Geniz eti büyümesi, kişinin yaşam kalitesini birçok alanda düşüren rahatsızlıkların başında geliyor. Genel olarak üzüme benzeyen yapısı ile dikkat çeken geniz eti, burun ile boğaz arasında bulunmaktadır.  Geniz eti tedavisi son zamanlarda ameliyatsız geniz eti tedavisi yöntemi ile çözüme kavuşmaktadır.

Geniz eti her zaman kötü anılsa da aslında vücudumuzun kendisini koruma kalkanlarından birisi olarak tıp dünyasında biliniyor. Ancak bu et normalden fazla boyutlara ulaşmaya başlayınca sorun oluşturuyor ve yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. Dolayısıyla kişiler de geniz eti tedavisi olmak için kulak, burun ve boğaz doktoruna başvuruyor.

Geniz eti tedavisi, eskiden ameliyat ile yapılmaktaydı. Günümüzde bu teknik halen daha geçerliliğini sürdürmektedir. Ancak son dönemlerde bu alanda yapılan çalışmalar doğrultusunda ameliyatsız geniz eti tedavisi geliştirilmiştir.

Plasma Yöntemiyle Geniz Eti Tedavisi

Geniz eti tedavisini kolaylaştıran ve özellikle çocuklarda oluşan doktor ve ameliyat korkusunu önemli ölçüde azaltan plasma yöntemiyle geniz eti tedavisi, halk arasında ameliyatsız yöntem olarak da biliniyor. Ameliyatsız geniz eti tedavisi, deneyimli ve uzman kişiler tarafından yapıldığı zaman sorunsuz bir şekilde sonuçlanmakta ve tüm geniz eti tamamen çıkartılabilmektedir.

Plasma Yöntemiyle Geniz Eti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Plasma yöntemiyle geniz eti tedavisinde ileri teknoloji kullanılıyor. Ameliyatsız geniz eti tedavisi sırasında bölgede buharlaştırma yöntemi yapılarak etin yok edilmesi hedeflenmektedir. Özel bir cihaz ile radyofrekans tedavisi uygulanarak yapılan buharlaştırma yöntemi için mutlaka bu alanda eğitim alan uzman hekimden yardım alınması gerekiyor. Yapılan plasma tedavisi sonunda geniz etinin fazlası vakumlanarak alınır.

Plasma Yöntemiyle Geniz Eti Tedavisi Avantajları

Plasma yöntemiyle geniz eti yönteminin avantajları arasında en önemli nokta herhangi bir kesim ve dikim işlemi olmadan sonlanmasıdır. Kansız ve iyileşme sürecinin olmaması ya da çok kısa olması özellikle çocuklar ve çalışan kişiler için büyük avantaj sağlamaktadır. Dolayısıyla hastalar ameliyat ile aynı günde taburcu edilerek evine gönderilir.

Herhangi bir açık yaranın olmaması enfeksiyon riskini de en aza indirir. Bu da yaraların mikrop kapmaması anlamına gelir. Ameliyata göre daha kısa sürede sonuca gidilir. Yaklaşık olarak 10 dakika içerisinde tüm işlem sonuçlanarak, hastanın sorunu çözülür. Plasma yöntemiyle geniz eti tedavisi olduğunuzda yeniden nüksetme olasılığı ciddi oranda azalır. Bu sayede tekrar bu problem ile yüzleşmek zorunda kalmazsınız.

Plasma Yöntemiyle Geniz Eti Tedavisi İyileşme Süreci

Plasma yöntemi ile yapılan operasyonlarda iyileşme süreci son derece hızlı olur. Normal şartlarda eski yöntem ile yapılan geniz eti ameliyatlarında yaklaşık olarak 10 günlük bir süreçte iyileşme yaşanırken ameliyatsız geniz eti tedavisinde bu süreç daha kısadır. Çünkü buharlaştırma tekniğinde herhangi bir yara oluşmadan tüm süreç profesyonel şekilde takip edilir. Bu bağlamda plasma yöntemi ile daha kısa sürede iyileşme söz konusu olur.

Geniz etleri, burun boşluğunun arkasında, östaki tüplerinin açıklığının yakınında bulunan küçük lenfoid dokulardır. Vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdırlar ve burundan giren bakteri ve diğer maddeleri filtrelemeye yardımcı olurlar.

Geniz eti tedavisi, spesifik semptomlara ve altta yatan nedene bağlıdır. Bazı durumlarda, geniz eti herhangi bir soruna neden olmuyorsa tedavi gerekli olmayabilir. Bununla birlikte, geniz eti genişlerse ve burundan nefes almada zorluk, sık sinüs enfeksiyonları veya uyku apnesi gibi semptomlara neden oluyorsa tedavi gerekebilir.

