MR, manyetik rezonans kelimelerinin baş harflerinin kısaltılması ile ortaya çıkmış görüntüleme cihazıdır. Manyetik Rezonans, güçlü bir manyetik alandaki atom çekirdeğinin radyo frekansı (RF) radyasyonunu emdiği ve yaydığı bir makinedir ve kişilerin rahatsızlıklarının daha iyi bir şekilde incelenmesine olanak tanır.

Servikal Mr Nedir?

Servikal MR, omurga ve çevresini görüntülemek için kullanılan bir yöntemdir. Servikal MR, servikal vertebral cisimler, intervertebral diskler, omurilik ve çevre dokuların yüksek çözünürlüklü görüntülerini sağlar ve boyun ağrısı, omurilik yaralanmaları, dejeneratif disk hastalığı ve tümörler gibi çeşitli durumların değerlendirilmesinde faydalıdır.

Servikal Mr Hangi Durumlarda Çekilir?

Servikal MR, birden fazla nedenden dolayı çekilebilir. İlk doktor muayenesinde hem hasta şikayetleri hem de kontrol sırasında bazı durumların fark edilmesi servikal mr çekimi için bir neden oluşturabilir. Bu nedenleri ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Boyun ağrısı veya yaralanmasının değerlendirilmesi
 • Dejeneratif disk hastalığının değerlendirilmesi
 • Omurilik anormalliklerinin değerlendirilmesi
 • Omurilik veya sinir kökü basısının izlenmesi

Servikal Mr Nasıl Çekilir?

Servikal MR çekimi belirli aşamaları olan prosedüre bağlı olarak gerçekleşir. Bu prosedür için öncelikle hazırlık aşaması, ardından ise tarama yapılmaktadır. Tarama sırasında hasta makinenin içerisine hareketsiz bir şekilde yatar ve bu sırada görüntü alma işlemi gerçekleşir. Görüntü alma kısmı tamamlandıktan sonra ise tüm işlemler bitmiş olur.

Servikal Mr Zararlı mı?

Servikal Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) genellikle güvenli bir teşhis aracı olarak kabul edilir. BT gibi X ışınlarının olduğu bir araç gibi kişilerin DNA’sına zarar verme ve kanser gibi hastalıklara yol açma gibi bir durumu söz konusu değildir.

Servikal Emar Çekimi Ne Kadar Sürer?

Servikal emar, genel olarak 30 ila 60 dakika arasında sürmektedir. Bu sürenin uzunluğu ya da kısalığı hastanın durumuna bağlı olarak gelişir. Bazı durumlarda, görüntülerde belirli dokuların veya kan damarlarının görünürlüğünü artırmak için hastaya bir kontrast madde verilebilir ve bu da ister istemez sürenin etkilenmesine neden olabilir.

Servikal Emar Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Servikal emar sonuçları genel olarak aciliyete göre değişiklik gösterir. Öncelikle radyoloji doktoru tarafından incelenen çıktı daha sonra raporlaştırılarak ilgili hekime iletilir. Çoğu durumda, bir servikal MRG incelemesinin sonuçları, incelemeden sonraki 24 ila 48 saat içinde elde edilebilir. Acil durumlarda, sonuçlar daha erken alınabilir ve hasta sağlık kuruluşu tarafından bir ön rapor ile temasa geçilebilir.

Servikal Emarda Neler Belli Olur?

Servikal emar içerisinde Vertebral kırıklar veya osteoartrit veya spondiloz, Omurilik veya sinir kökleri üzerinde baskı, Omurilik sıkışması, Omurilik apseleri belli olur.

Servikal emarda hangi hastalıklar teşhis edilir?

Kollarda ve ellerde eğriliğin nedeni, boyun ve kol ağrısı, halsizlik ve uyuşma gibi semptomlar, Kötü huylu veya iyi huylu neoplazmalar tespit edilebilir.

Servikal Emar Fiyatları Ne Kadar?

Servikal emar fiyatları çekimi yapacak olan kuruma göre değişiklik gösterir. Bu noktada ilgili kurumdan gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar