Manyetik rezonans adı ile anılan Mr; vücut bölgelerinin radyo dalgaları sayesinde görüntülenmesine olanak sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Vücuttaki hastalıklı ve sağlıklı dokuları ayırt etmek ve hastalıkların teşhisi konularak tedavi yöntemini belirlemek emarın başlıca amacıdır. Vücudun hemen hemen her bölümü emar sistemi ile görüntülenmektedir. Günümüz teknolojisi sayesinde son teknoloji cihazlar eşliğinde uzman doktorlar tarafından vücudun her bölümünden kesitler alınarak var olan hastalıklar teşhis edilmektedir. Manyetik rezonans görüntüleme öncesi hastaların üzerlerinde metal içerikli eşyalar bulunmaması gerekir, aksi halde işlem tekrarlanır. Emar çekimi öncesi hastaların herhangi bir hazırlık yapmaları gerekmez ve çekim esnasında hareketsiz kalmaları istenmektedir.

Bu yazımızda diz emarı nedir, diz emarı hangi durumlarda çekilir, diz emarı nasıl çekilir ve diz emarı zararlı mı sorularına cevaplar vereceğiz.

Diz Mr ( Diz Emarı) nedir?

Diz bölgesinde oluşan hasarlar ve rahatsızlıklar bazen teşhis edilmeyebilir. Muayene ile teşhisi konulmayan diz rahatsızlıkları sonucunda doktor emar istemekte ve diz bölgesinin rahat görüntülenmesi ile teşhis kolaylaşacaktır. Diz bölgesi emar ile net bir şekilde görüntülenir teşhisin kısa sürede konulması ile de erken tedavi yapılmaktadır.

Diz emarı hangi durumlarda çekilir?

Diz emarı; kaza, düşme, darbe gibi olumsuzluklar yaşanması durumunda muayene ile teşhis edilmediğinde çekilmektedir. Trafik kazaları gibi acil durumlar sonucu diz emarı aciliyet gerektirmektedir ve emar işlemi hemen tamamlanmaktadır. Menisküs ve bağ dokularındaki hastalık ve hasarların teşhisinde diz emarından faydalanılmaktadır. Dizde oluşan problemler emar sayesinde daha net bir hal alarak tedavinin kısa sürede uygulanmasına yardımcı olmaktadır.

Diz emarı nasıl çekilir?

Vücudun hangi bölgesi olursa olsun emar işlemi öncesi hastanın üzerindeki metal eşyalar alınmaktadır. Hastanın dizi emar çekilecek tarafa döndürülür ve hastadan hareket etmemesi istenir. Eğer hasta diz hareketini kontrol edemiyorsa yani sürekli dizini oynatıyorsa hastanın dizi sabitlenerek tekrar görüntü alınmaktadır. Emar çektirecek olan hastalar diz emarının acıtıp acıtmadığı konusunda endişe duymaktadır. Diz emarı çekim sırasında hasta herhangi bir ağrı ve acı duymamaktadır. Diz emarı sırasında hastanın dizini hareket ettirmemesi daha net bir görüntü elde edilmesine yardımcı olmaktadır.

Diz emarı zararlı mı?

Hastalar emar çektirmeden önce zararlı olup olmadığı konusunda endişeye düşmektedir. Emar, hastalara zararı dokunan bir işlem değildir aksine hastalıkların teşhisinde büyük önem taşımaktadır. Bütün emar çeşitlerinin hastalara zararı olmayıp son derece başarılı sonuçlar doğurmaktadır.

Diz Mr çekimi ne kadar sürer?

Kısaca Mr olarak adlandırılan manyetik rezonans görüntüleme yöntemi; hastalıkların teşhisinin konulmasına yardımcı olmasının yanında uygun tedavi yönteminin de belirlenmesine yardımda bulunmaktadır. Mr; radyo dalgaları eşliğinde kişinin incelenilen bölgesini kesitler halinde görüntülemektedir. Mr çekimi çoğu hasta için korkutucu olmaktadır fakat hastaya zarar teşkil edecek bir görüntüleme yöntemi değildir. Aksine hastalıkların teşhisinde ve tedavisinde büyük bir role sahiptir. Mr çekimi öncesi genellikle uzun işlemli bir hazırlık gerekmez. Mr çekimi sırasında metal içerikli eşyaların çıkarılması gerekir ve çıkarılmadığı taktirde Mr çekimi uzayabilmekte ve tekrar yapılması gerekebilmektedir. Mr çeşitlerinden olan diz Mr’ı diz bölgesinde meydana gelen ya da gelebilecek hasarların tespiti için kullanılmaktadır. Diz Mr’ı kaza, düşme, darbe gibi durumlar sonrasında muayene ile tespit edilemediği taktirde çekilmektedir. Diz Mr için hasta mr yatağına uzanır ve Mr cihazının olduğu bölgeye hastanın dizi çevrilmektedir. Çekim işlemi boyunca hastadan dizini sabit tutması istenir eğer tutamıyorsa mutlaka sabitlenmelidir. Diz Mr çekimi yaklaşık olarak yarım saat  sürmektedir. İşlem sonrası sonuçlar bir hafta gibi bir sürede çıkmaktadır. Sonuçlar çıktığı anda uzman bir doktor tarafından değerlendirilir ve uygun tedavi planlanmaktadır.

Diz Mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Mr çekimleri çoğunlukla bir hafta gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. Mr çeşitlerinden olan diz Mr sonuçları da bir hafta sonrasında çıkmaktadır eğer hastada aciliyet gerektiren bir durum varsa sonuçların çıkma süresi kısaltılabilir.

Diz Mr’ında neler belli olur?

Diz Mr’ı adından da anlaşılacağı üzere dizde meydana gelen yada gelebilecek hastalıkların teşhisi sırasında devreye girmektedir. Diz Mr’ında kaza, darbe ve düşme gibi olaylar sonrasında herhangi bir hastalık durumu oluşup oluşmadığı anlaşılmaktadır. Bu olumsuz durumların dokularda, kemik yapısında bir etki yaratıp yaratmadığı diz Mr’ı sayesinde kolaylıkla teşhis edilmektedir.

Diz Mr’ ı ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Diz Mr’ı ile menisküs, bağ dokulardaki hastalıklar, dizde kazalar sonrası oluşan hastalıkların varlığı ve dizde daha oluşabilecek birçok hastalık teşhis edilebilmektedir. Diz Mr’ı sayesinde hastalar hastalıklarından kurtulmakta ve normal yaşantılarına rahatlıkla dönebilmektedir.

Diz Mr fiyatları ne kadar?

Diz Mr fiyatları; hastanın tıbbi durumu ve işlemin yapılacağı hastane göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Mr, Mr fiyatları, diz Mr, diz Mr fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazlasına ulaşmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar