Manyetik rezonans görüntülemenin (MRI) gücünden yararlanan Spinal MR, omurganın kapsamlı bir görünümünü ortaya çıkarması için kullanılmaktadır.

Omur dediğimiz sırtımızda yer alan ve birçok kemik diskten oluşan iskelet sisteminde oluşan sorunları gözlemlemek için spinal MR isimli cihaz kullanılır. Özellikle omur bölgesinde oluşan sorunlar sinirler üzerinde baskının ya da farklı sebeplerle gündeme gelen rahatsızlıkların altında yatan nedenleri aktarır. Böylece doktorlar da sağlık sorununun nedenlerini öğrendikten sonra tedavi aşamasına geçebilirler.

Spinal Mr Nedir?

Spinal Manyetik Rezonansın kısaltması olan Spinal MR, omurganın ayrıntılı görüntülerini yakalamak için özel olarak tasarlanmış gelişmiş bir tıbbi görüntüleme tekniğidir. Omurilik içindeki karmaşık yapıların yüksek çözünürlüklü resimlerini oluşturmak için manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ilkelerini kullanır ve doktorlara omurga koşullarına ilişkin değerli bilgiler sağlar.

Spinal MR’ın önemli avantajlarından biri invaziv olmamasıdır. Spinal cerrahi gibi invaziv prosedürlerin aksine Spinal MR, cerrahi insizyon ihtiyacını ortadan kaldırarak hasta rahatsızlığını ve komplikasyon riskini azaltır. Ek olarak, bu görüntüleme tekniği iyonlaştırıcı radyasyona maruz bırakmaz.

Spinal Mr Hangi Durumlarda Çekilir?

Spinal MR’ın kullanıldığı yaygın bir durum, bireylerin kalıcı sırt ağrısı yaşadıkları zamandır. Sırt ağrısının altında bel fıtığı, spinal stenoz veya spinal kırıklar gibi çeşitli nedenler olabilir. Tıp uzmanları, Spinal MR’ı kullanarak omurganın yapılarını inceleyebilir ve ağrıya katkıda bulunabilecek herhangi bir anormallik veya yaralanmayı belirleyebilir.

Spinal MR’ın çekildiği bir diğer durum ise omurilik yaralanmasından şüphelenilen durumlardır. Travma, kazalar veya dejeneratif koşullardan kaynaklanmış olsun, omurilik yaralanmalarının bir kişinin hareketliliği ve genel refahı üzerinde önemli etkileri olabilir. Spinal MR, omurilik ve çevresindeki dokuların ayrıntılı görüntülerini sağlayarak tıp uzmanlarının yaralanmanın boyutunu ve yerini değerlendirmesine olanak tanıyarak uygun tedavi planlarına ve rehabilitasyon stratejilerine rehberlik eder.

Spinal Mr Nasıl Çekilir?

Spinal MR tıbbi bir görüntüleme tekniği olduğundan ve omurganın doğru bir şekilde çekilebilmesi için yalnızca bu işin uzmanları tarafından çekilebilir. Spinal MR görüntüleme, büyük bir silindirik mıknatıstan oluşan bir manyetik rezonans görüntüleme (MRI) makinesinin kullanılması ile çekilir. Spinal MR için hastalar, makineye kayan hareketli bir masanın üzerinde yatar. Makine, vücudun güçlü bir manyetik alan altında kalarak görüntülenmesini sağlar.  Spinal MR sırasında hastaları yüksek ses duyabilirler. Eğer seslere duyarlılarsa bu konuda yardım alabilirler veya tıkaç kullanabilirler.

Spinal Mr Zararlı mı?

Spinal MR veya Spinal Manyetik Rezonans, güvenli ve zararsız bir tıbbi görüntüleme tekniğidir. Omurganın ayrıntılı görüntülerini yakalamak için manyetik rezonans görüntüleme (MRI) teknolojisini kullanır ve omurilik koşullarına ilişkin değerli bilgiler sağlar. İyonlaştırıcı radyasyonla ilişkili riskler olmadan ayrıntılı görüntüleme sağlar. Uygun güvenlik önlemlerinin alındığından emin olmak için hastaların endişelerini veya tıbbi durumlarını sağlık hizmeti sağlayıcılarına iletmeleri önemlidir. Gerekli yönergelere uyulursa herhangi bir sorun çıkmadan tüm süreç tamamlanır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar