Tüm vücut mr nedir?

Tıbbın adlandırması ile kısaca Mr olan manyetik rezonans görüntüleme yöntemi; görüntüleme yöntemleri arasında en üst seviyede olan bir sistemdir ve hastalıkların detaylı olarak incelenmesi, tespiti için oldukça faydalıdır. Radyo frekans dalgaları sayesinde hedef bölgeyi detaylıca görüntülemektedir. Mr, vücudun doku ve organlarını kesitlere ayırarak ayrıntılı olarak sunmaktadır. Mr çekimi sırasında hastalar hiçbir zarar görmemektedir ve bir yan etki bırakmamaktadır. Emar öncesi kişilerin işleme girmeden metal içerikli eşyalarını çıkarmaları şarttır. Vücudunda kalıcı metal protez olan kişilere emar çekimi yapılmaz çünkü emar cihazındaki manyetik alanlar metali çekerek kişide şiddetli yaralanmalara yol açabilmektedir.  Mr artık vücudun her bölümünde kullanılmaktadır ve batın mr, pelvik mr, diz mr, kranial mr, prostat mr, meme mr, ekstremite mr ve tüm vücut mr bunlardan bazılarıdır. Mr ve bilgisayarlı tomografi işlemlerinde kontrast madde verilmesi gibi bir durum söz konusudur ve bu madde hedef bölgenin daha ayrıntılı incelenmesine olanak sağlamaktadır. Mr çeşitlerinden biri olan tüm vücut mr; tümörlerin erken safhada saptanması adına uygulanmaktadır ve diğer çeşitlerinde olduğu gibi kişi radyasyona maruz kalmamaktadır. Yaklaşık olarak 40-45 dakika gibi bir sürede tüm vücut mr cihazı ile incelenmektedir ve olası tümörler belirlenmektedir. Tüm vücut mr çoğunlukla kanser riski ve şüphesi olan kişilerde kullanılmaktadır ve tamamlayıcı olarak da uygulanabilmektedir. Tüm vücut emar radyasyonsuz ve tehlikesiz olduğu için kişiler tarafından sağlıklı bir görüntüleme yöntemi olarak bilinmekte ve tercih edilmektedir.

Bu yazımızda tüm vücut mr nedir, tüm vücut mr hangi durumlarda çekilir, tüm vücut mr nasıl çekilir ve tüm vücut mr zararlı mı sorularını detaylıca cevaplandıracağız.

Tüm vücut mr hangi durumlarda çekilir?

Tüm vücut mr; kanser riski ve kanser şüphesi durumlarında, check-up amaçlı ve ailede kanser hastalığı olanlarda yani genetik kanser hastalığı durumlarında çekilmektedir.

Tüm vücut mr nasıl çekilir?

Tüm vücut mr çekiminde diğer Mr çeşitlerinde olduğu gibi kullanılan prensipler kullanılmaktadır. Tüm vücut mr’da boyun, beyin, akciğer, karaciğer, pankreas, böbrek, mesane ve diğer tüm organlar görüntülenmektedir. Tüm vücut mr çekiminde hastaların şuuru açık ve çekimle uyumlu halde olmalıdır. Vücudun hareketli bölümlerinin incelenmesinde kişilerinden nefesini tutmaları istenilir. Tüm vücudun görüntüleri elde edildikten sonra bilgisayar programı eşliğinde birleştirilir ve uygun tedavi planı hazırlanır.

Tüm vücut mr zararlı mı?

Mr cihazları kişiler için tereddüt konusu olabilmektedir ve herhangi bir radyasyona maruz kalır mıyım sorularını düşündürmektedir. Emar çekimi sırasında hastaların vücudunda metal eşyalar bulunmadığı için cihazın hastalara zarar vermesi mümkün değildir. Tüm vücut emar adından da anlaşılacağı üzere vücudun tüm bölgelerini görüntülemekte ve inceleme sonrası tedaviye olanak sağlamaktadır.

Tüm vücut mr çekimi ne kadar sürer?

Uzun adı ile manyetik rezonans görüntüleme olarak bilinen Mr; radyofrekans dalgaları sayesinde vücudun ayrıntılı görüntülenmesine olanak sağlamaktadır. Tıbbın gelişmesi ile mr cihazları daha hızlı ve yüksek çözünürlüklü görüntüler vermektedir. Vücudun kemiklerini, yumuşak dokularını ve organlarını detaylıca görüntüleyerek hastalıkların tanısına, tedavisine yardımcı olmaktadır. Hemen hemen vücudun her bölümü mr cihazı sayesinde görüntülenmektedir. Tüm vücut mr, adından da anlaşılacağı üzere vücutta bulunan tüm organları, dokuları ve yapıları incelemekte büyük imkan sunmaktadır. Tüm vücut mr, baş ve boyundan başlayarak diğer tüm organlara kadar ilerleyerek olası bir durumun olup olmadığını saptamaktadır. Mr cihazları çoğu insan için endişeli bir durum gibi algılansa da yaratacak hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Tüm vücut mr ayrıca kanser riski ve şüphesi olan hastalarda teşhisin konulup tedavi sürecinin başlatılması yolunda da olumlu adımlar atmak için bir araç halindedir. Tüm vücut mr çekimi için gerekli bazı durumlar vardır ve o durumlar şunlardır:

 • Vücut organlarının kontrolü yani check-up amaçlı uygulanabilir.
 • Kanser riski ve şüphesi taşıyan hastalarda yapılabilir.
 • Vücudun bazı bölgeleri için özel görüntüleme yapılacağı zaman başvurulabilir.

Tüm vücut mr’da diğer mr çeşitlerinde olduğu gibi çekimin başlamasına yakın metal eşyaların çıkarılması şarttır. Tüm vücut mr çekimi yaklaşık olarak 40-45 dakika gibi bir sürede tamamlanan bir uygulamadır. Bu süre zarfında sağlıklı bir çekimin yapılması adına hastanın verilen talimatları uygulaması gerekmektedir.

Tüm vücut mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Tüm vücut mr çekimş yaptıracak olan hastalar daha işleme girmeden önce sonuçlarının ne kadar zamanda çıkacağını merak etmektedir. Tüm vücut mr sonuçları ortalama bir hafta içerisinde çıkmakta olup uzman doktorlar tarafından değerlendirilmektedir.

Tüm vücut mr’ da neler belli olur?

Tüm vücut mr ile kanser riski ve şüphesi olan hastaların teşhisi, check-up kontrolü, tümörlerin teşhisi ve diğer organlarda var olan olası hastalıkların teşhisi sağlanmaktadır.

Tüm vücut mr ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Tüm vücut mr’da check-up yaptıran kişilerde ortaya çıkan sorunlar, kanser riski ve şüphesi olan hastaların hastalık düzeyi ve tümör gibi hastalıklar teşhis edilmektedir.

Tüm vücut mr fiyatları ne kadar?

Tüm vücut mr fiyatları, hastanın sağlık durumuna ve uygulamanın yapılacağı hastaneye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Mr, Mr fiyatları, tüm vücut mr fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazlasına ulaşmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar