Tüm vücut mr nedir?

Tıbbın adlandırması ile kısaca Mr olan manyetik rezonans görüntüleme yöntemi; görüntüleme yöntemleri arasında en üst seviyede olan bir sistemdir ve hastalıkların detaylı olarak incelenmesi, tespiti için oldukça faydalıdır. Radyo frekans dalgaları sayesinde hedef bölgeyi detaylıca görüntülemektedir. Mr, vücudun doku ve organlarını kesitlere ayırarak ayrıntılı olarak sunmaktadır. Mr çekimi sırasında hastalar hiçbir zarar görmemektedir ve bir yan etki bırakmamaktadır. Emar öncesi kişilerin işleme girmeden metal içerikli eşyalarını çıkarmaları şarttır. Vücudunda kalıcı metal protez olan kişilere emar çekimi yapılmaz çünkü emar cihazındaki manyetik alanlar metali çekerek kişide şiddetli yaralanmalara yol açabilmektedir.  Mr artık vücudun her bölümünde kullanılmaktadır ve batın mr, pelvik mr, diz mr, kranial mr, prostat mr, meme mr, ekstremite mr ve tüm vücut mr bunlardan bazılarıdır. Mr ve bilgisayarlı tomografi işlemlerinde kontrast madde verilmesi gibi bir durum söz konusudur ve bu madde hedef bölgenin daha ayrıntılı incelenmesine olanak sağlamaktadır. Mr çeşitlerinden biri olan tüm vücut mr; tümörlerin erken safhada saptanması adına uygulanmaktadır ve diğer çeşitlerinde olduğu gibi kişi radyasyona maruz kalmamaktadır. Yaklaşık olarak 40-45 dakika gibi bir sürede tüm vücut mr cihazı ile incelenmektedir ve olası tümörler belirlenmektedir. Tüm vücut mr çoğunlukla kanser riski ve şüphesi olan kişilerde kullanılmaktadır ve tamamlayıcı olarak da uygulanabilmektedir. Tüm vücut emar radyasyonsuz ve tehlikesiz olduğu için kişiler tarafından sağlıklı bir görüntüleme yöntemi olarak bilinmekte ve tercih edilmektedir.

Bu yazımızda tüm vücut mr nedir, tüm vücut mr hangi durumlarda çekilir, tüm vücut mr nasıl çekilir ve tüm vücut mr zararlı mı sorularını detaylıca cevaplandıracağız.

Tüm vücut mr hangi durumlarda çekilir?

Tüm vücut mr; kanser riski ve kanser şüphesi durumlarında, check-up amaçlı ve ailede kanser hastalığı olanlarda yani genetik kanser hastalığı durumlarında çekilmektedir.

Tüm vücut mr nasıl çekilir?

Tüm vücut mr çekiminde diğer Mr çeşitlerinde olduğu gibi kullanılan prensipler kullanılmaktadır. Tüm vücut mr’da boyun, beyin, akciğer, karaciğer, pankreas, böbrek, mesane ve diğer tüm organlar görüntülenmektedir. Tüm vücut mr çekiminde hastaların şuuru açık ve çekimle uyumlu halde olmalıdır. Vücudun hareketli bölümlerinin incelenmesinde kişilerinden nefesini tutmaları istenilir. Tüm vücudun görüntüleri elde edildikten sonra bilgisayar programı eşliğinde birleştirilir ve uygun tedavi planı hazırlanır.

Tüm vücut mr zararlı mı?

Mr cihazları kişiler için tereddüt konusu olabilmektedir ve herhangi bir radyasyona maruz kalır mıyım sorularını düşündürmektedir. Emar çekimi sırasında hastaların vücudunda metal eşyalar bulunmadığı için cihazın hastalara zarar vermesi mümkün değildir. Tüm vücut emar adından da anlaşılacağı üzere vücudun tüm bölgelerini görüntülemekte ve inceleme sonrası tedaviye olanak sağlamaktadır.

Tüm vücut mr çekimi ne kadar sürer?

Uzun adı ile manyetik rezonans görüntüleme olarak bilinen Mr; radyofrekans dalgaları sayesinde vücudun ayrıntılı görüntülenmesine olanak sağlamaktadır. Tıbbın gelişmesi ile mr cihazları daha hızlı ve yüksek çözünürlüklü görüntüler vermektedir. Vücudun kemiklerini, yumuşak dokularını ve organlarını detaylıca görüntüleyerek hastalıkların tanısına, tedavisine yardımcı olmaktadır. Hemen hemen vücudun her bölümü mr cihazı sayesinde görüntülenmektedir. Tüm vücut mr, adından da anlaşılacağı üzere vücutta bulunan tüm organları, dokuları ve yapıları incelemekte büyük imkan sunmaktadır. Tüm vücut mr, baş ve boyundan başlayarak diğer tüm organlara kadar ilerleyerek olası bir durumun olup olmadığını saptamaktadır. Mr cihazları çoğu insan için endişeli bir durum gibi algılansa da yaratacak hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Tüm vücut mr ayrıca kanser riski ve şüphesi olan hastalarda teşhisin konulup tedavi sürecinin başlatılması yolunda da olumlu adımlar atmak için bir araç halindedir. Tüm vücut mr çekimi için gerekli bazı durumlar vardır ve o durumlar şunlardır:

 • Vücut organlarının kontrolü yani check-up amaçlı uygulanabilir.
 • Kanser riski ve şüphesi taşıyan hastalarda yapılabilir.
 • Vücudun bazı bölgeleri için özel görüntüleme yapılacağı zaman başvurulabilir.

Tüm vücut mr’da diğer mr çeşitlerinde olduğu gibi çekimin başlamasına yakın metal eşyaların çıkarılması şarttır. Tüm vücut mr çekimi yaklaşık olarak 40-45 dakika gibi bir sürede tamamlanan bir uygulamadır. Bu süre zarfında sağlıklı bir çekimin yapılması adına hastanın verilen talimatları uygulaması gerekmektedir.

Tüm vücut mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Tüm vücut mr çekimş yaptıracak olan hastalar daha işleme girmeden önce sonuçlarının ne kadar zamanda çıkacağını merak etmektedir. Tüm vücut mr sonuçları ortalama bir hafta içerisinde çıkmakta olup uzman doktorlar tarafından değerlendirilmektedir.

Tüm vücut mr’ da neler belli olur?

Tüm vücut mr ile kanser riski ve şüphesi olan hastaların teşhisi, check-up kontrolü, tümörlerin teşhisi ve diğer organlarda var olan olası hastalıkların teşhisi sağlanmaktadır.

Tüm vücut mr ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Tüm vücut mr’da check-up yaptıran kişilerde ortaya çıkan sorunlar, kanser riski ve şüphesi olan hastaların hastalık düzeyi ve tümör gibi hastalıklar teşhis edilmektedir.

Tüm vücut mr fiyatları ne kadar?

Tüm vücut mr fiyatları, hastanın sağlık durumuna ve uygulamanın yapılacağı hastaneye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Mr, Mr fiyatları, tüm vücut mr fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazlasına ulaşmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde Toshiba Alexion 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar