Difüzyon mr (difüzyon emar) nedir?

Mr; vücudun yumuşak dokularını ve organlarını görüntüleme de kullanılan bir tekniktir. Mr ile vücudun çeşitli bölgeleri ayrıntılı olarak görüntülenmekte ve tedavi planı bu sayede kolaylıkla belirlenmektedir. Mr çekimi öncesi metal içerikli eşyalar cihaza ve kişiye zarar verebileceği için metal içerikli her türlü eşya çekimden önce çıkarılmalıdır. Emar çekimi günümüzde tıbbın gelişmesi ile beraber çok daha ileri boyutlara taşınarak hastalıkların teşhisi daha da kolaylaşmıştır. Mr işlemi hemen hemen vücudun her bölümünde etkili olarak her bölümü için uygulanmaktadır. Difüzyon mr, Mr çeşitlerinden biridir ve beyin hasarları sonucu hastalıkların belirlenmesinde kullanılmaktadır.  Mr işleminde insan vücudundaki hidrojen protonları uyarılır ve bu sayede sinyal alınmaktadır. Difüzyon Mr; beynin hasar gördüğü durumlarda çekilmektedir. Difüzyon Mr işlemi oldukça hassas bir yöntemdir ve diğer mr türlerinde olduğu gibi herhangi bir zarar teşkil etmemektedir. Difüzyon Mr hem hastalıkların tanısında hem de tedavinin yanıtını belirlemede etkili olan bir görüntüleme tekniğidir.

Bu yazımızda difüzyon mr nedir, difüzyon mr hangi durumlarda çekilir, difüzyon mr nasıl çekilir ve difüzyon mr zararlı mı sorularına cevaplar vereceğiz.

Difüzyon mr hangi durumlarda çekilir?

Difüzyon emara ihtiyaç duyulan bazı durumlar vardır ve difüzyon emarın çekildiği durumlar şunlardır:

 • İyi huylu ve kötü huylu tümörlerin tespitinde
 • Kafatası içinde yer alan kistik yapıların ayırt edilmesinde
 • MS hastalığında aktif plak ayrımında
 • Beyin hasarlarında

Difüzyon mr nasıl çekilir?

Difüzyon Mr; çekimi için özel bir cihaz kullanılır. Diğer emar türlerinde olduğu gibi manyetik alandan yararlanılır. Difüzyon emarda suyun difüzyon özelliği kullanılır ve daha ayrıntılı görüntüler elde edilmektedir. Difüzyon Mr büyük bir mıknatısa benzediği için tüm metal içerikli eşyalar çıkarılmalıdır ve farklı bir görüntüleme yöntemi olduğundan çekim öncesi doktorların uyarılarına mutlaka uyulmalıdır. Kişi Mr yatağına yatar ve hareketsiz bir şekilde yatması istenilir. Yatak cihaz etrafında döner ve hasta hareketsiz kalmaktadır. Cihaz, elde ettiği görüntüleri monitör ekranına yansıtır ve bu alanda bulunan mikroskop görüntüleri diğer bölüme aktarmaktadır. Elde edilen görüntüler uzman bir doktor tarafından değerlendirilir ve uygun tedavi planı hazırlanmaktadır.

Difüzyon mr zararlı mı?

Difüzyon mr, diğer mr türleri gibi herhangi bir zarar oluşturmaz. Emar cihazları içerisinde herhangi bir radyasyon dalgası içermediği için kişilere bir zararı bulunmamaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar