Mr çekiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Manyetik rezonans görüntüleme yani kısaca Mr; vücudun belirli bölgelerinin kesitler halinde görüntülenmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Günümüzde sıkça kullanılmakta ve çoğu hastalığın teşhisinin konmasına, tedavi yönteminin belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Mr, daha çok vücudun kemiksiz ve yumuşak bölgelerinde kullanıma uygundur. Mr; migren, baş ağrısı, beyin tümörü şüphesi, epileptik nöbet, nörolojik rahatsızlıklar, omurga problemleri, kalp hastalıkları, göğüs hastalıkları ve spor yaralanmaları gibi durumlarda uygulanmaktadır. Mr çekim işlemi çoğu hastada endişe yaratacak seviyede olabilmekte ve ilk çektirecek olan hastalar için korku yaratabilmektedir. Mr; hastalıkların teşhisinde oldukça önemli bir yere sahiptir, çekim esnasında hastaya herhangi bir zarar vermemektedir. Günümüz tıp teknolojisi sayesinde vücudun hemen hemen her bölgesinin emarı çekilmektedir. Batın emarı, beyin emarı, prostat emarı, pelvik emarı emar çeşitlerinden bazılarıdır. Mr çekimi esnasında hastalardan metal eşyalar bulundurmamaları istenilir. Metal eşyaların bulunması durumunda çekim işlemi gerçekleşmeyerek tekrarlanır. Mr çekimi sırasında dikkat isteyen bazı hususlar vardır. Hastanın üzerinde metal eşyanın bulunmaması, hastaya çekime uygun önlük giydirilmesi, hastanın çekim anında hareketsiz kalması ve bazı durumlarda hastanın nefesini tutması dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Bu yazımızda mr çekiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, mr çekiminden önce yemek yenir mi, mr için kaç saat açlık gerekir, mr çekilirken metal olursa ne olur ve hamileyken mr çekilir mi sorularına cevaplar vereceğiz.

Mr çekiminden önce yemek yenir mi?

Mr çekiminden önce yemek yenilip yenilmeyeceği taranan alana göre değişiklik göstermektedir. Mr çekiminin uygulandığı gün içinde doktor tarafından aksi bir durum belirtilmedikçe hasta yemesine içmesine devam edebilir. Bazı durumlarda 4 saat öncesinden bir şey yiyilip içilmesi istenmez bazı durumlarda ise çekim işlemi öncesi fazla miktarda su tüketilmesi istenir.

Mr için kaç saat açlık gerekir?

Mr çekiminde sedasyon ya da anestezi kullanılıyorsa hastanın 6 ila 8 saat aç kalınması istenir. Özellikle beyin emarında neden aç kalınması gerektiği uzman doktor tarafından açıklanmaktadır.

Mr çekilirken metal olursa ne olur?

Mr çekimi öncesi takı, mücevher, kemer, toka, metal fermuar, protez diş ve işitme cihazları gibi eşyalar çıkarılmalıdır. Hastanın metal içerikli eşyaları üzerinde bulundurması halinde çekim işlemi gerçekleşmez ve tekrarı yapılır. Hastalar tarafından neden metal içerikli eşyaların çıkarılması gerektiği merak edilmektedir. Mr çekiminde güçlü mıknatıslar kullanıldığı için hastaya zarar teşkil edebilmektedir.

Hamileyken mr çekilir mi?

Hamile kişilerde mr işlemi pek tavsiye edilen ve uygulanan bir işlem değildir. Bebeğin ilk 3 ayında organları yeni yeni oluştuğu için uygulanması önerilmemektedir. Çok çok zorunlu durumlarda mr çekimi öncesi gerekli tetkik ve incelemeler yapılmalıdır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar