Fetal Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR), ultrasonografinin sınırlarını aşarak fetal organların, dokuların ve sistemlerin detaylı bir şekilde görüntülenmesine olanak tanır. Fetal MR, doğuştan gelen anomalilerin erken tespiti, gelişim bozukluklarının değerlendirilmesi ve gebelik sürecinde potansiyel risklerin belirlenmesi konularında önemli bir rol oynar.

Fetal MR Nedir?

Fetal Manyetik Rezonans (MR), gebelik sırasında bebeğin gelişimini inceleme amacıyla kullanılan bir tıbbi görüntüleme yöntemidir.

Fetal MR sayesinde gebelik sürecinde potansiyel riskleri belirleme, gelişim bozukluklarını değerlendirme ve doğru tanı koyma konularında önemli bir araç haline gelir. Doktorlara, bebeğin sağlığıyla ilgili kritik bilgiler sunarak daha etkili tedavi stratejileri oluşturma imkânı tanır.

Fetal MR Hangi Durumlarda Çekilir?

Fetal Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR), gebelik sürecinde özel durumların değerlendirilmesi için kullanılır. Bu durumlar arasında, ultrasonografi ile tam olarak görülemeyen anatomik anormalliklerin tespiti, fetal organların detaylı incelenmesi, nörolojik gelişim bozukluklarının değerlendirilmesi ve genetik durumların belirlenmesi bulunur. Ayrıca, risk altındaki gebelikler, anne adaylarında bilinen genetik hastalıklar veya daha önce geçirilmiş gebelik kayıpları olan kadınlar için Fetal MR, uzman hekimlere daha kapsamlı bir teşhis ve tedavi stratejisi oluşturma konusunda yardımcı olabilir.

Fetal MR Nasıl Çekilir?

Fetal Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR), özenle planlanan ve güvenlik protokollerine uygun bir şekilde gerçekleştirilen bir tıbbi görüntüleme prosedürüdür. Hamile kadınlar genellikle sırt üstü pozisyon alır ve özel bir hamilelik yastığı kullanılarak konforları sağlanır. Bebeğin hareketini en aza indirmek amacıyla genellikle anne adayına bir kontrast madde verilmez. Yüksek manyetik alan ve radyo frekansları aracılığıyla, fetusun detaylı görüntüleri elde edilir.

Fetal MR Zararlı mı?

Fetal Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) genellikle güvenli kabul edilir. Bu nedenle anne ve bebeğin sağlığı açısından herhangi bir şekilde hayati tehlike oluşturmaz.

Fetal MR Çekimi Ne Kadar Sürer?

Fetal Manyetik Rezonans (MR) çekimi, genellikle ortalama 15 ila 20 dakika arasında sürüyor. Ancak elbette farklı sorunların ortaya çıkması veya tespiti sırasında bu süre daha da artabilir.

Fetal MR Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Fetal MR sonuçları 1 ila 3 gün içerisinde çıkabilir. Ancak bu süre elbette yoğunluğu göre daha da artabilir.

Fetal Emarda Neler Belli Olur?

Fetal emar, anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini ve olası anomalilerini değerlendirmek için kullanılır. Bu yöntemde bebeğin beyin yapısı, ventriküller, serebellum, beyin sapı, kafa kemikleri, yüz kemikleri, boyun, omurga, kalp, akciğerler, karaciğer, böbrekler, mide, bağırsaklar, mesane, cinsel organlar, kol ve bacaklar gibi organ ve uzuvlar görüntülenebilir.

Ek olarak bebeğin beyin gelişimi, kafa çevresi, beyin hacmi, beyin simetrisi, beyin dokusu kalitesi, beyin kan akımı gibi parametreleri de ölçülebilir.

Fetal Emar Fiyatları Ne Kadar?

Fetal Emar fiyatları konusunda net bilgi alabilmek için hastanemize başvurmanızı öneriyoruz. Doktorlarımızla yapacağınız görüşme sonrasında size net bilgi verilecektir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Uzm. Dr. Ali Kemal Güleç
  Oluşturma Tarihi : 22.01.2024
  Güncelleme Tarihi : –

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.