Fonksiyonel mr nedir?

Fonksiyonel emar; hastaya bir müzik dinleterek ya da bir resim gösterildikten sonra beyninde oluşan hareketlenmelerin gözlenmesi amacı ile uygulanan bir rezonans görüntüleme tekniğidir. Fonksiyonel emar detaylı bir inceleme olduğu için klinik araştırmalar sırasında sıkça kullanılmaktadır. Fonkisyonel emarın sık kullanıldığı hastalık türü nörolojik rahatsızlıklardır. Bu yöntem ile beyin tümörlerinin yeri, hangi fonksiyonları etkilediği ortaya çıkmaktadır ve detaylı bir şekilde görüntülenmektedir. Genellikle beyin tümörü ameliyatı öncesinde başvurulan bu işlem tümöre müdahale edilecek yöntemleri belirleyerek hastalığın iyileşmesinde olumlu bir adım olarak sayılabilir.

Bu yazımızda fonksiyonel mr nedir, fonksiyonel mr hangi durumlarda çekilir, fonksiyonel mr nasıl çekilir ve fonksiyonel mr zararlı mı sorularını detaylı bir şekilde cevaplandıracağız.

Fonksiyonel mr hangi durumlarda çekilir?

Fonksiyonel mr; iç kulak ve kulak yapısında bulunan sıkıntıların ve beyin bölgesi sıkıntıların giderilmesinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda beyin atardamar, beyin toplardamar, akciğer ve beyinde gelişen tümörler de tercih edilen bir görüntüleme yöntemidir. Oldukça kısa süren bu işlem sonrası sonuçlar da kısa sürede çıkmaktadır ve tedavi kısmına geçilmektedir.

Fonksiyonel mr nasıl çekilir?

Fonksiyonel mr öncesi diğer mr türlerinde de uygulanan işlemler harfiyen uygulanmaktadır. Mr çekimi öncesinde metal içerikli eşyalar çıkarılmalıdır. Aksi taktirde metal içerikli eşyalar hastanın üzerinde bulunursa çekim işlemi uzamaktadır. Fonksiyonel mr çekimi de ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere iki şekilde çekilmektedir. Fonksiyonel mr çekimi için hasta hareketli masaya yatırılır ve çekim yapılacak alanın sabit kalması için bir aparat yerleştirilebilir. İşlem kısa sürede tamamlanarak aynı gün içerisinde sonuç alınmaktadır. Fonksiyonel mr ağrısız ve acısız bir yöntemdir ve uygun tedavinin yapılmasında büyük bir yeri bulunmaktadır. Çoğunlukla beyin tümörü ameliyatları öncesinde başvurulan fonksiyonel emar tümöre karşı gerçekleştirilmesi gereken girişimler konusunda bilgi vermektedir. Fonksiyonel mr aynı zamanda epilepsi teşhisi ve tedavisi için uygulanan bir yöntemdir. Beyindeki nöron dokuları üzerine etki eden bu sistem beyindeki nöronların davranışlarını ölçmektedir.

Fonksiyonel mr zararlı mı?

Fonksiyonel mr çektirecek olan hastalar mr çekimi öncesi işlem için endişe duymaktadırlar. Fonksiyonel mr ya da diğer mr çeşitleri, bilgisayarlı tomografi çeşitleri hastalar için zararlı yöntemler değildir. Aksine hastalıkların detaylı görüntülenmesi ile tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadırlar. Fonksiyonel mr zararlı bir teknik değildir ve beyin tümörlerinin yok edilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Fonksiyonel mr radyasyon bakımından bir zarar oluşturmaz fakat ilaç verildiğinde sonrasında kusma ve bulantı meydana gelebilmektedir. Meydana gelen bulantı ve kusma geçici bir durumdur ve kısa süre sonra ortadan kalkmaktadır.

Fonksiyonel mr çekimi ne kadar sürer?

Nörolojik görüntüleme yöntemi olan fonksiyonel mr; beyin fonksiyonlarının ve rahatsızlıkların incelenmesinde kullanılmaktadır. İleri düzey bir görüntüleme yöntemi olan fonksiyonel mr ile beyin aktiviteleri ölçülmektedir. Fonksiyonel mr son derece acısız ve ağrısız bir görüntüleme tekniği olup işlem sonucunda beyinde var olan hastalıklar tespit edilmektedir. Beynin anatomisini, beyindeki hangi bölümler kritik işlevleri yerine getirdiğini ve felç gibi hastalıkların düzeyleri fonksiyonel mr ile tespit edilebilmektedir. Fonksiyonel mr, hem sağlıklı beynin hem de hastalıklı beynin görüntülemesini yapabilmektedir. Fonksiyonel mr hastaya kontrast madde verilerek çekilmektedir ve işlem öncesinde diğer mr çeşitlerinde olduğu gibi metal içerikli eşyaların çıkarılması istenmektedir. İşlem için hasta mr masasına uzanmakta ve işlem boyunca hareket etmemesi gerekmektedir. Hedef bölge beyin olduğu için hastanın başı, sabit tutmaya yarayan aparatlar içerisine yerleştirilmektedir. Hasta işlem için hazır olduğunda mr çekimine geçilmektedir ve işlem yaklaşık olarak 15-20 dakika içerisinde son bulacaktır. Fonksiyonel mr beyin hastalıklarının ortaya çıkmasında büyük bir olanak sağladığı için hastalar hastalıklarının tedavisini bulabildiği için de oldukça bu konuda avantajlı olmaktadır. Fonksiyonel emar hastalıkların erken teşhis ve tedavisi için oldukça önem taşıyan bir görüntüleme yöntemidir.

Fonksiyonel mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Fonksiyonel mr işlemi kısa sürede tamamlanan bir işlemdir ve sonuçları uzman radyologlar tarafından değerlendirilip uygun tedavi planı hazırlanmaktadır. Fonksiyonel mr sonuçları işlemin çekildiği gün içerisinde çıkmaktadır ve kişinin hastalığına göre tedavi başlatılmaktadır.

Fonksiyonel emarda neler belli olur?

Fonksiyonel emarda epilepsi teşhisi, hipofiz bezinde oluşan sorunlar, beyin tümörleri, iç kulak ve kulak yapısında oluşan sıkıntılar, beynin fonksiyonel anatomisini incelemek için, inme, travma etkilerini gözlemlemek, alzheimer ve Parkinson hastalıkların beyindeki etkilerinin incelenmesi gibi durumlar belli olmaktadır.

Fonksiyonel emarda hangi hastalıklar teşhis edilir?

Fonksiyonel emar ile felç, inme, alzheimer, bunama, tümör, epilepsi teşhisi, hipofiz bezi sorunları ve beyinle ilgili daha bir çok hastalık teşhis edilmektedir.

Fonksiyonel mr fiyatları ne kadar?

Fonksiyonel mr fiyatları hastanın hastalığına ve işlemin uygulandığı hastaneye göre farklılık göstermektedir. Mr fiyatları, fonksiyonel mr fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile irtibata geçebilir ve ayrıca WhatsApp bilgi hattımızdan bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar