Lomber mr nedir?

Lomber mr; bel bölgesini inceleyen ve bel bölgesinde herhangi bir hastalığın varlığının teşhisi için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Bel ağrısı, bel fıtığı şüphelerini taşıyan hastalara uygulanan bir yöntemdir ve hastalığın seyrinin nasıl ilerlediğini, hastalığın var olup olmadığını belirlemektedir.

Lomber mr hangi durumlarda çekilir?

Lomber mr çoğunlukla bel ağrısı şikâyeti ile hastaneye başvuran hastalardan istenilen bir görüntüleme tekniğidir. Bel ağrısı, bel fıtığı ve belde gelişmekte olan diğer hastalıkların oluşma durumlarında lomber mr çekilmektedir.

Lomber mr nasıl çekilir?

Lomber mr çekimi öncesi hastaların üzerinde herhangi bir metal eşya bulunmamalıdır ve hasta mr cihazı yatağına uzanmaktadır. Mr cihazı hedef alınan bölge üzerine getirilmektedir ve radyo dalgaları sayesinde bel bölgesi detaylı bir şekilde incelenerek bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Bel bölgesi detaylı olarak incelendiğinde bir sorun varlığı var ise radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilir ve tedavi planı oluşturulmaktadır.

Lombr mr zararlı mı?

Lomber mr çekimi öncesi hastaların birtakım şüpheleri olmaktadır ve işlemin kendilerine bir zarar vereceğini düşünmektedirler. Lomber mr çekim esnasında hastalara herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Lomber emar çekimi ne kadar sürer?

Lomber mr çekimi 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır ve hastalar hiçbir ağrı ve acı hissetmemektedir. Çekim süresi boyunca hastanın hareketsiz bir şekilde kalması istenmektedir.

Lomber emar sonuçları ne zaman çıkar?

Lomber mr çektiren hastalar sonuçlarını merak etmekte ve ne kadar sürede çıkacağı konusu akıllarında bir sorudur. Lomber mr sonuçları 1-3 gün içerisinde çıkmaktadır ve sonuçlara uygun tedavi planı oluşturulmaktadır.

Lomber emarda neler belli olur?

Lomber emarda bel bölgesi sorunları tam anlamıyla bir sonuca ulaştırılmaktadır ve lomber emarda bel bölgesi hastalıkları belli olmaktadır.

Lomber emarda hangi hastalıklar teşhis edilir?

Lomber emarda bel ağrısı, bel fıtığı, omurilik yaralanmaları, disklerin ve omurların dejenerasyona uğraması gibi hastalıklar teşhis edilmekte, tedavi ile hastalar sağlıklarına kavuşmaktadır.

Lomber emar fiyatları ne kadar?

Lomber mr fiyatları; hastanın tıbbi durumuna ve görüntüleme tekniğinin yapıldığı hastaneye göre farklılık göstermektedir. Mr fiyatları, lomber mr fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar