Günümüzde çoğu hastalıkların teşhisi ve tedavi yönteminin belirlenmesinde rol oynayan Mr(Manyetik Rezonans Görüntüleme) oldukça başarılı sonuçlar vererek hastalıkların belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Radyofrekans dalgaları eşliğinde vücuttan ayrıntılı kesitler alınmasına olanak sağlamaktadır. Hemen hemen insan vücudunun her bölgesinin mr görüntüleri çekilmektedir. Bu sayede hastaların şikâyet ettikleri hastalıklarının tanısı kolayca konulmaktadır. Mr, çekim sırasında hastaya herhangi bir zarar teşkil etmemektedir. Emar hakkında ayrıntılı bilgi almak için mr nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Emar çekimi öncesi hastanın dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Emar çekimi öncesi üzerinde herhangi bir metal eşya bulundurmamalıdır. Mr çekimine sıklıkla başvuran tıp dalları mevcuttur. Çoğunlukla ortopedi ve travmatoloji, nöroloji ve beyin cerrahisidir. Mr çekimi sırasında hastadan hareket edilmemesi istenir ve çekim 15-20 dakika gibi sürede tamamlanır. Bazı hastalıkların teşhisi ve tedavi yönteminin belirlenmesinde hastaya kontrast madde verilmektedir. Gerekli olduğu durumlarda kullanılan kontrast madde hastalığın teşhis edilmesinde önemli bir yer tutmaktadır.

Bu yazımızda pelvik emarının ne olduğu, pelvik emarının hangi durumlarda çekildiği, pelvik emarının nasıl çekildiği ve pelvik emarının zararlı olup olmadığı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Pelvik mr (Pelvik mr veya pelvik emarı) nedir?

Pelvik emarı, alt karın bölgesindeki hastalıkların teşhisi için başvurulan bir görüntüleme tekniğidir. Kadınlarda adet düzensizliklerinin nedeninin araştırılmasında ve miyom şüphesi olan hastalarda kullanılabilmektedir. Operasyon kısa sürede tamamlanmakta ve hastaya başarılı sonuçlar verilmektedir.

Pelvik emarı hangi durumlarda çekilir?

Pelvik emarı, alt karın bölgesinde meydana gelen veya gelebilecek olan hastalıkların teşhisinde tercih edilen bir görüntüleme sistemidir. Ayrıca kadınlarda meydana gelebilecek adet düzensizliklerinin sebebinin araştırılması ve miyom şüphesi taşıyan hastalarda başvurulan bir yöntemdir.

Pelvik emarı nasıl çekilir?

Pelvik emarı öncesi hasta diğer emar türlerinde olduğu gibi çekim esnası öncesi üzerinde metal herhangi bir eşya bulundurmamalıdır. Çekim için hasta mr odasına alınır ve mr cihazının içine uzanması söylenir. Hastanın karın bölgesine koil denilen zararsız ve hafif bir madde koyulur ve çekim işlemine başlanır. Çekim sırasında hasta en ufak dahi hareket etmemelidir. Hareket edildiği takdirde emar cihazı başarılı sonuçlar vermeyebilir. Mr çekimi yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi sürede tamamlanır ve işlemden yaklaşık bir hafta sonra sonuçlar çıkmaktadır. Sonuç çıktığı zaman radyoloji uzmanı tarafından kontrol edilip onaylanıp uygun tedaviye başlanmaktadır.

Pelvik emarı zararlı mı?

Emar çektirecek olan hastalar, emar çekimi zararlı olup olmadığı, emar çekiminin risklerinin olup olmadığı hakkında şüpheye düşmektedir. Emar çekimi korkulacak bir yöntem olmayıp çekim esnasında hastaya herhangi bir zarar vermemektedir. Diğer emar türlerinde olduğu gibi pelvik emarı çekimi sırasında da hastalar zarar görmemektedir.

Pelvik emarı çekimi ne kadar sürer?

Pelvik emar; alt karın bölgesinde olabilecek hastalıklarının tanısı için kullanılmaktadır. Kadın hastalarda yumurtalıklara, erkek hastalarda ise prostat kanserine tanı koymak için tercih edilen bir görüntüleme yöntemidir. Kadınlarda yumurtalık, uterus, rahim kanseri, miyom şüphesi, adet düzensizliği gibi durumların varlığında pelvik emar en etkili yöntemdir. Tomografi cihazlarının hastalar tarafından korkutucu olduğu gibi emar cihazları da hastalara korkutucu gelebilmektedir. Tomografi cihazlarının hastalara zarar vermediği, aksine hastalıkların teşhisinde etkin rol oynadığı gibi emar cihazları da hastalıkların tanısı ve tedavi yönteminin belirlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Pelvik emarı çekimi öncesi herhangi bir hazırlık gerekmez. Diğer emar çeşitlerinde olduğu gibi pelvik emarı çekimi öncesi hastanın metal içerikli eşyalarının çıkarılması istenir. Çekim esnasında hasta emar cihazının olduğu alana sırt üstü yatar ve çekim boyunca hareketsiz kalması söylenir. Pelvik emarı çekimi yaklaşık olarak 25-30 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

Bu yazımızda pelvik emarı çekimi ne kadar sürer, pelvik emarı sonuçları ne kadar zamanda çıkar, pelvik emarında neler belli olur, pelvik emarında hangi hastalıklar teşhis edilir ve pelvik emarı fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Pelvik emarı sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Pelvik emarı çektiren hastalar sonuçlarını bir an önce görmek ve hastalık durumu mevcutsa hastalıkları hakkında bilgi edinmek isterler. Pelvik emarı sonuçları radyoloji uzmanları eşliğinde değerlendirilir ve radyoloji uzmanları tarafından tedavi planı hazırlanır. Pelvik emarı sonuçları diğer emar sonuçları gibi işlemden yaklaşık bir hafta sonra çıkmaktadır.

Pelvik emarında neler belli olur?

Pelvik emarı alt karın bölgesini hedef alan bir görüntüleme tekniğidir. Pelvik emarında rahim kanseri, miyom durumu, adet düzensizliği, prostat kanseri ve alt karın bölgesinde meydana gelebilecek diğer tüm hastalıklar belli olmaktadır.

Pelvik emarında hangi hastalıklar teşhis edilir?

Pelvik emarında kadınlarda; yumurtalık sorunları, rahim kanseri, miyom şüphesi, menapoz dönemi sonrası sorunları, göbek kısmı ile kalça arasında oluşan ağrılar, üreme organı hastalıkları, erkeklerde; prostat kanseri ve üreme organı hastalıkları teşhis edilmektedir.

Pelvik emarı fiyatları ne kadar?

Pelvik emarı fiyatları, hastanın tıbbi duruma ve işlemin yapılacağı hastaneye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Pelvik emar, emar fiyatları, pelvik emarı fiyatları hakkında detaylı bilgi için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazlasına ulaşmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar