Manyetik rezonans görüntüleme(Mr) ; vücuttaki doku ve organların radyofrekans dalgaları eşliğinde görüntülenmesini sağlayan bir radyolojik görüntüleme sistemidir. Hastaya çekim sonrası herhangi bir zarar vermemekle birlikte herhangi bir radyasyon da içermemektedir. Mr, vücudun hemen hemen her yerinden görüntüler alınması için kullanılmaktadır. Mr çekimi öncesi hastanın üzerinde metal içerikli eşyaları bulundurmaması gerekir. Metal içerikli eşyalar hem hastaya zarar verebilir hem de mr görüntüsünü bozabilmektedir. Mr vücutta oluşan hastalıklar için teşhis yöntemi olarak kullanılmakta ve tedavi yönteminin belirlenmesinde de etkendir. Mr hakkında ayrıntılı bilgi almak için mr nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda batın emarının ne olduğu, batın emarının hangi durumlarda çekildiği, batın emarının nasıl çekildiği ve batın emarının zararlı olup olmadığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Batın MR(batın mr veya batın emarı) nedir?

Batın MR, isminden de anlaşıldığı gibi karın bölgesindeki organların karaciğer, pankreas, mide, dalak ve diğer organlarda var olan anormal durumların tespiti için kullanılan görüntüleme sistemidir. Batın emarı tam batın emar, üst batın emar ve alt batın emar olmak üzere üç çeşit emarı içerisinde barındırmaktadır. Tüm batın emar tam batın emar olarak da bilinmektedir ve üst ve alt batın emarını içermektedir. Üst batın emar karaciğer, böbrek, safra yolları, mide ve dalak gibi organların anormal durumlar varlığını saptamak için uygulanan bir yöntemdir. Alt batın emar ise göbek hizasından mesane bitimindeki bölgeyi kapsayan alanlarda oluşan hastalıkların teşhisi ve tedavi yönteminin belirlenmesi için kullanılan radyolojik yöntemdir. Alt ve üst batın olarak adlandırılması o bölgedeki organlar için ayrı ayrı görüntüler elde edilmesini sağlamaktadır.

Batın emarı hangi durumlarda çekilir?

Batın tıp dilinde karın olarak adlandırılmaktadır. Batın emarı karın bölgesinde oluşan anormal durumların saptanması adına uygulanan bir radyolojik incelemedir. Karın bölgesindeki organlarda meydana gelen hastalıkların teşhis edilmesini ve tedavi yönteminin belirlenmesine olanak sağlamaktadır. Karın bölgesinde oluşan ağrı ve sızıların tespiti zaman zaman elle yapılan muayenelerle belli olmamaktadır ve bu durumda mr yöntemine başvurulmaktadır.

Batın emarı nasıl çekilir?

Batın emarı için radyoloji birimine emar isteği ulaşmakta ve hasta emar için hazır hale getirilmektedir. Mr çektirecek olan kişiler mr çekimi zararlı mı, mr çekimi ne kadar sürer gibi soruları kendilerine sormaktadırlar. Karın bölgesinin üst kısmı ve alt kısmının çekimi kararlaştırıldıktan sonra hasta o pozisyonda yatırılmaktadır. Hasta metal içerikli eşyalar ile mr çekimi yaptıramamaktadır. Çekim esnasında hastadan hareket etmemesi istenir ve kısa sürede işlem tamamlanmaktadır. Radyo dalgaları ile vücuttan kesitler elde edildiğinde uzman doktorlar tarafından hastalıklar teşhis edilmektedir.

Batın emarı zararlı mı?

Manyetik rezonans görüntüleme(mr) hasta için herhangi bir risk oluşturmamaktadır. Vücudun hemen hemen her bölümünün mr çekimi zarar oluşturmamaktadır. Batın emarı çektirecek insanlar ister istemez zararlı bir işlem olup olmadığı konusunda şüpheye düşmektedir. Hastaya herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde profesyonel radyoloji kadromuz ile batın emarı çekimi imkânı sunmaktayız. Batın emarı, mr çeşitleri ve mr fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz radyoloji servisinde bulabilirsiniz. Mr, mr çeşitleri ve mr çekimi hakkında sorularınız için telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar