Günümüzde çoğu hastalıkların teşhisi ve tedavi yönteminin belirlenmesinde rol oynayan Mr(Manyetik Rezonans Görüntüleme) oldukça başarılı sonuçlar vererek hastalıkların belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Radyofrekans dalgaları eşliğinde vücuttan ayrıntılı kesitler alınmasına olanak sağlamaktadır. Hemen hemen insan vücudunun her bölgesinin mr görüntüleri çekilmektedir. Bu sayede hastaların şikâyet ettikleri hastalıklarının tanısı kolayca konulmaktadır. Mr, çekim sırasında hastaya herhangi bir zarar teşkil etmemektedir. Emar hakkında ayrıntılı bilgi almak için mr nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Emar çekimi öncesi hastanın dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Emar çekimi öncesi üzerinde herhangi bir metal eşya bulundurmamalıdır. Mr çekimine sıklıkla başvuran tıp dalları mevcuttur. Çoğunlukla ortopedi ve travmatoloji, nöroloji ve beyin cerrahisidir. Mr çekimi sırasında hastadan hareket edilmemesi istenir ve çekim 15-20 dakika gibi sürede tamamlanır. Bazı hastalıkların teşhisi ve tedavi yönteminin belirlenmesinde hastaya kontrast madde verilmektedir. Gerekli olduğu durumlarda kullanılan kontrast madde hastalığın teşhis edilmesinde önemli bir yer tutmaktadır.

Bu yazımızda pelvik emarının ne olduğu, pelvik emarının hangi durumlarda çekildiği, pelvik emarının nasıl çekildiği ve pelvik emarının zararlı olup olmadığı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Pelvik mr (Pelvik mr veya pelvik emarı) nedir?

Pelvik emarı, alt karın bölgesindeki hastalıkların teşhisi için başvurulan bir görüntüleme tekniğidir. Kadınlarda adet düzensizliklerinin nedeninin araştırılmasında ve miyom şüphesi olan hastalarda kullanılabilmektedir. Operasyon kısa sürede tamamlanmakta ve hastaya başarılı sonuçlar verilmektedir.

Pelvik emarı hangi durumlarda çekilir?

Pelvik emarı, alt karın bölgesinde meydana gelen veya gelebilecek olan hastalıkların teşhisinde tercih edilen bir görüntüleme sistemidir. Ayrıca kadınlarda meydana gelebilecek adet düzensizliklerinin sebebinin araştırılması ve miyom şüphesi taşıyan hastalarda başvurulan bir yöntemdir.

Pelvik emarı nasıl çekilir?

Pelvik emarı öncesi hasta diğer emar türlerinde olduğu gibi çekim esnası öncesi üzerinde metal herhangi bir eşya bulundurmamalıdır. Çekim için hasta mr odasına alınır ve mr cihazının içine uzanması söylenir. Hastanın karın bölgesine koil denilen zararsız ve hafif bir madde koyulur ve çekim işlemine başlanır. Çekim sırasında hasta en ufak dahi hareket etmemelidir. Hareket edildiği takdirde emar cihazı başarılı sonuçlar vermeyebilir. Mr çekimi yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi sürede tamamlanır ve işlemden yaklaşık bir hafta sonra sonuçlar çıkmaktadır. Sonuç çıktığı zaman radyoloji uzmanı tarafından kontrol edilip onaylanıp uygun tedaviye başlanmaktadır.

Pelvik emarı zararlı mı?

Emar çektirecek olan hastalar, emar çekimi zararlı olup olmadığı, emar çekiminin risklerinin olup olmadığı hakkında şüpheye düşmektedir. Emar çekimi korkulacak bir yöntem olmayıp çekim esnasında hastaya herhangi bir zarar vermemektedir. Diğer emar türlerinde olduğu gibi pelvik emarı çekimi sırasında da hastalar zarar görmemektedir.

Pelvik emarı çekimi ne kadar sürer?

Pelvik emar; alt karın bölgesinde olabilecek hastalıklarının tanısı için kullanılmaktadır. Kadın hastalarda yumurtalıklara, erkek hastalarda ise prostat kanserine tanı koymak için tercih edilen bir görüntüleme yöntemidir. Kadınlarda yumurtalık, uterus, rahim kanseri, miyom şüphesi, adet düzensizliği gibi durumların varlığında pelvik emar en etkili yöntemdir. Tomografi cihazlarının hastalar tarafından korkutucu olduğu gibi emar cihazları da hastalara korkutucu gelebilmektedir. Tomografi cihazlarının hastalara zarar vermediği, aksine hastalıkların teşhisinde etkin rol oynadığı gibi emar cihazları da hastalıkların tanısı ve tedavi yönteminin belirlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Pelvik emarı çekimi öncesi herhangi bir hazırlık gerekmez. Diğer emar çeşitlerinde olduğu gibi pelvik emarı çekimi öncesi hastanın metal içerikli eşyalarının çıkarılması istenir. Çekim esnasında hasta emar cihazının olduğu alana sırt üstü yatar ve çekim boyunca hareketsiz kalması söylenir. Pelvik emarı çekimi yaklaşık olarak 25-30 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

Bu yazımızda pelvik emarı çekimi ne kadar sürer, pelvik emarı sonuçları ne kadar zamanda çıkar, pelvik emarında neler belli olur, pelvik emarında hangi hastalıklar teşhis edilir ve pelvik emarı fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Pelvik emarı sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Pelvik emarı çektiren hastalar sonuçlarını bir an önce görmek ve hastalık durumu mevcutsa hastalıkları hakkında bilgi edinmek isterler. Pelvik emarı sonuçları radyoloji uzmanları eşliğinde değerlendirilir ve radyoloji uzmanları tarafından tedavi planı hazırlanır. Pelvik emarı sonuçları diğer emar sonuçları gibi işlemden yaklaşık bir hafta sonra çıkmaktadır.

Pelvik emarında neler belli olur?

Pelvik emarı alt karın bölgesini hedef alan bir görüntüleme tekniğidir. Pelvik emarında rahim kanseri, miyom durumu, adet düzensizliği, prostat kanseri ve alt karın bölgesinde meydana gelebilecek diğer tüm hastalıklar belli olmaktadır.

Pelvik emarında hangi hastalıklar teşhis edilir?

Pelvik emarında kadınlarda; yumurtalık sorunları, rahim kanseri, miyom şüphesi, menapoz dönemi sonrası sorunları, göbek kısmı ile kalça arasında oluşan ağrılar, üreme organı hastalıkları, erkeklerde; prostat kanseri ve üreme organı hastalıkları teşhis edilmektedir.

Pelvik emarı fiyatları ne kadar?

Pelvik emarı fiyatları, hastanın tıbbi duruma ve işlemin yapılacağı hastaneye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Pelvik emar, emar fiyatları, pelvik emarı fiyatları hakkında detaylı bilgi için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazlasına ulaşmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar