Sürekli gelişen tıbbi teknoloji ortamında, teşhis ve görüntüleme dünyası içerisinde yeni tekniklerden birisi olan Dorsal MR, kişilerin daha önce görüntülenemeyen noktalarını da daha net bir şekilde ortaya koyarak hastalık tanılarını daha iyi bir şekilde verilmesine olanak tanımıştır.

Omurga, merkezi sinir sistemi ve çevredeki yapıların yüksek çözünürlüklü görüntülerini yakalayarak, sağlık uzmanlarının durumları daha yüksek doğruluk ve verimlilikle teşhis ve tedavi etmelerini sağlar.

Dorsal MR (Sırt Emarı) Nedir?

Dorsal MR sırt bölgesinin daha net bir şekilde incelenmesi için yapılan görüntüleme tekniğidir. Bu teknik son dönemlerde ortaya çıktı ve daha önce görülemeyen noktaları da net bir şekilde görüntülemektedir.

Dorsal MR, gelişmiş manyetik rezonans görüntüleme (MRI) teknolojisini kullanarak, sağlık uzmanlarına olağanüstü bir hassasiyetle anatomiyi analiz etme ve anormallikleri tespit etme konusunda benzeri görülmemiş bir fırsat sunuyor.

Dorsal MR Hangi Durumlarda Çekilir?

Dorsal MR günümüzde birçok nedenden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Kazalar, düşmeler veya sporla ilgili olaylar nedeniyle Dorsal MR, omurilik hasarının boyutunu değerlendirmek için bu tür MR’a ihtiyacı ortaya çıkartmaktadır.

Dorsal MR ayrıca bel fıtığı, spinal stenoz ve spondilolistezis gibi omurganın dejeneratif bozukluklarını araştırmak için yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte sırtı etkileyen tümörler veya enflamatuar durumlardan şüphelenilen durumlarda Dorsal MR, sağlık profesyonellerinin bu anormallikleri görselleştirmesini ve karakterize etmesini sağlar.

Dorsal MR yalnızca hastalığı tespit etmek için değil, teşhisi yapılmış rahatsızlığın net bir şekilde ortadan kaldırılması için yapılacak ameliyatların öncesinde de kullanılmaktadır. Dorsal MR, sırtı hedef alan ortopedik ve beyin cerrahisi müdahalelerinde ameliyat öncesi planlama için değerli bir araç olarak hizmet eder. Cerrahlar anatomik yapıları değerlendirebilir, potansiyel zorlukları belirleyebilir ve en uygun cerrahi yaklaşımı belirleyebilirler.

Dorsal MR, sırtın değerlendirilmesini içeren bir dizi durumda çok önemli bir rol oynar. Travmatik yaralanmalardan dejeneratif durumlara ve tümörlere kadar geniş alanda kullanılır.

Dorsal MR Nasıl Çekilir?

Dorsal MR çekilirken öncelikle hastanın konumlandırılmasının doğru bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Dorsal MR çekimi sırasında alet radyo frekansları yayarak sırtın belirli bölümlerine ulaşmaya çalışır. MR makinesi bazı vuruş veya uğultu sesleri üretebilir. Oluşabilecek rahatsızlığı en aza indirmek için kulak tıkaçları veya kulaklıklar sağlanabilir. Yaklaşık olarak 10 dakikalık bir çekim süresi sonrasında hasta yatırıldığı yerden kaldırılır ve işlem tamamlanmış olur.

Dorsal MR Zararlı mı?

Dorsal MR diğer MR cihazları gibi radyofrekans yaydığı için herhangi bir zarar vermez. Sadece manyetik alan ile çalışan bu cihazlarda metalik implantları veya cihazları olan hastalar için önlem alınması gerekiyor. Bu tip hastaların önceden bilgilendirme yapması çok önemlidir. Çünkü cihazın içerisinde büyük bir mıknatıs vardır ve implantınıza zarar verme olasılığı bulunmaktadır. Ancak günümüzde birçok implant bu tür cihazlarla uyumlu bir şekilde üretilir ve hastalara takılır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar