En çok kullanılan görüntüle yöntemlerinden biri olan mr birçok hastalığın teşhisi ve tedavi yönteminin belirlenmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yazımızda mr nedir, mr zararlı mı, mr ne için çekilir, mr nasıl çekilir ve mr çekiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz. Web sitemizde tanı ve görüntüleme yöntemleri hakkında bilgilendirici içerikler paylaşmaktayız. Diğer görüntüleme yöntemleri hakkında bilgi almak için radyoloji blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mr nedir?

Mr yani manyetik rezonans görüntüleme(MRG) vücutta ayrıntılı resimler oluşturmak için güçlü mıknatıslar ve radyo dalgaların kullanıldığı bir testtir. Mr genellikle hastaları teşhis etmek ve tedaviye verdiği yanıtı kontrol etmek için kullanılır.

Mr zararlı mı?

Kişiler her görüntüleme yönteminin vücuda zarar vereceği konusunda endişe edebilmektedirler. Mr ve ultrason ile görüntüleme yöntemleri vücuda herhangi bir radyasyon uygulaması olmadan yapılmakta olup zarar vermesi söz konusu değildir. Röntgen filmleri ve bilgisayarlı tomografi(BT) taramalarının aksine mr sağlığa zararlı radyasyon kullanmaz. Çekilen görüntü sayısına ve taranan bölgenin boyutuna bağlı olarak 15 ila 90 dakika süren ağrısız bir işlemdir.

Mr ne için çekilir?

Mr makinelerinin çoğu büyük ve tüp şeklindeki mıknatıslardır. Mr bir kişinin dokuları, organları ve iskelet sistemini incelemenin ameliyatsız bir yoludur. Vücuttaki bir hasarı ve hastalığı tespit etmeye yardımcı olan bir işlemdir. Vücudun farklı bölgeleri mr yardımıyla görüntülenebilir. Sinir sistemiyle ilgili sorunları değerlendirmek için oldukça faydalıdır. Vücudun birçok bölgesindeki hastalıkların tanı ve teşhisi için mr kullanılabilmektedir.

Mr nasıl çekilir?

Mr sonrasında herhangi bir ağrı ile karşılaşmak söz konusu değildir. Uyumlu anestezi cihazları yardımıyla kapalı alanda bulunma korkusu olan hastalarda yaşça büyük kişilerde, çocuk ve bebeklerde, içeride hareketsiz kalamayacak hastalarda bile çekim yapılabilmektedir. Bazı gerekli durumlarda hastadan 10 -15 saniye kadar nefes tutulması istenir. Nefesini tutamayacak olan yaşlı hastalar ve çocuk yaştaki hastalar için özel rf dalgası gönderilen yazılımlar mevcuttur. Mr işleminden önden bazı durumlarda 4 saat öncesine kadar hiç bir şey yiyip içilmemesi istenir. Bazen de fazla su tüketilmesi öngörülür.

Mr çekiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Çok güçlü manyetik dalgalar içerdiğinden işlem sırasında hasta üzerinde hiç bir metal eşya bulundurmamalıdır. Eğer hastanın vücudunda kalıcı metal protez bulunuyorsa mr çekilmesi mümkün değildir. Çünkü manyetik alan vücuttaki metalleri çekerek hastada istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir. Mr çekimi öncesi ve sırasında görevlilerin tavsiye ve uyarılarına uymanız doğru sonuç ve uygun bir çekim için önem taşımaktadır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ve son teknoloji mr cihazlarımız ile mr çekimi imkânı sunmaktayız. Mr ve mr fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz radyoloji biriminde bulabilirsiniz. Mr ve diğer görüntüleme yöntemleri hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar