlar en fazla görülen nedenlerden birisidir. Ancak ailede daha önce bu tarz bir vaka görüldüyse genetik faktörler nedeniyle de kişide geniz eti büyümesi görülebilir.  Üst solunum yolu anatomisindeki bazı yapısal sorunlar, geniz eti büyümesine zemin hazırlayabilir.

Geniz Eti Büyümesi Kimlerde Görülür?

Geniz eti büyümesi genel olarak çocukluk çağı rahatsızlığı olarak görülebilir. Bu çok yanlış bir bilgi olmasa da büyüklerde de bu sorun ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra kronikleşmiş bir durumu söz konusu olan kişilerde de geniz etleri büyüyebilir.

Geniz Eti Büyümesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Geniz eti büyümesi diğer sağlık sorunlarına yol açıyorsa, cerrahi müdahale gerekebilir. Genel olarak da cerrahi müdahale önerilmektedir. Bu işlem adenoidektomi olarak adlandırılır ve geniz etinin çıkarılmasını içerir. Adenoid dokusu, genellikle burun yoluyla ulaşılabilir ve ameliyat sonrası iyileşme genellikle hızlıdır.

Geniz Eti Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Genellikle, çocuklarda geniz eti ameliyatı en sık tercih edilen yaş aralığı 3 ila 7 yaşları arasıdır. Ancak, çocuğun semptomlarına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak ameliyat bazen daha erken veya daha geç yaşlarda da gerekebilir.

Geniz Eti Büyümesi için Hangi Doktora Gidilmeli?

Geniz eti büyümesi şüphesi veya semptomları varsa, bir kulak burun boğaz uzmanına gidilmesi en doğrusudur.

Geniz Eti Büyümesinin İlaçla Tedavisi Mümkün mü?

Geniz eti tedavisinde kullanılan ilaçlar vardır. Ancak genel olarak net çözüm olarak uzmanlar ameliyatı önermektedir. İlaçlar genel olarak geçici tedavi olarak görülür.

Geniz Eti Büyümesi ve Okul Performansı

Geniz eti büyümesi, çocuklarda uyku sorunlarına, hava yolu tıkanıklığına yol açarak okul performansını olumsuz etkileyebilir.

Geniz Eti Büyümesi ve Sık Hastalanma

Büyümüş adenoid dokusu, bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve sık hastalanmaya yol açabilir. Tedavi, enfeksiyon riskini azaltarak çocuğun sağlığını iyileştirebilir ve sık hastalıkları önleyebilir.

Geniz Eti Büyümesi ve Beslenme

Burun tıkanıklığı ve yutkunma zorlukları, çocukların iştahını ve yemek alımını azaltabilir. Bu durum, besin eksikliklerine yol açabilir.

Geniz Eti Büyümesi ve Alerji

Alerjik reaksiyonlar, genellikle burun tıkanıklığına ve sinüzit gibi sorunlara yol açar, bu da geniz eti büyümesini artırabilir.

Geniz Eti Büyümesinin Tekrarlama Riski Nedir?

Geniz eti büyümesi tedavi edilse bile, tekrarlama riski vardır. Özellikle çocuklarda adenoid dokusu, büyümeye devam edebilir ve tekrar sorunlara yol açabilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında geniz eti tedavisi imkanı sunmaktayız. Geniz eti tedavisi, geniz eti ameliyatı ve geniz eti ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz. Geniz eti ve geniz eti büyümesi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

.

Geniz eti büyümesi nasıl anlaşılır?

Geniz eti büyümesinin bilinen en büyük belirtileri burundan nefes alırken zorlanma, sürekli ağızdan nefes alma ihtiyacı, sesin genizden gelmesi, geniz akıntısı, öksürük, kronik sinüzit, horlama, iştahsızlık ve çocuklarda büyüme bozukluklarıdır.

Geniz eti tedavisi nasıl yapılır?

Geniz eti tedavisi ilk tanısı konulduğu safhada koruyuşu sağlık tedbirleri ve medikal tedavi ile önlenmeye çalışılmaktadır. Kişinin sık rahatsızlık geçirmesi geniz eti büyümesine yol açabileceğinden hastalıklardan korunmak bu rahatsızlığa yakalanmamak için alınabilecek en iyi tedbirdir.

Geniz eti büyümesi nelere sebep olur?

Geniz eti büyümesi tedavi edilmediği takdirde vücutta yapısal ve hormonal birçok bozukluğa sebep olabilmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Geniz Eti Tedavisi

  Geniz eti, üzüm salkımına benzeyen bir yapıda, burun ile boğaz arasında yer alan bir bölümdür. Geniz etinin görevi, burundan giren mikrop ve bakterileri yakalayarak vücudun bunlarla savaşması için antikorlar üretmektir. Ancak bazı çocuklarda geniz eti çok sık iltihaplanıp büyüyebilir. Böyle durumlarda doktorunuz ameliyat önerisinde bulunabilir. Bu operasyonun ardından çocukta sık hastalanma durumu ortadan kalkar. Vücut geniz etinin alınmasından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmez. Çünkü vücut içerisinde geniz etinin yaptığı görevi yapabilecek başka dokular da mevcuttur.

  Çocuklarda yapılan operasyonlarda tedavi sonrası çocuğun yeme-içme ve uyuması daha rahat bir hal aldığından büyüme ve gelişme hızı artmaktadır.

  • Burundan nefes alma güçlüğü
  • Burun tıkalıymış gibi genizden konuşma
  • Uykuda horlama
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Uyku apnesi

  Çocuklarda geniz etinin arada büyümesi normaldir. İltihaplı geniz eti ise ilk etapta ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Ancak sürekli tekrarlayan ve tedavisi gittikçe zorlaşan geniz eti için ameliyat uygulanmakta ve geniz eti alınmaktadır.

  Cerrahlar için basit olsa da, her cerrahi operasyon tecrübe ve dikkat ister. Ameliyathane’de anestezi ile hasta uyutulur. Ardından cerrah hastanın ağzının içinden geniz etini alır. Bu ameliyat esnasında deride herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Enver Avseren
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 10.10.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.