Geniz eti büyümesi ve sık enfeksiyon geçirme sebebi ile solunum başta olmak üzere ağrı, ateş gibi birçok semptom göstermesi üzerine hastalığın ilerlememesi için cerrahi yolla alınması gerekebilmektedir. Adenoidektomi olarak da bilinen geniz eti ameliyatı genellikle çocukluk çağlarında yapıldığından dolayı ebeveynler ameliyat öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında endişe duymaktadırlar.

Geniz eti ameliyatları ile ilgili diğer endişe duyulardan biri de ameliyat sonrası bağışıklık sistemi üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmayacağıdır. Geniz eti ameliyatının bağışıklık sistemine etkisi yazımızda bu konuya değinmiştik.

Bu yazımızda geniz eti ameliyatı sonrasında hekimlerin çoğunlukla tavsiye ettiği dikkat edilmesi gerekenleri derledik.

Geniz eti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Geniz eti ameliyatı kulak burun boğaz bilim dalının en basit uygulamalarından biridir. Geniz eti ameliyatı aynı zamanda dikkat edilmediği takdirde çocuğa ameliyat sonrası en çok sorun yaratacak operasyonlardan biri de olabilmektedir.

Geniz etinin bulunduğu bölgede sinir dokusu bulunmadığı için ameliyat sonrasındaki süreç sıkıntılı değildir. Geniz eti bölgesinde ameliyat sonrası ağrı beklenmemektedir. Geniz eti burun gerisinde olduğundan dolayı geniz eti ameliyatı yutma güçlüğü de yaratmayan bir operasyondur. Geniz eti ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken ilk nokta ameliyat sonrası bir – iki saat içerisinde kanama olup olmadığının takip edilmesidir. Bu süreç geniz eti ameliyatı yapan hastaneler tarafından yatış sırasında takip edilmektedir. Geniz ameliyatı sonrasında tedavi sürecine ek olarak yumuşak gıdalar ile beslenilmesi,  dondurma gibi soğuk gıdalar ile beslenilmesi bölgedeki oluşabilecek kanama riskini azaltmak amacı ile önerilmektedir.

Geniz eti ameliyatı sonrası iyileşme sürecine gelecek olursak bu süreç ortalama bir hafta diyebiliriz. Hasta bu süreç içerisinde yakından takip edilir. Normal koşullarda üç – dört gün gibi bir süre sonrasında hastanın normal hayatına dönmesinde sakınca görülmemektedir. Geniz eti tedavi sürecinde hasta enfekte kişilerden uzak, enfeksiyon ortamından uzak bir hafta geçirmesi gerekir. Gerekli görüldüğü takdirde ayrıca hastaya bir hafta seyahat engeli verilebilir. Başka bir yere seyahati önerilmez. Bunun sebebi de geniz eti ameliyatı sonrasında hastayla iletişim halinde olunmak istenmesidir.

Geniz eti ameliyatı sonrası hakkında bilgi verilen konular genel bilgiler olup, her operasyon kişiye özel olduğundan dolayı doktorunuz operasyon sonrası için size özel uyarılarda bulunabilir.

Kaliteli ve hızlı bir iyileşme süreci içi doktorunuzun önerilerine riayet etmeli, geniz eti ameliyatı sonrası dikkat etmeniz gerekenleri yapmalısınız. Geniz eti ameliyatı iyileşme süreci hakkında bilgi almak için geniz eti ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman kulak burun boğaz doktorları ve cerrahi ekibimiz ile hijyenik hastane ortamında geniz eti ameliyatı imkanı sunmaktayız. Geniz eti ameliyatı, geniz eti tedavisi ve geniz eti ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Geniz Eti Tedavisi

  Geniz eti, üzüm salkımına benzeyen bir yapıda, burun ile boğaz arasında yer alan bir bölümdür. Geniz etinin görevi, burundan giren mikrop ve bakterileri yakalayarak vücudun bunlarla savaşması için antikorlar üretmektir. Ancak bazı çocuklarda geniz eti çok sık iltihaplanıp büyüyebilir. Böyle durumlarda doktorunuz ameliyat önerisinde bulunabilir. Bu operasyonun ardından çocukta sık hastalanma durumu ortadan kalkar. Vücut geniz etinin alınmasından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmez. Çünkü vücut içerisinde geniz etinin yaptığı görevi yapabilecek başka dokular da mevcuttur.

  Çocuklarda yapılan operasyonlarda tedavi sonrası çocuğun yeme-içme ve uyuması daha rahat bir hal aldığından büyüme ve gelişme hızı artmaktadır.

  • Burundan nefes alma güçlüğü
  • Burun tıkalıymış gibi genizden konuşma
  • Uykuda horlama
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Uyku apnesi

  Çocuklarda geniz etinin arada büyümesi normaldir. İltihaplı geniz eti ise ilk etapta ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Ancak sürekli tekrarlayan ve tedavisi gittikçe zorlaşan geniz eti için ameliyat uygulanmakta ve geniz eti alınmaktadır.

  Cerrahlar için basit olsa da, her cerrahi operasyon tecrübe ve dikkat ister. Ameliyathane’de anestezi ile hasta uyutulur. Ardından cerrah hastanın ağzının içinden geniz etini alır. Bu ameliyat esnasında deride herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

  Merkezimizden Fotoğraflar