Geniz eti tedavisinde şu seçenekler yer almaktadır:

İlaçlar: Enfeksiyonları tedavi etmek veya önlemek için antibiyotikler reçete edilebilir. Şişmeyi azaltmak ve nefes almayı iyileştirmek için dekonjestanlar veya antihistaminikler kullanılabilir.

Adenoidektomi: Bazı durumlarda, adenoidleri çıkarmak için ameliyat (adenoidektomi) gerekli olabilir. Bu prosedür genellikle bir hastane ortamında yapılır ve genel anestezi altında yapılır.

Alternatif tedaviler: Alerji testi ve tedavisinin yanı sıra burundan nefes almayı iyileştirmek için burun yıkama veya nemlendirici kullanma gibi teknikler önerilebilir.

Buharlaştırma ile Geniz Eti Tedavisi

Buharlaştırma yöntemi olarak da bilinen plazma yöntemi ile geniz eti tedavisi, geniz etinin alınması veya küçültülmesi için radyofrekans enerjisinin kullanıldığı bir tekniktir. Bu tedavi, bazı durumlarda geniz eti tedavisi için geniz eti ameliyatı gibi geleneksel cerrahiye alternatif olarak kullanılabilir. Geleneksel cerrahinin mümkün olmadığı veya hasta tarafından tercih edilmediği durumlarda geniz etinin alınması veya küçültülmesi için kullanılabilir. Ayrıca büyümüş ve burundan nefes almada zorluk, sık sinüs enfeksiyonları veya uyku apnesi gibi semptomlara neden olan geniz eti tedavisinde de kullanılabilir.

Buharlaştırma yöntemi, geleneksel cerrahiye kıyasla daha kısa iyileşme süresi ve daha az postoperatif ağrı gibi potansiyel faydalar sunar.

Neden Tercih Edilmektedir?

Klasik cerrahinin mümkün olmadığı veya hasta tarafından tercih edilmediği durumlarda geniz etinin alınması veya küçültülmesi için buharlaştırma yöntemi kullanılabilir. Bu, geniz etlerine radyofrekans enerjisi iletmek için özel bir alet kullanan ve onların buharlaşmasına neden olan minimal invaziv bir tekniktir.

Geniz eti tedavisinde buharlaştırma yöntemini kullanmanın, geleneksel cerrahiye kıyasla daha kısa iyileşme süresi ve daha az postoperatif ağrı gibi bazı potansiyel faydaları vardır. Bununla birlikte, buharlaştırma yöntemi her hasta için her zaman en iyi seçenek değildir ve bu tekniği kullanma kararı, hastanın özel koşullarına ve cerrahın yargısına dayanmalıdır.

Hangi Durumlarda Uygulanır?

Buharlaştırma yöntemi, büyümüş ve burundan nefes almada zorluk, sık sinüs enfeksiyonları veya uyku apnesi gibi semptomlara neden olan geniz eti tedavisinde kullanılabilir. Hastanın bağışıklık sisteminin zayıf olduğu veya geleneksel cerrahiden kaynaklanan komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altında olduğu durumlarda kullanılabilir.

Buharlaştırma tedavisi uygulamasında doktorunuzdan ayrıntılı bilgi almanız sağlıklı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Dolayısıyla bu tedaviye doktorunuzun karar vermesi daha uygun olacaktır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Geniz Eti Tedavisi

  Geniz eti, üzüm salkımına benzeyen bir yapıda, burun ile boğaz arasında yer alan bir bölümdür. Geniz etinin görevi, burundan giren mikrop ve bakterileri yakalayarak vücudun bunlarla savaşması için antikorlar üretmektir. Ancak bazı çocuklarda geniz eti çok sık iltihaplanıp büyüyebilir. Böyle durumlarda doktorunuz ameliyat önerisinde bulunabilir. Bu operasyonun ardından çocukta sık hastalanma durumu ortadan kalkar. Vücut geniz etinin alınmasından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmez. Çünkü vücut içerisinde geniz etinin yaptığı görevi yapabilecek başka dokular da mevcuttur.

  Çocuklarda yapılan operasyonlarda tedavi sonrası çocuğun yeme-içme ve uyuması daha rahat bir hal aldığından büyüme ve gelişme hızı artmaktadır.

  • Burundan nefes alma güçlüğü
  • Burun tıkalıymış gibi genizden konuşma
  • Uykuda horlama
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Uyku apnesi

  Çocuklarda geniz etinin arada büyümesi normaldir. İltihaplı geniz eti ise ilk etapta ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Ancak sürekli tekrarlayan ve tedavisi gittikçe zorlaşan geniz eti için ameliyat uygulanmakta ve geniz eti alınmaktadır.

  Cerrahlar için basit olsa da, her cerrahi operasyon tecrübe ve dikkat ister. Ameliyathane’de anestezi ile hasta uyutulur. Ardından cerrah hastanın ağzının içinden geniz etini alır. Bu ameliyat esnasında deride herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

  Merkezimizden Fotoğraflar