Geniz eti nedir?

Geniz eti üst solunum yolunda burunla boğaz arasından yerleşmiş, burundan gelen bakteri, virüs gibi mikropların yakalanmasını sağlayan ve bağışıklık sistemine destek olmak için antikor üreten bir organımızdır. Bu yazımızda geniz eti, geniz eti büyümesi, geniz eti iltihabı ve geniz eti ameliyatı hakkında bilgiler vereceğiz. Bağışıklık sistemi için önemli lenfoid organlardan biri olan geniz eti, genetik, alerjik ve enfeksiyona bağlı hastalıklar nedeniyle büyüme yapabilmektedir. Geniz eti büyümesi özellikle çocuklarda bir bakteri kaynağı haline gelebilmekte, solunum rahatsızlıkları, hormonal rahatsızlıklar gibi hastalıklara sebep olabilmektedir. Geniz etinin faydadan çok zarar verdiği bu durumlarda geniz eti tedavisi uygulanması gerekmektedir.

Geniz eti büyümesi belirtileri nelerdir?

Geniz eti her insanda bulunuyor ve bağışıklık sistemi için faydalı bir organımız. Geniz eti büyümesi ile fonksiyonunu kaybederek bağışıklık sistemi ve diğer yaşam fonksiyonları için zararlı hale geliyor. Geniz eti büyümesi, burundan nefes almada zorlanma, konuşurken sesin genizden gelmesi, geniz akıntısı, sinüzit, uyku apnesi ve iştahsızlık gibi belirtiler göstermektedir. Özellikle çocuklarda bu belirtiler mevcutsa bir sağlık kuruluşuna başvurmak hastalığın ilerlemeden tedavi edilmesi için önemlidir.

Geniz eti büyümesi tedavi edilmezse ne olur?

Geniz eti büyümesi belirtileri baş gösterdiğinde mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak tedavisine başlanması gerekiyor. Geniz eti büyümesi tedavi edilmediğinde işitme kaybı, uykuda solunum durması, büyüme bozuklukları, yüzde şekil bozuklukları, kronik sinüzit gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı bağışıklık sistemine zarar verir mi?

Vücudumuzda geniz etinin dışında boğaz çevresinde ve solunum yolunda mikroplara karşı savunma yapabilecek birçok lenfoid organ bulunmaktadır. Bunlar arasından sadece geniz etinin alınması bağışıklık sistemine zarar vermez, vücudun mikroplara karşı savunma mekanizmasını etkilemez

Geniz eti büyümesi tedavisi nasıl yapılır?

Geniz eti büyüme belirtileri ile kulak burun boğaz polikliniğimize başvuran hastalarda öncelikle hastanın tıbbi durumuna göre endoskopi, grafi veya bilgisayarlı tomografi görüntüleme yöntemleri ile hastalığın tanısı konulur. Geniz eti büyümesi tanısı konulan hasta için öncelikle medikal tedavi uygulanmakta, kronikleşen ve medikal tedavisi yapılamayan durumlarda adenoidektomi adı verilen geniz eti ameliyatı ile geniz eti alınmaktadır. Geniz eti ameliyatları genel anestezi altında yirmi – otuz dakikalık operasyonlar ile deride kesi yapılmadan ağız içinden alınarak yapılır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde uzman hekimler ile hastane ortamında geniz eti ameliyatı imkânı sunuyoruz. Geniz eti büyümesi ve geniz eti ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Geniz Eti Tedavisi

  Geniz eti, üzüm salkımına benzeyen bir yapıda, burun ile boğaz arasında yer alan bir bölümdür. Geniz etinin görevi, burundan giren mikrop ve bakterileri yakalayarak vücudun bunlarla savaşması için antikorlar üretmektir. Ancak bazı çocuklarda geniz eti çok sık iltihaplanıp büyüyebilir. Böyle durumlarda doktorunuz ameliyat önerisinde bulunabilir. Bu operasyonun ardından çocukta sık hastalanma durumu ortadan kalkar. Vücut geniz etinin alınmasından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmez. Çünkü vücut içerisinde geniz etinin yaptığı görevi yapabilecek başka dokular da mevcuttur.

  Çocuklarda yapılan operasyonlarda tedavi sonrası çocuğun yeme-içme ve uyuması daha rahat bir hal aldığından büyüme ve gelişme hızı artmaktadır.

  • Burundan nefes alma güçlüğü
  • Burun tıkalıymış gibi genizden konuşma
  • Uykuda horlama
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Uyku apnesi

  Çocuklarda geniz etinin arada büyümesi normaldir. İltihaplı geniz eti ise ilk etapta ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Ancak sürekli tekrarlayan ve tedavisi gittikçe zorlaşan geniz eti için ameliyat uygulanmakta ve geniz eti alınmaktadır.

  Cerrahlar için basit olsa da, her cerrahi operasyon tecrübe ve dikkat ister. Ameliyathane’de anestezi ile hasta uyutulur. Ardından cerrah hastanın ağzının içinden geniz etini alır. Bu ameliyat esnasında deride herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

  Merkezimizden Fotoğraflar