Mr çekiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Manyetik rezonans görüntüleme yani kısaca Mr; vücudun belirli bölgelerinin kesitler halinde görüntülenmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Günümüzde sıkça kullanılmakta ve çoğu hastalığın teşhisinin konmasına, tedavi yönteminin belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Mr, daha çok vücudun kemiksiz ve yumuşak bölgelerinde kullanıma uygundur. Mr; migren, baş ağrısı, beyin tümörü şüphesi, epileptik nöbet, nörolojik rahatsızlıklar, omurga problemleri, kalp hastalıkları, göğüs hastalıkları ve spor yaralanmaları gibi durumlarda uygulanmaktadır. Mr çekim işlemi çoğu hastada endişe yaratacak seviyede olabilmekte ve ilk çektirecek olan hastalar için korku yaratabilmektedir. Mr; hastalıkların teşhisinde oldukça önemli bir yere sahiptir, çekim esnasında hastaya herhangi bir zarar vermemektedir. Günümüz tıp teknolojisi sayesinde vücudun hemen hemen her bölgesinin emarı çekilmektedir. Batın emarı, beyin emarı, prostat emarı, pelvik emarı emar çeşitlerinden bazılarıdır. Mr çekimi esnasında hastalardan metal eşyalar bulundurmamaları istenilir. Metal eşyaların bulunması durumunda çekim işlemi gerçekleşmeyerek tekrarlanır. Mr çekimi sırasında dikkat isteyen bazı hususlar vardır. Hastanın üzerinde metal eşyanın bulunmaması, hastaya çekime uygun önlük giydirilmesi, hastanın çekim anında hareketsiz kalması ve bazı durumlarda hastanın nefesini tutması dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Bu yazımızda mr çekiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, mr çekiminden önce yemek yenir mi, mr için kaç saat açlık gerekir, mr çekilirken metal olursa ne olur ve hamileyken mr çekilir mi sorularına cevaplar vereceğiz.

Mr çekiminden önce yemek yenir mi?

Mr çekiminden önce yemek yenilip yenilmeyeceği taranan alana göre değişiklik göstermektedir. Mr çekiminin uygulandığı gün içinde doktor tarafından aksi bir durum belirtilmedikçe hasta yemesine içmesine devam edebilir. Bazı durumlarda 4 saat öncesinden bir şey yiyilip içilmesi istenmez bazı durumlarda ise çekim işlemi öncesi fazla miktarda su tüketilmesi istenir.

Mr için kaç saat açlık gerekir?

Mr çekiminde sedasyon ya da anestezi kullanılıyorsa hastanın 6 ila 8 saat aç kalınması istenir. Özellikle beyin emarında neden aç kalınması gerektiği uzman doktor tarafından açıklanmaktadır.

Mr çekilirken metal olursa ne olur?

Mr çekimi öncesi takı, mücevher, kemer, toka, metal fermuar, protez diş ve işitme cihazları gibi eşyalar çıkarılmalıdır. Hastanın metal içerikli eşyaları üzerinde bulundurması halinde çekim işlemi gerçekleşmez ve tekrarı yapılır. Hastalar tarafından neden metal içerikli eşyaların çıkarılması gerektiği merak edilmektedir. Mr çekiminde güçlü mıknatıslar kullanıldığı için hastaya zarar teşkil edebilmektedir.

Hamileyken mr çekilir mi?

Hamile kişilerde mr işlemi pek tavsiye edilen ve uygulanan bir işlem değildir. Bebeğin ilk 3 ayında organları yeni yeni oluştuğu için uygulanması önerilmemektedir. Çok çok zorunlu durumlarda mr çekimi öncesi gerekli tetkik ve incelemeler yapılmalıdır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar