Manyetik rezonans adı ile anılan Mr; vücut bölgelerinin radyo dalgaları sayesinde görüntülenmesine olanak sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Vücuttaki hastalıklı ve sağlıklı dokuları ayırt etmek ve hastalıkların teşhisi konularak tedavi yöntemini belirlemek emarın başlıca amacıdır. Vücudun hemen hemen her bölümü emar sistemi ile görüntülenmektedir. Günümüz teknolojisi sayesinde son teknoloji cihazlar eşliğinde uzman doktorlar tarafından vücudun her bölümünden kesitler alınarak var olan hastalıklar teşhis edilmektedir. Manyetik rezonans görüntüleme öncesi hastaların üzerlerinde metal içerikli eşyalar bulunmaması gerekir, aksi halde işlem tekrarlanır. Emar çekimi öncesi hastaların herhangi bir hazırlık yapmaları gerekmez ve çekim esnasında hareketsiz kalmaları istenmektedir.

Bu yazımızda diz emarı nedir, diz emarı hangi durumlarda çekilir, diz emarı nasıl çekilir ve diz emarı zararlı mı sorularına cevaplar vereceğiz.

Diz Mr ( Diz Emarı) nedir?

Diz bölgesinde oluşan hasarlar ve rahatsızlıklar bazen teşhis edilmeyebilir. Muayene ile teşhisi konulmayan diz rahatsızlıkları sonucunda doktor emar istemekte ve diz bölgesinin rahat görüntülenmesi ile teşhis kolaylaşacaktır. Diz bölgesi emar ile net bir şekilde görüntülenir teşhisin kısa sürede konulması ile de erken tedavi yapılmaktadır.

Diz emarı hangi durumlarda çekilir?

Diz emarı; kaza, düşme, darbe gibi olumsuzluklar yaşanması durumunda muayene ile teşhis edilmediğinde çekilmektedir. Trafik kazaları gibi acil durumlar sonucu diz emarı aciliyet gerektirmektedir ve emar işlemi hemen tamamlanmaktadır. Menisküs ve bağ dokularındaki hastalık ve hasarların teşhisinde diz emarından faydalanılmaktadır. Dizde oluşan problemler emar sayesinde daha net bir hal alarak tedavinin kısa sürede uygulanmasına yardımcı olmaktadır.

Diz emarı nasıl çekilir?

Vücudun hangi bölgesi olursa olsun emar işlemi öncesi hastanın üzerindeki metal eşyalar alınmaktadır. Hastanın dizi emar çekilecek tarafa döndürülür ve hastadan hareket etmemesi istenir. Eğer hasta diz hareketini kontrol edemiyorsa yani sürekli dizini oynatıyorsa hastanın dizi sabitlenerek tekrar görüntü alınmaktadır. Emar çektirecek olan hastalar diz emarının acıtıp acıtmadığı konusunda endişe duymaktadır. Diz emarı çekim sırasında hasta herhangi bir ağrı ve acı duymamaktadır. Diz emarı sırasında hastanın dizini hareket ettirmemesi daha net bir görüntü elde edilmesine yardımcı olmaktadır.

Diz emarı zararlı mı?

Hastalar emar çektirmeden önce zararlı olup olmadığı konusunda endişeye düşmektedir. Emar, hastalara zararı dokunan bir işlem değildir aksine hastalıkların teşhisinde büyük önem taşımaktadır. Bütün emar çeşitlerinin hastalara zararı olmayıp son derece başarılı sonuçlar doğurmaktadır.

Diz Mr çekimi ne kadar sürer?

Kısaca Mr olarak adlandırılan manyetik rezonans görüntüleme yöntemi; hastalıkların teşhisinin konulmasına yardımcı olmasının yanında uygun tedavi yönteminin de belirlenmesine yardımda bulunmaktadır. Mr; radyo dalgaları eşliğinde kişinin incelenilen bölgesini kesitler halinde görüntülemektedir. Mr çekimi çoğu hasta için korkutucu olmaktadır fakat hastaya zarar teşkil edecek bir görüntüleme yöntemi değildir. Aksine hastalıkların teşhisinde ve tedavisinde büyük bir role sahiptir. Mr çekimi öncesi genellikle uzun işlemli bir hazırlık gerekmez. Mr çekimi sırasında metal içerikli eşyaların çıkarılması gerekir ve çıkarılmadığı taktirde Mr çekimi uzayabilmekte ve tekrar yapılması gerekebilmektedir. Mr çeşitlerinden olan diz Mr’ı diz bölgesinde meydana gelen ya da gelebilecek hasarların tespiti için kullanılmaktadır. Diz Mr’ı kaza, düşme, darbe gibi durumlar sonrasında muayene ile tespit edilemediği taktirde çekilmektedir. Diz Mr için hasta mr yatağına uzanır ve Mr cihazının olduğu bölgeye hastanın dizi çevrilmektedir. Çekim işlemi boyunca hastadan dizini sabit tutması istenir eğer tutamıyorsa mutlaka sabitlenmelidir. Diz Mr çekimi yaklaşık olarak yarım saat  sürmektedir. İşlem sonrası sonuçlar bir hafta gibi bir sürede çıkmaktadır. Sonuçlar çıktığı anda uzman bir doktor tarafından değerlendirilir ve uygun tedavi planlanmaktadır.

Diz Mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Mr çekimleri çoğunlukla bir hafta gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. Mr çeşitlerinden olan diz Mr sonuçları da bir hafta sonrasında çıkmaktadır eğer hastada aciliyet gerektiren bir durum varsa sonuçların çıkma süresi kısaltılabilir.

Diz Mr’ında neler belli olur?

Diz Mr’ı adından da anlaşılacağı üzere dizde meydana gelen yada gelebilecek hastalıkların teşhisi sırasında devreye girmektedir. Diz Mr’ında kaza, darbe ve düşme gibi olaylar sonrasında herhangi bir hastalık durumu oluşup oluşmadığı anlaşılmaktadır. Bu olumsuz durumların dokularda, kemik yapısında bir etki yaratıp yaratmadığı diz Mr’ı sayesinde kolaylıkla teşhis edilmektedir.

Diz Mr’ ı ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Diz Mr’ı ile menisküs, bağ dokulardaki hastalıklar, dizde kazalar sonrası oluşan hastalıkların varlığı ve dizde daha oluşabilecek birçok hastalık teşhis edilebilmektedir. Diz Mr’ı sayesinde hastalar hastalıklarından kurtulmakta ve normal yaşantılarına rahatlıkla dönebilmektedir.

Diz Mr fiyatları ne kadar?

Diz Mr fiyatları; hastanın tıbbi durumu ve işlemin yapılacağı hastane göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Mr, Mr fiyatları, diz Mr, diz Mr fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazlasına ulaşmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar